Tatarak – przydatny na dolegliwości żołądkowe

Gdzie występuje?

Tatarak zwyczajny – acorus calamus potocznie zwany również, jako lepiech lub ajer.

Roślina występuje praktycznie na terenie całego naszego kraju na terenach podmokłych, typowo bagiennych oraz na brzegu rzek i jezior. Jej pierwotne pochodzenie to południowa i wschodnia część Azji. W sklepach zielarskich dostępny jest głównie tatarak w formie suszonego kłącza – produkuje go na przykład firma Dary Natury.

Surowiec i związki znajdujące się w tataraku

Podstawowym surowcem pozyskiwanym z tej rośliny jest jego kłącze, z którego wytwarzany jest olejek tatarakowy znany też, jako oleum calami.
Podstawowe i szczególnie cenne związki znajdujące się w tej roślinie to olejek eteryczny, akoryna, węglowodany zawierające duże ilości skrobi oraz cholina, kwasy organiczne i sole mineralne.

Zastosowanie tataraku

Był wykorzystywany jako dodatek do tabletek Calmagina, Gastrin oraz granulatu Urogran. Sama roślina znajduje szerokie zastosowanie we wspomaganiu leczenia wielu różnorakich zaburzeń trawiennych i bezsenności. Tatarak bywa stosowany w kłopotliwych wzdęciach i dokuczliwej kolce jelitowej. Łagodzi bóle brzucha oraz może być wykorzystywany w formie pomocniczej przy leczeniu choroby wrzodowej. Jest doskonałym środkiem wpływającym na poprawę trawienia i przyspiesza rekonwalescencję pacjenta po zabiegu chirurgicznym. W połączeniu z innymi ziołami potrafi w skuteczny sposób złagodzić objawy stanów zapalnych.
Olejek tatarakowy jest wykorzystywany głównie w zewnętrznych dolegliwościach bólowych przy tego rodzaju schorzeniach jak rwa kulszowa, nerwobóle oraz bóle gośćcowe. Jego zastosowanie polega w tym przypadku na rozmasowaniu i wtarciu ekstraktu w bolące miejsce.
Olejek bywa wykorzystywany również w formie płukanki przy infekcjach jamy ustnej i gardła. W związku z posiadaniem przez tą roślinę dużych właściwości bakteriobójczych i przeciwzapalnych, olejek w doskonały sposób sprawdza się również przy stosowaniu w chorobach skóry i zmian atopowych. Skutecznie zapobiega wypadaniu włosów i sprzyja walce z łupieżem. Poprzez zastosowanie w formie dodatku do kąpieli jest w stanie oddziaływać w sposób relaksująco – odprężający. Nie można zapominać o skutecznym działaniu tataraku na poprawę stanu włosów – nasze babcie płukały włosy w wyciągu z tej rośliny.

Działanie tataraku

Kłącza tej rośliny wpływają na pobudzenie receptora smaku w jamie ustnej człowieka, co przekłada się na przyspieszenie procesu trawienia i przyswojenie składników pokarmowych. Zwiększają się także ilości mukopolisacharydów tworzących w żołądku człowieka śluzową warstwę ochronną. Działanie tej rośliny wpływa też w pewien nieznaczny sposób na wydalanie moczu i zwiększenie żółci w wątrobie. W obrębie jelit wpływa na poprawę ruchów perystaltycznych, co pozwala na zakwalifikowanie tataraku do grupy roślin posiadających właściwości wiatropędne.
 Jednym słowem jest to roślina nadająca się dla wszystkich osób mających problemy ze wzdęciami i kolkami. Surowiec pochodzenia kanadyjskiego lub indyjskiego może działać nasennie. Co ciekawe zauważono też, że kłącza tataraku spożywanego przez Indian z Kanady wpływają na podniesienie ich odporności na ból i zwiększenie wydolności fizycznej organizmu.
Tatarak można znaleźć także w książce „Legal Highs”, w której autor opisuje rzekome wizje po żuciu korzenia. Na szczęście polski tatarak nie ma takich właściwości, a przy odrobinie zdolności można nauczyć się gwizdania na zielonym kłączu.