Zioła na pograniczu magii

Magia ziół

Medycyna ludowa przez lata testowała różnego rodzaju zioła, wybierając te które mają najskuteczniejsze działanie. Te których efekty są szczególnie silne, zostały uznane za magiczne. Kiedyś używano tych specjalnych, naturalnych składników po to uleczyć chorobę, odegnać złe duchy lub by przyciągnąć szczęście – dzisiaj te niezwykle skuteczne składniki są używane nieco rzadziej. Tradycja ustna, przekazywana z matki na córkę pomału wymiera, w związku z czym stare receptury giną w zapomnieniu. Na szczęście, nawet w miastach można znaleźć starego zielarza, który pomimo kpin pochodzących z ust innych ludzi trwa przy ziołowych recepturach, pomagając w leczeniu chorób które wydawały się niegdyś nieuleczalne. Receptury z ziół są rozpowszechnione również w lecznictwie przyklasztornym. Opiszmy zatem działanie kilku ziół którym przypisuje się najskuteczniejsze działanie magiczne.

Wrotycz

Ludzie od wieków obawiali się złych stworzeń, takich jak strzygi i wampiry. Aby uchronić się przed atakami czarownicy lub diabła, należy poświęcić w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny gałązkę wrotyczu i zawiesić ją nad drzwiami.

Czosnek

Równie silną moc jak wrotycz ma czosnek – który odstrasza szczególnie silnie wampiry. Pomijając tą kwestię, naukowcy dopiero teraz przyznają iż czosnek ma silniejsze działanie niż antybiotyki.

Jemioła

Jemioła – ziółko związane bardzo silnie z wierzeniami celtyckich druidów. Powieszona na dachu chroni przed uderzeniem gromu. Obecnie jemiołę wieszamy w okresie Bożego Narodzenia, głównie po to by móc bezkarnie ukraść całusa osobie która nam się podoba. Jemioła poza właściwościami magicznymi ma bardzo silne działanie medyczne – skutecznie obniża ciśnienie.

Koniczyna

Koniczyna to popularna roślinka, ale czterolistne egzemplarze trafiają się jeden raz na dziesięć tysięcy. Szczególnie na zachodzie jest uważana za symbol szczęścia, przyciągający dobre wiadomości. Listki koniczyny symbolizują trzy cnoty – wiarę, nadzieję i miłość, a dodatkowy listek oznacza powodzenie.