Bodziszek cuchnący – brzydka nazwa, pożyteczne działanie

100 procent pacjentów kupujących ziele bodziszka cuchnącego próbuje wyleczyć nim chorobę, zwaną bielactwem. Jak na razie nie znamy na nią skutecznego lekarstwa. Nie można także jednoznacznie ustalić, czy stosowanie bodziszka jest skuteczne w tej dolegliwości. Bodziszek cuchnący należy do rodziny Gereniaceae – czyli bodziszkowatych.  Charakterystyczne kwiatki (kwitnie od lipca do października) można znaleźć w wielu miejscach, jednak upodobał sobie szczególnie tereny zacienione, takie jak mury, skały oraz żywopłoty. Spotkamy go na poboczu dróg oraz w zaniedbanych miejscach. Jeśli chodzi zioła porastające pobocza, zwykle mają w sobie dużo zanieczyszczeń, dlatego nie powinny być stamtąd zbierane. W internecie ani w literaturze zielarskiej nie ma zbyt wielu informacji o tym, jakie substancje aktywne zawiera bodziszek.

Zastosowanie bodziszka we współczesnym zielarstwie

Ziele bodziszka jest bardzo rzadko stosowane w przypadku innych chorób niż bielactwo. Używamy go w formie naparu, jako środka o działaniu zapierającym przy biegunkach, leczeniu problemów reumatycznych, ran oraz jako delikatnego surowca moczopędnego. Najnowsze badania wykazały, że bodziszek cuchnący może zmniejszać poziom glukozy we krwi, co wzbudza entuzjazm osób stykających się z cukrzycą. Napar z liści jest używany w leczeniu krwawień wewnętrznych (zawsze trzeba je konsultować z lekarzem), problemów z nerkami, problemów żołądkowych, działa także pomocniczo przy żółtaczce. 

Działanie bodziszka na skórę

Można go używać także zewnętrznie. Okłady z bodziszka będą pomocne przy  opuchliznach oraz przy problemach reumatycznych ze stawami, przy krwawieniach, siniakach. Bodziszek uważany jest za lekarstwo na bielactwo. Najlepiej w formie okładów stosować całe roztarte ziele, wraz z korzeniem. Nie ma różnicy, kiedy został zerwany, najlepiej jest używać bodziszka w formie świeżej. Bodziszek jest wykorzystywany także do produkcji „leków” homeopatycznych.

Polecam zakup bodziszka w tym sklepie