Wstęp do aromaterapii


Po długim dniu pracy z pewnością jesteś zmęczony. Chcesz się zrelaksować i wykrzesać z siebie jeszcze trochę energii - gdy wchodzisz do domu czujesz cudowny zapach który sprawia stajesz się o wiele lepiej. Dla większości osób olejek sosnowy natychmiast poprawia samopoczucie - dlatego warto go używać zamiast sztucznych aromatów do odświeżania powietrza.
Który z olejków pobudzi cię podczas porannego prysznica? Możesz zarówno zakupić ostro pachnące mydło do pod prysznic jak i relaksujący płyn do kąpieli z relaksującymi olejkami. Badania wskazują iż za pomocą olejków możemy sterować swoimi uczuciami.

Lata badań wykazały to samo co specjaliści od aromaterapii wiedzą od pokoleń - od tego co czujemy zależy to jak się czujemy. Podobnie jak inne sygnały z otoczenia, zapachy odczuwamy za pomocą mózgu.
Badania pokazują iż olejek eteryczny z lawendy zwiększa amplitudę fal Alpha w mózgu, a dokładniej w części tylnej, co jednoznacznie jest sygnałem odprężenia. Z drugiej strony olejek jaśminowy zwiększa fale beta z przodu mózgowia - co związane jest z przygotowaniem organizmu do ucieczki lub walki.
W aromaterapii jest coś tajemniczego.
Aromaterapia wiąże się jedynie z wykorzystaniem olejków z roślin. Gdy samo działanie olejku do inhalacji nie będzie wystarczające, można użyć go na skórę, lub doustnie.
Możesz cieszyć się korzystnym działaniem olejków eterycznych poprzez wlanie kilku kropelek do kąpieli lub umieszczenie go w kominku do aromaterapii, gdzie podgrzewany będzie działał jeszcze silniej. Gdy używasz olejków bardzo często i nie potrzebujesz skoncentrowanego zapachu, możesz go wymieszać z innym olejkiem - na przykład z sezamowym, z olejem ze słodkich migdałów lub oliwą. Takie rozcieńczenie wpływa w małym stopniu na działanie lecznicze, a minimalizuje ryzyko alergii. Zawsze gdy stosujesz nowy olejek z innej firmy niż dotychczas, użyj małą kropelkę w niewidocznym miejscu na ciele i odczekaj 24 godziny przed normalnym użyciem - jeśli skóra nie będzie podrażniona, możesz o używać. Olejków należy używać bardzo oszczędnie i ostrożnie - bowiem tylko wtedy zyskasz maksymalne korzyści.


Komentarze