Lipa – naturalny środek na gorączkę.

Lipa drobnolistna. Źródło  - wikipedia.

Bardzo niepokojącym objawem u małych dzieci jest gorączka. Obecnie stosowanie salicylanów zaleca się dopiero po 12 roku życia, ze względu na możliwość wystąpienia alergii i zespołu Rey’a. (Według niektórych źródeł po 18 roku życia), a środki takie jak paracetamol działają szkodliwie na wątrobę. Trochę zapomnianym środkiem na walkę z gorączką jest lipa, i to o niej właśnie będzie w dzisiejszym poście.

Lipa drobnolistna (Tilia cordata) i Lipa szerokolistna (Tilia platyphyllos) pochodzą z rodziny Tiliaceae i występują pospolicie w Europie. Kwiatostany możecie obejrzeć na zdjęciu, dlatego nie będę się rozpisywał na ich temat. Surowcem leczniczym są kwiatostany lipy, które suszy się w temperaturze poniżej 40 stopni. Mają delikatny i przyjemny zapach, natomiast smak jest ściągający z domieszką smaku śluzowatego.

Co zawiera lipa?

Lipa zawiera rozmaite substancje aktywne – należą do nich garbniki, triterpeny i karoten. Najważniejszym składnikiem wywierającym działanie na organizm będą związki flawonowe, olejki eteryczne oraz substancje śluzowe.

Jak to działa?

Lipa powoduje pocenie się, to działanie ujawnia się nie tylko po wypiciu lipowego naparu, ale także jeśli użyjemy jej do kąpieli. Lipa ma delikatne działanie uspokajające. Napar z liści lipy możemy stosować w stanach gorączkowych, w przeziębieniu, w zapaleniach górnych dróg oddechowych – substancje śluzowe wykazują także działanie osłaniające. Lipa może być używana jako środek uspokajający, na przykład w połączeniu z rumiankiem. Aby zwiększyć jej działanie napotne dodaje się bzu czarnego w postaci kwiatów lub owoców maliny.

Jak podawać lipę?

Napar z lipy wykonuje się przez zalanie łyżeczki kwiatów szklanką wrzątku, słodzi się go miodem lub jeszcze lepiej syropem malinowym, który zwiększa działanie surowca.