Balsam Kapucyński – tradycyjny sposób na choroby

Współczesne zielarstwo wywodzi się ze średniowiecznych klasztorów, gdzie mnisi zajmowali się uprawą ziół, poznawaniem ich właściwości oraz studiowaniem ksiąg medycznych. Należy wspomnieć o tym, że Europa była w tym czasie mocno zacofana w stosunku do Azji, jeśli chodzi o wiedzę medyczną, ale dzięki klasztorom ta sytuacja się poprawiała.

Zakon benedyktynów miał szczególny wpływ na poznanie ziół, bracia uczyli się nawzajem, jak poprawnie używać poszczególnych roślin. Z tego zakonu wywodzi się wiele produktów leczniczych, ale dziś zapoznamy się z balsamem kapucyńskim, produkowanym przez manufakturę w krakowskim klasztorze przy ul. Loretańskiej. Receptura została zapożyczona z Czech, a dziś można go spotkać na liście produktów tradycyjnych.

Balsam kapucyński – działanie

Według opisu, produkt wytwarzany jest w niezmienny sposób od ponad 100 lat i wykonują go jedynie bracia kapucyni. To bardzo ważne szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy to na każdym kroku musimy uważać na konserwanty w lekach.
Balsam kapucyński można stosować na choroby zębów, zapalenie gardła, wątrobę oraz wzdęcia, pasożyty, brodawki oraz wiele innych spraw. Pamiętajmy o tym, że zawiera dużo alkoholu.

Podobieństwo do ziół szwedzkich

Podczas czytania składu balsamu kapucyńskiego zauważyłem, że niektóre składniki występują także w tradycyjnych ziołach szwedzkich (tych do samodzielnego wykonania przez zalanie alkoholem), podobne są też zastosowania. Receptura mogła powstać jako modyfikacja tamtego produktu po dostosowaniu do ziół, które rosną w Polsce i Czechach.

Na zakończenie muszę dodać, że trudno jest znaleźć produkt o tak dużym zaufaniu społecznym. Jest on dobrze znany i pacjenci potwierdzają jego skuteczność, ale można go kupić jedynie w sklepach z produktami zakonnymi.

http://sredniowiecze.zdrowo.info.pl/zielarz.html
www.herbapis.nazwa.pl/catalog/product_info.php/products_id/402
http://sudawia.pl/sklep-sudawia/produkty-klasztorne-karmelici-oblaci-benedyktynskie-boni/balsam-kapucynski-suplement-diety/

zdroworodzinni.blogspot.com/2008_12_01_archive.html