Zioła na cholesterol.


O nasz cholesterol zaczynamy się martwić w chwili gdy odbieramy wyniki wskazujące na jego wysoki poziom. Większość osób decyduje się wtedy na dietę oraz w pierwszej kolejności próbuje obniżyć cholesterol za pomocą metod naturalnych. Zastanówmy się więc które zioła i produkty pochodzenia naturalnego pomogą nam w obniżeniu poziomu cholesterolu.
Nie będziemy omawiali zmiany diety jako takiej - ponieważ te kwestie należy przedyskutować z dietetykiem (oraz kardiologiem), dieta będzie wyglądała także inaczej u osoby z cukrzycą lub z dolegliwościami tarczycy. Warto wprowadzić do jadłospisu zdrowe produkty, które będą wpływały korzystnie na stan naszego organizmu. Dyskusja o tym czy cholesterol wytwarza się bezpośrednio z tłuszczów - tak jak sądzi większość naukowców, czy też do jego wytworzenia konieczne są węglowodany jest zbyt długa i burzliwa aby podejmować ją w tym temacie. Zwolennicy diety optymalnej uważają iż spożywanie produktów zawierających cholesterol nie jest tak niezdrowe jak mogło by się wydawać - bowiem zostanie on rozłożony do innych związków. Na zdrowy rozsądek wydaje się iż dieta bez cholesterolu powinna szybko obniżyć jego poziom, jednak niektóre badania donoszą iż syntetyzuje się on nawet u wegetarian.

Właściwa dieta.

Medycyna sugeruje iż najzdrowsza jest dieta śródziemnomorska, z dużą ilością oliwy z oliwek, ryb, warzyw i małą ilością czerwonego mięsa. Dodatkowo warto czasem wypić lampkę czerwonego wina - które zawiera dużo antyoksydantów. Jeśli chodzi o alternatywę tłuszczów roślinnych które mają służyć zdrowiu, warto zastanowić się nad olejem lnianym, szczególnie tym ze szlachetnych odmian lnu - czyli olejem Budwigowym. Zawiera on ogromną ilość kwasów omega 3 - dochodzi ona do 50%. Znam kilka doniesień o tym iż odpowiednia kuracja olejem Budwigowym przyniosła pacjentom spektakularne efekty - była jednak połączona z dietą.
Jeśli nie mamy wystarczająco dużo zapału by regularnie zażywać olej lniany, możemy używać kwasów omega 3 w postaci kapsułek.

Karczoch na cholesterol

Nowe badania wskazują na to iż również wyciąg z niepozornego karczocha wykazuje działanie obniżające poziom cholesterolu. Jego zastosowanie będzie przydatne w dużej mierze gdy poziom cholesterolu jeszcze nie wykracza poza górną granicę normy - zatem ratowanie się za jego pomocą gdy cholesterol jest bardzo wysoki to działanie zbyt późne. Karczoch jest dostępny także w postaci brzydko wyglądającego ziela (wygląda jak pokryte pajęczyną), a także w formie soku o gorzkim smaku. Być może z tych powodów najczęściej kupowany jest w formie tabletek.

Błonnik

Innym preparatem który pozwala zmniejszyć poziom cholesterolu w początkowych stadiach choroby jest błonnik. Zmniejsza on wchłanianie cholesterolu i trójglicerydów z pożywienia. Warto zauważyć iż u niektórych osób błonnik zdaje dobre rezultaty także jako środek na odchudzanie (wypełnia żołądek) oraz ułatwiający wypróżnienia. U niektórych osób powoduje sensacje żołądkowe, szczególnie jeśli jest podany w zbyt dużej dawce. Jeśli przyjmujesz leki, ich zażywanie wraz z błonnikiem konsultuj z lekarzem, bowiem stosowane razem z nim mogą się nie wchłaniać.

Green Tea

Zielona herbata to także produkt któremu tradycyjnie przypisuje się obniżanie poziomu cholesterolu, jednak aby odniosła skutki musimy pić ją kilka razy dziennie - na przykład zamiast czarnej herbaty. Ponieważ zielona herbata nie wyróżnia się smakiem, warto zaczynać od wersji smakowych - z dodatkami ziołowymi. Doskonale smakuje na przykład herbata z miłorzębem Gingko Japońska Wiśnia, która dodatkowo wywiera niewielkie działanie na naczynia krwionośne (uelastycznia ich ściany. Co prawda efekt będzie symboliczny, ale samopoczucie na pewno się poprawi.) O wiele bardziej skoncentrowane działanie będzie miała zielona herbata w postaci kapsułek, które zawierają zarówno wyciąg z herbaty jak i samo ziele.

Czosnek - naturalna moc. 

Ostatnim produktem którego wpływ na cholesterol przedstawimy w tym wpisie jest czosnek. Czosnek na cholesterol to dobre rozwiązanie - dodatkowo rozrzedza krew oraz poprawia elastyczność naczyń. Można stosować go zarówno w postaci gotowanej, wtedy działanie jest nieco słabsze, jak i surowy. Oczywistą wadą terapii czosnkowej jest jego specyficzny zapach, który wydziela się długo po spożyciu. W internecie możecie znaleźć przepis na nalewkę z czosnku - która ma jakoby regulować ciśnienie i poziom cholesterolu. Osobiście uważam iż tego typu preparaty powinny być stosowane ostrożnie u osób starszych - bowiem czosnek bezpośrednio spożywany przyśpiesza bicie serca.  

Komentarze

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 10. Appreciate this post. Let me try it out.

  Also visit my homepage :: wysoki cholesterol

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz