Boże drzewko – na wiele problemów

Gdzie występuje?

Miejscem pochodzenia jest region Azji Mniejszej, na kontynencie europejskim występuje w formie zdziczałej. W Polsce rzadko spotykany w takiej formie, jeżeli już to głównie na nizinach, częściej jednak, jako odmiana hodowana.

Surowiec i związki

Pozyskiwanym surowcem jest ziele tej rośliny, mowa o kwitnących szczytach pędów. Surowiec zawiera w sobie olejki eteryczne oraz hydroksykumaryny i flawonoidy. Zawiera również garbniki ok. 6% i kwasy organiczne, pośród których znajdziemy kwas kawowy i chlorogenowy. Znajdują się również sole mineralne i związek goryczkowy jak i niewielkie ilości prowitamin A i witaminy C.

Zastosowanie bylicy

Roślina znajduje zastosowanie w homeopatii. Jest polecana w stanach zapalnych gruczołów chłonnych oraz gruczołów wnękowych i otrzewnowych. Używa się jej przy zapaleniach otrzewnej i opłucnej o charakterze wysiękowym. Bywa stosowana także przy uporczywych zapalenia jelita grubego popartych naprzemiennym zaparciem i rozwolnieniem, w leczeniu odmrożeń I i II stopnia oraz w pierwszym okresie trądziku różowatego.
Może być wykorzystywana także przy schorzeniach wątroby, w których występuje zbyt małe wytwarzanie żółci oraz w stanach skurczowych. Jest stosowana również w braku łaknienia i zapaleniu błon śluzowych żołądka i jelit oraz w przypadku wzdęć. Znajduje zastosowanie w leczeniu niedokwaśności i owrzodzeniu jelita grubego oraz w formie środka przeciw robakom obłym, na przykład na owsiki. Z uwagi na bardzo gorzki smak, namówienie dzieci do picia preparatów z bylicy może być niemożliwe.
Roślina może być stosowana w formie dodatku do kąpieli poprawiając krążenie skóry.