Bluszczyk kurdybanek – Glechoma hederacea potocznie nazywany również kurdybankiem lub bluszczykiem. Ze szczególnym upodobaniem w swoich książkach opisuje go Stefania Korżawska. Należy do rodziny jasnotowatych.
Gdzie występuje?
Występowanie na terenie całej Europy, w naszym kraju dość powszechne. Można go spotkać na trawnikach w zacienionych miejscach. Rozpoznasz go po niebieskich kwiatach i rosnącej do góry, a nie płożącej łodydze, która wypuszcza liczne rozłogi. Zalicza się go do chwastów.
Surowiec i związki czynne w bluszyku
Głównym surowcem w przypadku tej rośliny jest herba Glechomae, czyli ziele bluszczyka.
Związki lecznicze to substancja goryczkowa znana, jako glechomina, saponiny, związki garbnikowe i niewielka ilość olejku eterycznego. W jego składzie znajdują się również kwasy organiczne, żywice, związki goryczowe i sole mineralne.
Zastosowanie bluszczyka
Roślina ta może być stosowana w do wewnątrz przy mało nasilonej niewydolności wątroby, niedokwaśności oraz nieżycie żołądka. W doskonały sposób sprawdza się również w leczeniu zaburzeń trawiennych, jakimi są chociażby braki apetytu, nieregularne wypróżnianie oraz bóle brzucha. Bluszczyk znajduje również zastosowanie podczas zmniejszonego wytwarzania żółci. Pomocniczo bywa wykorzystywana głównie w kamicy żółciowej oraz przy niektórych schorzeniach skóry. W lecznictwie ludowym wykorzystuje się go do leczenia zatruć oraz astmy, zaburzeń oddawania moczu. Służy także jako przyprawa.
Zastosowanie zewnętrzne to głównie leczenie trądziku, zapaleń skórnych i oparzeń pierwszego stopnia.
Działanie bluszczyka
Dzięki substancjom znajdującym się w tej roślinie jest ona w stanie unieczynnić w pewnym stopniu różnego rodzaju toksyny bakteryjne w przewodzie pokarmowym. Wyciąg z tej rośliny wpływa na zwiększony przepływ żółci i prawidłowe opróżnianie pęcherzyka żółciowego. Wpływa na stan wątroby oraz zwiększa odporność jelit i błon śluzowych żołądka. Pobudza wydzielanie jego soków, co wpływa na łatwiejsze trawienie pokarmów i przyswajanie dostarczanych wraz z nimi składników. Działanie zewnętrzne jest głównie przeciwzapalne i wynika z zawartości garbników. We wcześniejszych zastosowaniach ludowych roślina była postrzegana, jako jeden z bardziej przyjaznych środków w leczeniu zapaleń pęcherza czy też nawet w padaczce.
Z tego co wiem, bluszczyk kurdybanek produkowany jest przez firmę Dary Natury z Korycin oraz przez zakłady Flos.
Jeśli znasz inne choroby, w których pomocne jest stosowanie kurdybanka, nie omieszkaj napisać o tym w komentarzu
Witam,
duzo dobrego slyszalam o kurdybanku:)INtersuje mnie tatarak,czy nadaje sie do picia?
Tak, tatarak można pić. Pisałem o nim tutaj http://www.dobreziola.com/2014/02/tatarak-przydatny-na-dolegliwosci.html
Mogę prosić o twój numer telefonu? 🙂
Mogę prosić o twój numer telefonu? 🙂
Możemy się umówić na rozmowę na skype kamil.naja1, proszę wcześniej o kontakt e-mailowy kamilnaja@gmail.com