Weźmisz babke lancetowato...

Babka lancetowata nosi łacińską nazwę, plantago lanceolata. Znana jest również, jako babka wąskolistna lub języczki polne. Pojawia się w każdej książce o ziołach, ze szczególnym upodobaniem pisze o niej Stefania Korżawska. Ciekawe informacje na temat babki lancetowej znajdziesz w jej nowej książce „Ziołowy duet dla zdrowia”. Pozostali polscy zielarze nie piszą zbyt wiele o tej roślinie, natomiast została ona wspomniana w „Aptece Pana Boga” Marii Treben.


Gdzie występuje?

Babka lancetowata występuje niemalże w całej Europie, w północnej części Afryki, Azji Zachodniej, a także w obu Amerykach. W Polsce jest bardzo pospolita. Towarzyszy człowiekowi – pojawia się przy ulicach oraz niedaleko domostw. Babka lancetowata jest mylona z innymi babkami, których nasiona wykorzystywane są do produkcji preparatów błonnikowych. Można ją łatwo rozpoznać po charakterystycznych, długich i wąskich liściach.

Surowiec i związki w liściach babki lancetowatej

Głównym surowcem stosowanym w ziołolecznictwie jest jej liść. W jego skład wchodzą takie związki jak garbniki, substancje śluzowe i pektynowe, flawonoidy oraz ksantofil i kwasy organiczne, a także sole mineralne.

Zastosowanie babki lancetowatej

Zastosowanie lecznicze wewnętrzne w nieżycie górnych dróg oddechowych oraz podczas stanów zapalnych gardła i jamy ustnej. Związki czynne zawarte w składnikach tej rośliny wpływają na pobudzenie i rozrzedzenie śluzu powstającego w oskrzelach. Roślina wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych łagodząc zarazem suchy kaszel, osłania układ pokarmowy.
Zewnętrznie jest stosowana w stanach zapalnych skóry oraz błon śluzowych jamy ustnej jak też w leczeniu trudno gojących się ran zwłaszcza po oparzeniach, ukąszeniach owadów i owrzodzeniach. Znajduje zastosowanie w leczeniu zapalenia spojówek, leczeniu świądu oraz w leczeniu stanu zapalnego narządów rodnych. W wielu książkach można znaleźć informacje o tym, że zielarka kazała przykładać liście babki na rany. Okazuje się, że jej działanie to nie bajki. Można przygotowywać z niej herbatkę lub okłady. Po rozdrobnieniu liści na papkę będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku problemów skórnych. Jeśli cierpisz na otwarte rany, nie przykładaj żadnych ziół bezpośrednio na to miejsce. Z babki można zrobić także sok lub syrop, a liście posłużą do sałatek.

Działanie babki lancetowatej

Liście tej rośliny działają przeciwzapalnie w przewodzie pokarmowym, gardle i jamie ustnej. Są w stanie skutecznie zmniejszyć przekrwienie błon śluzowych. Posiadają również pewne właściwości regenerujące nabłonek i działają wykrztuśnie. Wskazane jest korzystanie z tej rośliny w połączeniu z mieszanką innych ziół leczniczych. Sprawdza się w chorobie wrzodowej, diecie przeciwnieżytowej oraz typowo wykrztuśnej. Wraz z zielem chabra czy też świetlika sprawdza się w stosowaniu przy stanach zapalnych oczu.
Podobne zastosowanie i działanie posiadają liście babki zwyczajnej, które służą do wykonania leków homeopatycznych.

Ciekawostki

Babka lancetowata połączona z zielem macierzanki będzie pomocna w przypadku różnych rodzajów kaszlu. Zioła łączymy ze sobą w proporcji 1 do 1. Komentarze