Czarne herbaty świata


herbata
Herbaty – bogactwo liściastych kolorów

W Chinach herbaty umieszcza się w ramkach według koloru liści, w Polsce według barwy naparu. Zapewne wiesz, że przez długi okres w Polsce były dostępne tylko dwa rodzaje herbaty – Assam oraz Ceylon. Tradycyjny polski sposób parzenia to picie herbaty z cukrem w przezroczystej szklance. Urozmaiceniem jest picie na pirata - z nie wyjętą łyżeczką.

Herbaty czarne

W wielu polskich domach pije się herbaty granulowane. Mają one dwie zalety – są tanie i dają szansę na uzyskanie bardzo mocnego napar – gdyż pył naciąga bardziej niż sam liść herbaciany. Nie ulega wątpliwości, że te herbaty produkowane są z liści najniższej jakości. Jeszcze ciekawsze rzeczy można spotkać w herbatach pakowanych w saszetki. Gdy na półce sklepowej zobaczysz herbatę w cenie 2 złote za 100 torebek, raczej nie ciesz się z okazji.

Yunnan 

Prawdziwy Yunnan może być zarówno w wersji zielonej, jak i czarnej, nazwa pochodzi od prowincji w Chinach. Herbata daje mocny, intensywny napar. Herbata cieszy się nieco mniejszą popularnością, niż wymieniony dalej Ceylon. Można go kupić w każdej herbaciarni. Cena wynosi około 13 złotych za 10 dekagramów. 

Ceylon

Wspominany powyżej Ceylon to herbata ze Sri Lanki. Jest fermentowana, a smak ceylonu jest mocny i wyrazisty – właśnie ta herbata jest najczęściej pijana w Europie.

Herbata Darjeeling

Spis herbat nie byłyby pełny bez herbaty Darjeeling – która jest o wiele mniej popularna niż dwie pozostałe. Jej nazwa pochodzi także od prowincji w Indiach. Ciekawe, że producent tej herbaty opracował własną metodę określania jakości. Pamiętacie zapewne reklamę firmy Tetley (czy też Lipton), o dwóch listkach zrywanych ze szczytu krzewu. Można się domyślić, że w przypadku reklamowanej wtedy herbaty w torebkach, nie można było w żaden sposób docenić jakości produktu.

Herbaty spoza Azji

Herbata jest produkowana także poza Azją. Do takich produktów należy herbata kenijska. Rośnie w klimacie wysokogórskim. Liście herbaty kenijskiej są bardzo drobne w porównaniu do gatunków azjatyckich. Smak można określić jako delikatniejszy, z większą nutą słodyczy.
Herbata turecka ma jeszcze inny smak, liście są bardzo duże i rozwinięte. Należy jej wsypywać nieco więcej, niż pozostałych – z uwagi na grube liście, napar jest słabszy.

Komentarze