Działania uboczne pestek moreli gorzkiej

Pisałem już kilka razy o preparatach ziołowych wspomagających leczenie nowotworów, a w poście o pestkach moreli gorzkiej w komentarzach pojawiły się głosy, że nie jest ona szkodliwa i że naukowcy nie chcą badać tej substancji. W wiarygodnych źródłach znalazłem informacje o tym, że naukowcy przebadali je i doszli do oczywistych wniosków – cyjanek zawarty w pestkach jest szkodliwy.


Pestki moreli zawierają amigdalinę, która jest wykorzystywana do produkcji leku stosowanego w leczeniu raka. Lek ten nie jest dopuszczony do użytku w Stanach Zjednoczonych. Pestki moreli zawierające amigdalinę i często są sprzedawane jako suplementy diety. Badania laboratoryjne sugerują, że amigdalina ma właściwości antynowotworowe natomiast badania kliniczne prowadzone przez National Cancer Instytute nie stwierdziły jej skuteczności. Jak opiniuje Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Jorku spożywanie amigdaliny bogatej w cyjanogenne glikozydy może prowadzić do skutków ubocznych: zatruć cyjankiem. Spożywanie produktów zawierających glikozydy cyjanogenne w interakcji z enzymami w organizmie mogą spowodować uwolnienie cyjanowodoru.

Łagodne objawy zatrucia cyjankiem

Według Memorial Sloan Kettering Cancer Center łagodnymi objawami zatrucia cyjankiem, które mogą wystąpić podczas jedzenia pestek moreli są bóle głowy, wymioty, nudności i zawroty głowy.
Eksperci MSKCC do najbardziej niepokojących objawów związanych z zatruciem cyjankami zaliczają zmniejszoną czujność, sinicę (spadek tlenu w obiegu krwi, powodujące niebieskawy odcień skóry), opadanie powiek, niskie ciśnienie krwi. To również może prowadzić do neuropatii lub uszkodzenia nerwów. Na przykład Andrew Weil założyciel Arizona Center for Integrative Medicine twierdzi, że w wyniku uszkodzenia nerwów mogą wystąpić również trudności z chodzeniem. Zatrucie cyjankami może prowadzić także do uszkodzenia wątroby.

Śpiączka i śmierć 

Według MSKCC ciężkie zatrucie cyjankiem może prowadzić do śpiączki lub śmierci. Według American Cancer Society spożywanie pestek moreli z witaminą C może spowodować wzrost ilości cyjanku będącego już w organizmie. Według dr Weil skutki uboczne amigdaliny również można pogłębić jedząc brzoskwinie, seler, kiełki fasoli i marchwi. Jest tak, ponieważ rośliny te zawierają enzymy, które aktywują uwalniania cyjanku w organizmie.

Ciąża i opóźnione objawy niepożądane

Eksperci ACS twierdzą, by kobiety w ciąży lub karmiące, unikały pestek moreli i innych źródeł amigdaliny z powodu ryzyka zatrucia cyjankiem. ACS przestrzega przed stosowaniem takiego leczenia zamiast konwencjonalnego leczenia raka, ponieważ istnieje ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych podczas korzystania z zabiegów niesprawdzonych. Według przeglądu 1991 r. tworzonego przez ACS chemik Ernst T. Krebs proponował używanie pestek moreli w leczeniu raka. Krebs testował ekstrakt z pestek moreli. Jednakże, zgodnie z OZW udowodniono, że jest to zbyt toksyczne do użycia przez ludzi.


Podsumowanie

Jak widać, nie tylko nasze babcie wiedzą, że jedzenie pestek jest niezdrowe. Z drugiej strony, chemioterapia lub leczenie za pomocą naświetlań także ma działania niepożądane, dlatego nie można jednoznacznie odrzucić tej metody terapii dopóki nie zostanie ona odpowiednio przebadana.