Ostropest plamisty – zioła na wątrobę

ostropest plamisty
Ostropest plamisty – źródło wikipedia

Ostropest plamisty to zioło które bije rekordy popularności – pyta o niego więcej osób niż o rumianek czy miętę. W Polsce można go znaleźć jako roślinę ozdobną, czasami również dziczeje. Surowcem w przypadku tej rośliny jest dojrzały koszyczek, z którego uzyskuje się po wysuszeniu owoc ostropestu plamistego – Fructus Sylibi Mariani.
W skład ostropestu wchodzą takie substancje jak sylimaryna (doskonale znany składnik sylimarolu), oraz substancje o podobnym działaniu – takie jak sylibina, sylidiamina, sylikrystyna oraz wiele innych izomerów. Pozostałe składniki mają o wiele słabsze działanie.

Działanie ostropestu plamistego

Ostropest działa korzystnie na wątrobę – wykazuje działanie ochronne nawet w tak poważnych zmianach jak alkoholizm czy zatrucie grzybami.

W książkach zielarskich można znaleźć opinię o tym, że ostropest plamisty podaje się w przypadku zatrucia muchomorem. Ponadto stosuje się wyciągi z ziaren ostropestu. Pomagają one przy różnego rodzaju krwotokach wewnętrznych, bowiem wykazują dużą zawartość frakcji flawonoidów.
Kolejnym zastosowaniem ostropestu jest wspomaganie organizmu podczas kuracji antybiotykami, chemioterapii i podczas stosowania leków przeciwcukrzycowych.
Może okazać się pomocny w wirusowym zapaleniu wątroby i kamicy żółciowej. Spotkałem się też z opisem jego korzystnych właściwości na stan skóry, gdyż oczyszcza on organizm z toksyn. Ostropest plamisty poprawia trawienie i delikatnie zwiększa apetyt. Sylimaryna ma działanie wyłącznie na wątrobę – ostropest można podawać przy wirusowym zapaleniu wątroby, żółtaczce, otłuszczeniu wątroby oraz uszkodzeniu grzybami, alkoholem, muchomorami, oczywiście po kontakcie z lekarzem.

Jak przygotować ostropest?

Ostropest plamisty dostępny na rynku ma dwie (a w zasadzie trzy) postaci. Po pierwsze, można kupić ostropest w formie ziaren. Jeśli kupiłeś ziarna w całości, musisz je uprzednio rozdrobnić w młynku. Łyżeczkę ziaren ostropestu trzeba  zalać szklanką gorącej wody i podgrzać do zawrzenia, następnie gotować przez kilka minut. Po tym czasie zdjąć z ognia, odstawić do ostygnięcia na piętnaście minut i następnie odcedzić. Łyżkę takiego preparatu przyjmować co godzinę. Ma działanie przeciwkrwotoczne. Jeśli chcemy wspomóc wątrobę, taki odwar należy pić w ilości pół szklanki rano i pół szklanki wieczorem. Inne przepisy przedstawiają przyjmowanie ostropestu plamistego w następujący sposób – łyżeczkę zalewamy wrzątkiem i wypijamy, zjadając także fusy.

Mielone ziarna ostropestu mają korzystne działanie przy zaburzeniach trawienia – można je zmieszać ze zmielonym mniszkiem lekarskim oraz kminkiem, koprem i kruszyną. Proszek rozpuszczamy w wodzie w ilości do pół łyżeczki na ćwierć szklanki wody. Spotkałem się też z innym sposobem – ziarna ostropestu rozgryza się w zębach. Zaparzanie całych ziaren nic nie da, gdyż sylimaryna nie uwolni się z nich.

Ostropest w saszetkach 

Trzecią postacią dostępną w handlu jest zmielony ostropest w saszetkach, którego przygotowanie sprawia najmniej problemów, ale będzie najmniej wartościowe.
Ostropest jest ziółkiem o skutecznym działaniu na wątrobę, a dodatkowo jest dosyć bezpieczny, jednak przed zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem. Ostropest można przyjmować także w formie tabletek (produkuje je na przykład firma Colfarm). Preparatem, który zawiera samą sylimarynę jest powszechnie znany Sylimarol.