Winko Świętej Hildegardy.

Witam serdecznie, w dzisiejszym poście zajmiemy się przepisem opracowanym przez Stefanię Korżawską, nieocenioną propagatorkę ziołolecznictwa i naturalnego pożywienia w Polsce.
Winko Świętej Hildegardy to samo zdrowie, działa rozgrzewająco na organizm, dodaje energii. Można używać je jako dodatek do herbaty. Zapraszam do lektury.

Przepis :
Ocet z jabłek – 3 łyżki
Miód – 5 łyżek. Miód powinien być polskiej pasieki od sprawdzonego pszczelarza, bez szkodliwych dodatków. Nie kupujmy miodu w supermarkecie oraz z nieznanego źródła – może zawierać szkodliwe substancje, takie jak antybiotyki i środki ochrony roślin.
Jedna sztuka wanilii w laskach. W sklepie zielarskim kosztuje około 4 złotych za sztukę, w markecie spotkałem się nawet z ceną 15 złotych za taką samą ilość.
Kardamon mielony – 2 łyżki.
Cynamon mielony – 2 łyżki.
Natka pietruszki – 2 szklanki.
Głóg – 4 łyżki.
Wino białe gronowe – Jedna butelka.
Natka musi być świeża. Wkładamy ją wraz z głogiem do naczynia, dodajemy wanilię lub kardamon lub cynamon, w zależności od tego co nam bardziej pasuje. Zalewamy całość białym winem gronowym. Po tygodniu leżakowania w szczelnie zamkniętym słoju preparat jest gotowy do użycia. Dodajemy miód i ocet jabłkowy do smaku, potem preparat można pasteryzować w butelkach. Możemy dodawać go do herbaty zamiast soku.