Jakie działanie ma Miłorząb dwuklapowy?

Miłorząb dwuklapowy jest tak charakterystycznym drzewem, że jego liście można rozpoznać na pierwszy rzut oka. Kiedyś zdziwiłem się, gdy podczas spaceru w Zamościu pod nogami zobaczyłem właśnie liście miłorzębu, który rósł sobie w ogródku. Stosowanie liści miłorzębu w medycynie – nie tylko ludowej, ma wielowiekową tradycję. W poniższym artykule postaram się przybliżyć, w jakich dolegliwościach może być pomocny miłorząb w formie ekstraktu. Warto pamiętać o tym, że najlepsze preparaty ziołowe to leki, które są standaryzowane na zawartość substancji czynnych. 

W preparatach używa się wyłącznie liści miłorzębu. Tam, skąd pochodzi miłorząb, wykorzystuje się także jego nasiona, jednak nie zostały one jeszcze poddane odpowiednim badaniom przez lekarzy.

Jak działa miłorząb?

Liść miłorzębu w formie ekstraktu zmniejsza krzepliwość krwi, gdyż pod jego wpływem krwinki nie sklejają się ze sobą. Dzięki temu krew lepiej przepływa przez naczynia krwionośne. Najczęściej jest stosowany w dolegliwościach związanych ze słabym przepływem krwi przez narządy. Stosowany w chorobie Alzheimera może przyczynić się do poprawy pamięci. 
Inne wskazania do stosowania miłorzębu to bóle głowy, szumy uszne, zawroty głowy, problemy z koncentracją i zaburzenia nastroju oraz słuchu. Sprawdza się także jako środek wspomagający walkę z żylakami i w chorobie Raynauda. Będzie zmniejszał uczucie zimnych nóg i palców u rąk, które także spowodowane są słabym krążeniem. Wielu pacjentów z boreliozą i depresją także używa wyciągu z miłorzębu, jednak w tych chorobach należy zwracać szczególną uwagę na to, czy stosowane leki nie wykazują z nim interakcji. 
Z uwagi na swoje właściwości, miłorząb może służyć poprawieniu sprawności seksualnej oraz w przypadku zwyrodnień oczu. Może pomóc na przykład w uszkodzeniu naczyń krwionośnych wywołanych przez cukrzycę, AMD oraz jaskrę. 
Miłorząb jest też surowcem stosowanym do tworzenia kosmetyków. Pamiętajmy o tym, że miłorząb stosowany doustnie może wykazywać interakcje z wieloma lekami. Aby im zapobiegać, konieczne jest skonsultowanie jego stosowania z lekarzem bądź farmaceutą.

Preparaty z miłorzębem

Miłorząb można zakupić zarówno w formie herbatki – na przykład z firmy Dary Natury, jak i w nalewce – Tinctura Ginkgo bilobae (PhytoPharm), jak i w tabletkach. Jak wspominałem na wstępie, zwracajmy uwagę na to, czy producent opisuje ilość standaryzowanego wyciągu z liści miłorzębu.