Macierzanka – pięknie pachnące ziółko o wszechstronnym zastosowaniu

Opis macierzanki w literaturze

Czytaliście książkę pod tytułem „Znachor” Tadeusza Dołęgi Mostowicza? Choć od czasu,, kiedy trzymałem ją ostatnio w rękach minęło około dziesięć lat, pamiętam doskonale jedną scenę. Tytułowy bohater wypowiada się o zaletach jednego z najpiękniej pachnących ziół naszego kraju – opisuje zalety macierzanki i z powodzeniem leczy nią kaszel.
Macierzanka piaskowa, bo o niej będzie mowa w dzisiejszym artykule, to bliska krewniaczka tymianku. Rośnie na terenach piaszczystych. Działanie tymianku na drogi oddechowe, jest doskonale znane wszystkim mamom – podają one swoim pociechom syrop tymiankowy w przypadku mokrego kaszlu z wydzieliną. Macierzanka ma nieco delikatniejsze działanie niż tymianek, być może dlatego, jest rzadko wykorzystywana jako samodzielny surowiec leczniczy.

Receptura pani Korżawskiej

Macierzanka wymieszana z babką lancetowatą w równych częściach dobrze sprawdzi się jako lekarstwo powlekające drogi oddechowe i pomoże odkrztusić wydzielinę. Zaparza się łyżkę tej mieszanki w szklance wody i naparza przez dziesięć minut pod przykryciem. Pić powoli, małymi łykami.

Co zawiera macierzanka?

Macierzanka zawiera rozmaite olejki eteryczne  – takie jak p-cymen, karwakrol, tymol, terpineol, goryczki, flawonoidy i kwasy organiczne, sole mineralne. Skład wskazuje na działanie antybakteryjne, głównie na układ pokarmowy i oddechowy. Poprawia ruchliwość nabłonka rzęskowego, działa przeciwskurczowo i wiatropędnie. Spotkałem się także z wykorzystywaniem macierzanki jako przyprawy do suszonego mięsa – w smaku przypomina swojego kuzyna. Będzie pobudzała wydzielanie soku żołądkowego.
Można ją stosować także zewnętrznie, jako środek do płukania jamy ustnej, do irygacji oraz na uszkodzony naskórek i na lekkie oparzenia.
Mieszanki z tym ziołem to Septosan, wchodzi też w skład Pectosolu.

Przygotowanie naparu

Gdy zaparzamy samą macierzankę, bierzemy łyżkę ziela na półtora szklanki wody, gotujemy przez dwadzieścia minut i po dziesięciu minutach naparzania, przyjmujemy po ćwierć szklanki. Jeśli chcemy uzyskać poprawę apetytu, należy zastosować ją przed posiłkiem, a jeśli ma wywierać działanie wykrztuśne, zastosuj ją po posiłku.