Olej z pestek moreli oraz olej konopny


Jaką wartość mają oleje rafinowane?

W sklepach spożywczych można nabyć oleje niemal zupełnie pozbawione wartości – podobnie jak na przykład słodycze, są one źródłem pustych kalorii. Mowa tutaj o olejach rafinowanych, Co prawda mogą one być przechowywane o wiele dłużej niż oleje naturalne, jednak zagadkowy pozostaje ich wpływ na organizm człowieka. Smażenie na smalcu dla niektórych osób stało się pewnego rodzaju ekstremizmem – już słyszę te głosy, o tym jak smalec zatyka żyły. W przeciwieństwie do olejów rafinowanych jest on w pełni naturalnym produktem, o nie tak wysokiej zawartości cholesterolu, jakby się to mogłoby wydawać. Smalec nie będzie jednak głównym bohaterem tego posta. Chciałem przybliżyć dwa oleje tłoczone na zimno, którym przypisuje się wyjątkowy wpływ na ludzki organizm.

Czym różnią się oleje rafinowane od naturalnych? Olej naturalny ma swoisty smak i aromat, a rafinowany jest go pozbawiony. Olej naturalny ulega jełczeniu tym szybciej, im wyższa jest temperatura jego przechowywania. To raczej nigdy nie dotyka oleju ze sklepu spożywczego. Olej rafinowany nie ma drobinek substancji roślinnych, można na nim smażyć w o wiele większej temperaturze. Olej naturalny może za każdym razem smakować nieco inaczej. Nie wolno na nim smażyć – używamy go wyłącznie na zimno.

Olej z pestek moreli

Jest to produkt otrzymywany przez tłoczenie na zimno surowca, któremu przypisuje się działanie przeciwnowotworowe. Olej pachnie migdałami, ma delikatną konsystencję, kolor to delikatny odcień żółci.
Olej z pestek moreli zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy oraz minerały. Podobno ma w składzie także witaminę B17 – czyli letril. Pisałem o niej w jednym z poprzednich postów.
Opis leczenia nowotworów za pomocą witaminy B17 wnikliwy czytelnik odnajdzie w książce „Świat bez raka”, autorstwa Edwarda Gryffina. Z uwagi na ten składnik, olej powinien mieć gorzki posmak.
Witamina B17 nie występuje jedynie w morelach – jest szeroko rozpowszechniona w pestkach popularnych owoców, takich jak jabłka czy brzoskwinie.
Olej przyjmujemy w małej ilości – około dwóch łyżeczek dziennie. Świetnie nawilża skórę i wygładza zmarszczki.

Olej Konopny

Olej konopny charakteryzuje się dużą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych – stanowią one trzy czwarte jego objętości. Ma zapach orzechowy, można w nim wyczuć także nutę korzenną. Pozyskuje się go oczywiście z konopni siewnych – wbrew pozorom, nie wywiera on żadnego z działań, które ma marihuana. Olej konopny ma zwykle krótką datę ważności do spożycia. Stosowano go z powodzeniem w kuchni staropolskiej – był okrasą do ziemniaków, kasz i warzyw.
Olej konopny powinno się przyjmować w dawce około 1 łyżki dziennie.
Dostarcza dużo witaminy K – odpowiedzialnej za stan krwi oraz syntezy, które przebiegają w naszym organizmie. Witamina E to także jeden ze składników tego oleju.
Skuteczne działanie na skórę
Z uwagi na zawartość naturalnych witamin, olej konopny jest polecany w problemach łuszczycowych, w egzemie, trądziku i innych chorobach skóry. Maść z olejem konopnym ma potwierdzone działanie, jeśli chodzi właśnie o problem łuszczycy i nadmiernego rogowacenia skóry. Poprawia także nawilżenie skóry – wpływa na płaszcz lipidowy. Regularne używanie oleju konopnego może chronić nas przed podrażnieniami i starzeniem. Olej stosujemy bez rozcieńczania, z uwagi na to, że świetnie się rozprowadza, można go stosować do masażu. Czas wchłaniania jest nieco dłuższy niż na przykład oleju arganowego. Skóra po jego użyciu staje się napięta, wygładzona i miękka.  
Zarówno olej konopny, jak i z pestek moreli, należy przechowywać w lodówce. Zwracaj uwagę na to, czy twój sprzedawca robi tak samo. 

Komentarze

  1. Czy te oleje muszą być przechowywane w lodówce przed otwarciem?

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy te oleje muszą być przechowywane w lodówce również przed otwarciem?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz