Jaskółcze ziele – kurzajki pod kontrolą

Glistnik jaskółcze ziele – Wikipedia. 

Opis glistnika

Glistnik jaskółcze ziele to roślina popularna w Polsce. Nie lubi zbytnio nasłonecznionych miejsc. Charakterystyczną cechą dla tego ziółka jest mleczny sok który wycieka z łodyg po uszkodzeniu. Ma on barwę pomarańczową. Aby glistnik zachował prawidłową zawartość czynnych, należy go zbierać w maju lub w czerwcu. Glistnik jaskółcze ziele powinien być suszony w dosyć wysokiej temperaturze – nawet do 60 stopni, zatem pozyskanie dobrego surowca w warunkach domowych może być kłopotliwe. Z uwagi na zawartość alkaloidów w korzeniu glistnika, zbiera się je w krajach wschodnich.

Silne działanie

Substancjami czynnymi w glistniku są przede wszystkim alkaloidy. Należą do nich takie substancje jak chelidonina, allokryptoina, chelerytryna i sangwinaryna, przy czym należy zauważyć iż najwyższą moc ma i znaczenie posiada chelidonina. Korzeń zawiera kilkukrotnie większe stężenie substancji czynnych niż liście i łodygi.
Okazuje się że działanie na brodawki to nie jedyny sposób w który działa glistnik. Z uwagi na zawartość bardzo silnych związków, jakimi są alkaloidy, glistnik ma działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie. Będzie powodował rozluźnienie mięśni układu pokarmowego, przewodów żółciowych i moczowych oraz narządów płciowych i oskrzeli. Działanie można opisać jako podobne do papaweryny, która jest pozyskiwana z maku. Opisuje się pozytywne działanie glistnika jeśli chodzi o zmniejszenie bólów miesiączkowych, ma także działanie żółciopędne i moczopędne. Działa także na wątrobę, z tego powodu będzie zwiększał wydzielanie żółci.

Glistnika nie należy używać do wewnątrz!

Niestety, właśnie z uwagi na hepatotoksyczność jego zastosowanie do wewnątrz jest bardzo ograniczone. Opisuje się przywrócenie prawidłowych ruchów robaczkowych jelit po podaniu wyciągu z glistnika. W takiej sytuacji będzie on rozluźniał cały przewód pokarmowy. Niektóre publikacje donoszą o tym iż glistnik jaskółcze ziele może pomagać w leczeniu nowotworów skóry – jednak nie zostało to w żaden sposób udowodnione.
Glistnik zawiera substancje silnie działające, z tego powodu nie wolno go używać wewnętrznie bez porozumienia z lekarzem. Medycyna ludowa opisuje skuteczne działanie rośliny glistnik na kurzajki, kłykciny oraz kurzajki. Działanie przyżegające wykazuje jednak jedynie sok ze świeżej łodyżki glistnika.