Zioła na cholesterol.

O nasz cholesterol zaczynamy się martwić w chwili gdy odbieramy wyniki wskazujące na jego wysoki poziom. Większość osób decyduje się wtedy na dietę oraz w pierwszej kolejności próbuje obniżyć cholesterol za pomocą metod naturalnych. Zastanówmy się więc które zioła i produkty pochodzenia naturalnego pomogą nam w obniżeniu poziomu cholesterolu.
Nie będziemy omawiali zmiany diety jako takiej – ponieważ te kwestie należy przedyskutować z dietetykiem (oraz kardiologiem), dieta będzie wyglądała także inaczej u osoby z cukrzycą lub z dolegliwościami tarczycy. Warto wprowadzić do jadłospisu zdrowe produkty, które będą wpływały korzystnie na stan naszego organizmu. Dyskusja o tym czy cholesterol wytwarza się bezpośrednio z tłuszczów – tak jak sądzi większość naukowców, czy też do jego wytworzenia konieczne są węglowodany jest zbyt długa i burzliwa aby podejmować ją w tym temacie. Zwolennicy diety optymalnej uważają iż spożywanie produktów zawierających cholesterol nie jest tak niezdrowe jak mogło by się wydawać – bowiem zostanie on rozłożony do innych związków. Na zdrowy rozsądek wydaje się iż dieta bez cholesterolu powinna szybko obniżyć jego poziom, jednak niektóre badania donoszą iż syntetyzuje się on nawet u wegetarian.

Właściwa dieta.

Medycyna sugeruje iż najzdrowsza jest dieta śródziemnomorska, z dużą ilością oliwy z oliwek, ryb, warzyw i małą ilością czerwonego mięsa. Dodatkowo warto czasem wypić lampkę czerwonego wina – które zawiera dużo antyoksydantów. Jeśli chodzi o alternatywę tłuszczów roślinnych które mają służyć zdrowiu, warto zastanowić się nad olejem lnianym, szczególnie tym ze szlachetnych odmian lnu – czyli olejem Budwigowym. Zawiera on ogromną ilość kwasów omega 3 – dochodzi ona do 50%. Znam kilka doniesień o tym iż odpowiednia kuracja olejem Budwigowym przyniosła pacjentom spektakularne efekty – była jednak połączona z dietą.
Jeśli nie mamy wystarczająco dużo zapału by regularnie zażywać olej lniany, możemy używać kwasów omega 3 w postaci kapsułek.

Karczoch na cholesterol

Nowe badania wskazują na to iż również wyciąg z niepozornego karczocha wykazuje działanie obniżające poziom cholesterolu. Jego zastosowanie będzie przydatne w dużej mierze gdy poziom cholesterolu jeszcze nie wykracza poza górną granicę normy – zatem ratowanie się za jego pomocą gdy cholesterol jest bardzo wysoki to działanie zbyt późne. Karczoch jest dostępny także w postaci brzydko wyglądającego ziela (wygląda jak pokryte pajęczyną), a także w formie soku o gorzkim smaku. Być może z tych powodów najczęściej kupowany jest w formie tabletek.

Błonnik

Innym preparatem który pozwala zmniejszyć poziom cholesterolu w początkowych stadiach choroby jest błonnik. Zmniejsza on wchłanianie cholesterolu i trójglicerydów z pożywienia. Warto zauważyć iż u niektórych osób błonnik zdaje dobre rezultaty także jako środek na odchudzanie (wypełnia żołądek) oraz ułatwiający wypróżnienia. U niektórych osób powoduje sensacje żołądkowe, szczególnie jeśli jest podany w zbyt dużej dawce. Jeśli przyjmujesz leki, ich zażywanie wraz z błonnikiem konsultuj z lekarzem, bowiem stosowane razem z nim mogą się nie wchłaniać.

Green Tea

Zielona herbata to także produkt któremu tradycyjnie przypisuje się obniżanie poziomu cholesterolu, jednak aby odniosła skutki musimy pić ją kilka razy dziennie – na przykład zamiast czarnej herbaty. Ponieważ zielona herbata nie wyróżnia się smakiem, warto zaczynać od wersji smakowych – z dodatkami ziołowymi. Doskonale smakuje na przykład herbata z miłorzębem Gingko Japońska Wiśnia, która dodatkowo wywiera niewielkie działanie na naczynia krwionośne (uelastycznia ich ściany. Co prawda efekt będzie symboliczny, ale samopoczucie na pewno się poprawi.) O wiele bardziej skoncentrowane działanie będzie miała zielona herbata w postaci kapsułek, które zawierają zarówno wyciąg z herbaty jak i samo ziele.

Czosnek – naturalna moc. 

Ostatnim produktem którego wpływ na cholesterol przedstawimy w tym wpisie jest czosnek. Czosnek na cholesterol to dobre rozwiązanie – dodatkowo rozrzedza krew oraz poprawia elastyczność naczyń. Można stosować go zarówno w postaci gotowanej, wtedy działanie jest nieco słabsze, jak i surowy. Oczywistą wadą terapii czosnkowej jest jego specyficzny zapach, który wydziela się długo po spożyciu. W internecie możecie znaleźć przepis na nalewkę z czosnku – która ma jakoby regulować ciśnienie i poziom cholesterolu. Osobiście uważam iż tego typu preparaty powinny być stosowane ostrożnie u osób starszych – bowiem czosnek bezpośrednio spożywany przyśpiesza bicie serca.