Adżwan – tradycyjna przyprawa kuchni indyjskiej

Inne nazwy adżwanu

Adżwan to po angielsku carom seeds, łacińska nazwa to Trachyspermum ammi, a tradycyjnie nazywa się go yawani, etiopejskim kuminem. Można spotkać się też z nazwą ajwain, bishops weed i carom, kminek kopytyjski, omam i omum. Kupisz go w sklepach, które zajmują się sprzedażą produktów z krajów orientalnych.

Pochodzenie rośliny

Roślina pochodzi z Indii. Należy do rodziny selerowatych, a jej krewniakami są takie przyprawy jak koper ogrodowy, kminek zwyczajny i kumin.

Wygląd przyprawy

Przyprawę adżwan można kupić w formie całych ziaren, rzadko zdarza się w formie proszku. Jeśli potrzebujesz mocniejszych wrażeń smakowych, kup całe ziarna i rozkrusz je w moździerzu lub w palcach. Używa się je do wypieku chlebu. Mają one szary kolor i są prążkowane i poskręcane, podobnie jak nasiona kuminu. Jeśli są przechowywane w hermetycznym pojemniku, mogą leżeć bardzo długo.

Smak i aromat

Jej aromat przypomina nieco tymianek lub kumin. Zamiast tej przyprawy można użyć też oregano.
Używa się go do wypieków, szczególnie do placków nazywanych parathas. Pasuje do ciężkostrawnych potraw, szczególnie mięs. Aby skorzystać z jego zalet, należy go poddać obróbce cieplnej, gdyż wtedy olejki eteryczne będą mogły się wydostać.

Właściwości zdrowotne

Przyprawę żuje się w celach zdrowotnych, silny aromat sprawia, że po jej spożyciu na moment drętwieje język. Badania wykazały, że ma działanie bakteriobójcze i antyoksydacyjne. Może także wpływać pozytywnie na układ pokarmowy, leczyć problemy z wypróżnianiem. Służy także do wyrobu past do zębów.