Olej z czarnuszki

Większość pacjentów kupuje olej z czarnuszki na pasożyty

Olej z czarnuszki jest pozyskiwany przez tłoczenie na zimno czarnuszki siewnej. Należy do drogich olei – koszt butelki o pojemności 250 ml to około 100 złotych. Smak jest gorzki, a zapach powinien być korzenny, charakterystyczny. Barwa to odcienie żółci i koloru brązowego.
Jaki jest skład oleju z czarnuszki?
W skład oleju z czarnuszki wchodzą nasycone kwasy tłuszczowe – około 16 procent, pięćdziesiąt osiem procent kwasu linolowego oraz nieco kwasu oleinowego (jedna czwarta), kwas ikozenowy, witamina E, A, sterole.

Na nasz organizm najkorzystniejsze działanie wykazuje kwas linolowy oraz fitosterole zawarte w oleju. Jest używany w takich dolegliwościach jak miażdżyca, wahania poziomu glukozy we krwi, otyłość. Jego stosowanie jest wskazane przy dolegliwościach alergicznych (sama czarnuszka to na przykład składnik Alerbonu firmy Bonimed). Olej może zmniejszać poziom cholesterolu we krwi.
Z uwagi na jego interesujący zapach, nadaje się do aromaterapii jako środek wyciszający, ułatwiający zasypianie. Można używać go na skórę – będzie ją natłuszczał i nawilżał. Można dodawać go do różnych potraw – na przykład kasz czy sałatek. Nie należy przyjmować więcej, niż jedną – dwie łyżeczki dziennie.


Komentarze