Aframon madagaskarski – mocniej niż imbir


Przyzwyczailiśmy się do przypraw, które pojawiają się w sklepach, dlatego niechętnie sięgamy po nowości. Jedną z przypraw, które mają ciekawe działanie i smak jest aframon madagaskarski. Zapraszam do zapoznania się z jego opisem. 

Inne nazwy

Aframon, Aframonek, aframon rajski, rajskie ziarno, alligator pepper (pieprz aligatora), Guinea pepper, guinea grain. Łacińska nazwa to Aframomum melegueta.

Pochodzenie rośliny

Roślina z rodziny imbirowatych i rośnie w zachodniej Afryce. Pierwsze wzmianki o tej roślinie pochodzą z roku 1214, kiedy to opisali je europejscy lekarze. Aframonu próbowała także królowa Elżbieta pierwsza. Nazwa Malagueta (oznaczająca pieprz chilli) pojawiła się w roku 1496 dzięki Fernato Gomesowi.

Smak i aromat

Przyprawa ma podobny smak do imbiru, z uwagi na to, że należy do tej samej rodziny Zingiberaceae. Używa się ją ze względu na ostry smak, zwykle jest mieszana z kolendrą, cynamonem, suszoną papryką chilli i goździkami. W takiej formie doskonale pasuje do mięsa z rusztu, dyń, okry, zup i do przetworów.

Wpływ na zdrowie

Roślina w odpowiedniej dawce zmniejsza nadwagę z uwagi na działanie termoregulujące, poprawia trawienie. Ma podobne składniki aktywne do Imbiru. Stosuje się go w chorobach jelit.
Niektóre osoby przypisują mu działanie jako afrodyzjaka i środka wywołującego większe wydzielanie testosteronu, jednak badacze tego nie potwierdzili.
Przypisuje się mu działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a także pomocne w problemach jamy ustnej, w astmie i osłabieniu ciała.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...