Dieta budwigowa – badania dr. Joanny Budwig

Dr Joanna Budwig była biochemikiem, pracowała w Niemczech. Zapamiętaliśmy ją głównie za sprawą jej niesamowitych odkryć naukowych na działania diety na nasze zdrowie. Dieta budwigowa, którą badaczka stworzyła po to, by pomóc w walce z nowotworem, była podsumowaniem jej wszystkich badań.

Praca z pacjentami chorymi na raka wpłynęła na to, że zaczęła być rozpoznawana jako jedna z największych badaczek nowotworów w Europie. Jej prace zostały docenione siedmiokrotną nominacją do Nagrody Nobla. Poświęciła dużą część swojego życia na pomocy pacjentom chorym na raka. Pomagała także osobom z innymi dolegliwościami, a dzięki swoim metodom naturalnego leczenia badaczka odnosiła niezwykłe sukcesy.

Przed dietą budwigową

Dr Budwig urodziła się w roku 1908 i zmarła 95 lat później w wyniku wypadku. Przed tym, jak odkryła niesamowite efekty, które przynosi jej dieta, była dobrze rozpoznawaną i uznaną w środowisku biochemiczką. Otrzymała doktorat z fizyki, była także wykwalifikowanym farmakologiem oraz chemikiem. Była także głównym ekspertem do spraw leków i tłuszczów w Federalnym Instytucie Badań nad tłuszczami.
Dr Budwig specjalizowała się w badaniach nad rolą tłuszczów w diecie. Znamy ją głównie jako badaczkę nagrodzoną za badania nad dobrymi i złymi tłuszczami oraz ich rolą w pożywieniu. Dr Budwig dokonała tych odkryć znacznie wcześniej, niż ta wiedza została uznana przez środowisko naukowe. Już czterdzieści lat temu wykładała ona na temat kwasów tłuszczowych, które są niezbędne w diecie.
Dzięki tym badaniom stała się publikowaną autorką. Pisała głównie na temat swoich odkryć w sprawie tłuszczów oraz naturalnego leczenia raka. Opublikowała takie książki jak „The Oil Protein Diet Cookbook” oraz „Rak – problem i rozwiązanie”, które później przetłumaczono na język angielski.

Ważne odkrycia

W swoich badaniach Dr Budwig skupiła się na różnych typach tłuszczów. Doprowadziło ją to do odkryć, które wspomagają dziś leczenie raka.  Co najważniejsze, doktor Budwig obudziła świadomość potencjalnych problemów, które wynikają z nowoczesnej diety. Badaczka widziała, że w przyszłości będziemy kupować coraz więcej przetworzonego jedzenia, które zawiera wysoki poziom utwardzonych tłuszczów. Zgodnie z wypowiedziami Dr Budwig, brak niezbędnych kwasów tłuszczowych w diecie jest jednym z głównych powodów poważnych chorób w rozwijającym się świecie.
W rezultacie badań oraz odkryć na temat obecności tłuszczów w nowoczesnej diecie, Dr Budwig dowiedziała się, że mogą powodować one chorobę nowotworową. Była pewna, że odpowiednia dieta pomaga ludziom nie tylko zachować zdrowie, ale także leczyć choroby. Udowodniła swoją teorię w późniejszych badaniach.

Kluczowe badania

Dzięki badaniom na pacjentach chorych na raka Dr Budwig zdołała znaleźć odpowiedź, dlaczego chorujemy i co pomoże nam wyzdrowieć. Większość swoich badań przeprowadziła na krwi pacjentów chorych na raka. Analizowała ją, ponieważ była pewna, że tam kryje się odpowiedź na pytanie, jak wyleczyć nowotwór. Po latach badań, odkryła kilka czynników we krwi, które pozwalają na odróżnienie krwi osoby chorej na raka od krwi osoby zdrowej. Głównym odkryciem było to, że krew osób chorych na raka ma zmniejszony poziom lipoprotein,hemoglobiny oraz kwasów Omega 3. Dodatkowo odkryła, że pacjenci, którzy chorują na raka mają we krwi dziwną, żółtobrązową substancję, której nie ma we krwi zdrowych osób.  Pozbycie się tej substancji sprawi, że będzie można przywrócić chorym zdrowie. Próbowała tego dokonać swoją dietą, a pacjenci, którzy dotrzymywali jej zaleceń, zwykle czuli się lepiej.
Rozpoczęcie terapii
Dr Budwig opracowała program leczenia oparty na dwóch najważniejszych składnikach. Dieta polega na jedzeniu oleju lnianego oraz chudego twarogu. Do tej podstawy diety pacjenci mogli dodawać także inne zdrowe składniki. Często wychodzili na świeże powietrze i ćwiczyli oraz zażywali kąpieli słonecznych.
Dr Budwig wybrała olej lniany dlatego, że zawiera bardzo dużo kwasów Omega 3. Jest też dobrze tolerowany przez większość osób. Twaróg odtłuszczony zawiera dużo białka. Te dwa składniki połączone razem zwiększać wchłanianie oleju lnianego.

Natychmiastowe rezultaty

Pacjenci szybko poczuli się lepiej. Po trzech miesiącach niemal wszyscy mieli więcej siły i byli zdrowsi. Nieznana substancja znikła z ich krwi niemal równocześnie ze zmianą diety.  Dr Budwig odkryła metodę leczenia nowotworów oraz opisała ją w przystępnej, książkowej formie.

Różnice zdań

Jej badania nie zawsze były dobrze przyjmowane. Nie zgodziły się z nimi firmy farmaceutyczne, które prowadzą badania nad nowotworami. Centralny Komitet Badań nad Nowotworami postawił jej zarzuty przed sądem. Odkrycia w większości zyskały akceptację, gdyż były oparte na solidnych badaniach oraz zostały poparte rezultatami. Badaczka wierzyła w to, że będzie można zapobiegać nowotworom, gdyż ludzie będą przestrzegali zaleceń jej diety.
Dieta budwigowa nie jest wciąż akceptowana w całym środowisku medycznym. Mimo to wielu lekarzy zna i akceptuje odkrycia Dr Budwig. Mają oni nadzieję, że jej odkrycia będą powszechnie akceptowane i że więcej osób będzie czerpać korzyści z jej rewolucyjnej diety.
Obecnie badaczka znana jest głównie jako autorka diety, która w Polsce cieszy się dość dużą popularnością.