Dieta zmniejszająca ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera

Alzheimer starsi ludzie

Choroba Alzheimera jest jedną z najczęstszych przyczyn demencji. Jest ona również przyczyną 60 do 70 procent przypadków otępienia.
Ta przewlekła choroba neurodegeneracyjna zwykle rozpoczyna się powoli i nasila się z czasem. Początkowe objawy mogą obejmować zaburzenia koncentracji i trudności z myśleniem.
W miarę postępu choroby objawy poszerzają się o problemy z pamięcią, jąkanie, wahania nastroju, utratę motywacji, nieradzenie sobie z emocjami i problemy behawioralne.
Dokładna przyczyna choroby Alzheimera nie jest znana. Jednak około 70 procent przypadków jest związanych z genetyką-jest to choroba dziedziczna. Inne czynniki ryzyka to: przebyte urazy głowy, depresja lub nadciśnienie.
Jeśli w twojej rodzinie, były przypadki występowania choroby Alzheimera, to ty również jesteś w grupie ryzyka.
Ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera można zmniejszyć, prowadząc higieniczny tryb życia, oraz odżywiając się zdrowo.
Badania wykazały, że jest grupa produktów spożywczych, które regularnie jedzone zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na tę chorobę.

Oto produkty żywnościowe, zmniejszające ryzyko choroby Alzheimera. 1. Borówki i inne jagodyJagody są bogate w przeciwutleniacze, które chronią mózg przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a cały organizm przed szkodliwymi związkami żelaza, które mogą powodować choroby neurologiczne takie jak choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane i choroba Parkinsona.
  Borówki zawierają również witaminy: C, A i E, a także ryboflawinę, kwas foliowy, błonnik, niacynę, magnez, potas, mangan, miedź, żelazo i cynk.
  Dzięki codziennej porcji jagód można z łatwością powstrzymać przeziębienie, grypę sezonową i inne choroby. Przeciwutleniacze zawarte w jagodach, wzmacniają system odpornościowy poprzez neutralizację wolnych rodników i zwalczanie zakażeń.
  Jagody dzięki wysokiej zawartości witaminy C, mają silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, pomagają zapobiegać przeziębieniu, gorączce i wielu innym wirusowym i bakteryjnym chorobom zakaźnym.
  Zawarte w jagodach przeciwutleniacze, minerały i barwniki hamują wzrost i rozprzestrzenianie się komórek rakowych.
  Według badań opublikowanych w 2012 roku w badaniu laboratoryjnym, jagody są bogate w związki zwane antocyjanami, które pomagają zmniejszyć utratę wzroku, zmęczenie oczu i wspierać zdrowie siatkówki, a także zapobieganiu związanym z wiekiem problemom ze wzrokiem, takim jak zaćma, krótkowzroczność, zwyrodnienie plamki żółtej i retinopatia cukrzycowa.
  Borówki mają jeszcze jedną cenną właściwość.
  Jak wykazują badania przeprowadzone w 2009 roku przez University of Michigan Cardiovascular Center, regularne jedzenie jagód pomaga wyeliminować tkankę tłuszczową z brzucha. Polifenole zawarte w jagodach mogą rozkładać tłuszcz z brzucha i zmniejszać czynniki ryzyka zespołu metabolicznego.
  Dietetycy zalecają jedzenie borówek ze względu na to,że są one doskonałym źródłem błonnika, który pomaga czuć się pełnym i zadowolonym przez dłuższy czas między posiłkami. Są one również bogate w mangan, który pomaga metabolizować białka, węglowodany i tłuszcze.
  Dodatkowo, przy niskiej zawartości tłuszczu i kalorii, borówki są doskonałym dodatkiem do każdej diety odchudzającej.
  Jedz jagody możliwie często, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i niższą masą ciała.
  danie z jagodami

 2.  Jarmuż i inne zielone warzywa liściaste a AlzheimerZielone warzywa liściaste, takie jak jarmuż, pomagają zachować ostrość umysłową, zapobiegają spadkowi zdolności poznawczych i zmniejszają ryzyko choroby Alzheimera.
  Jarmuż jest bogatym źródłem witaminy B12, która jest ważna dla zdolności poznawczych, oraz witaminy K mającej wpływ na zdrowie psychiczne człowieka.
  Badanie z 2013 r. Opublikowane w publikacji National Academy of Sciences wykazało, wpływ suplementacji witaminą B na spowolnienie procesu kurczenia się części mózgu związanego z chorobą Alzheimera.
  Natomiast badanie przeprowadzone przez naukowców z Rush University Medical Center w 2015 r. dowiodło, że wzbogacenie diety o większą ilość jarmużu, szpinaku, kopru i zielonej gorczycy może pomóc w spowolnieniu osłabienia procesów poznawczych.
  Na podstawie powyższych badań wyprowadzono następujący wniosek: jedzenie od 1 do 2 porcji jarmużu lub innych zielonych warzyw liściastych dziennie działa korzystnie w zapobieganiu chorobie Alzheimera.
 3. Zielona herbata zapobiega chorobie Alzheimera ?Zielona herbata jest bogata w antyoksydanty, które usprawniają pracę mózgu, zatrzymując wzrost blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych mózgu. Jest to bardzo cenne, gdyż zmiany miażdżycowe w naczyniach mózgowych sprzyjają występowaniu najczęstszych chorób neurologicznych: Alzheimera i Parkinsona.
  Pij 2 lub 3 szklanki zielonej herbaty dziennie, aby chronić swój mózg i zachować go w długotrwałym zdrowiu.

 4. CynamonPopularną przyprawą, która może pomóc w rozbiciu płytki miażdżycowej i zredukować stan zapalny mózgu odpowiedzialny za problemy z pamięcią, jest cynamon.
  Cynamon jest skuteczny w zapobieganiu i opóźnianiu objawów choroby Alzheimera, poprzez ułatwianie lepszego przepływu krwi do mózgu.
  Nawet wdychanie jego zapachu może usprawnić przetwarzanie poznawcze i poprawić funkcjonowanie mózgu, związane z uwagą, pamięcią wirtualnego rozpoznawania, pamięcią roboczą i percepcją wzrokowo-ruchową.
  Dlatego codziennie wypij filiżankę cynamonowej herbaty i dodaj cynamon do ciast, deserów, płatków śniadaniowych, płatków owsianych, owoców i koktajli.

 5. ŁosośRyby morskie, takie jak np. łosoś, mogą pomóc zachować młodość i witalność mózgu, a także zmniejszyć ryzyko problemów związanych z wiekiem.
  Kwasy tłuszczowe omega-3, znajdujące się w mięsie ryb, odgrywają ważną rolę w ochronie przed chorobą Alzheimera i innymi postaciami demencji.
  W badaniu z 2007 r. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine odkryli, że kwas dokozaheksaenowy (DHA), rodzaj kwasów tłuszczowych omega-3, może pomóc w zapobieganiu rozwojowi choroby Alzheimera. Może spowolnić wzrost zmian w mózgu, które są cechą charakterystyczną tej choroby neurodegeneracyjnej.
  Wyniki badań opublikowane w Journal of American Medical Association wskazują, że spożycie większej ilości owoców morza pochodzących ze zbiorników wodnych wolnych od zanieczyszczenia rtęcią, wiąże się ze zmniejszeniem częstotliwości występowania choroby Alzheimera.
  Aby zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera, wystarczy jedna porcja dobrej jakości łososia na tydzień.


 6. Kurkuma
  Kurkuma zawiera związek zwany kurkuminą, który ma właściwości przeciw utleniające i przeciwzapalne, które korzystnie wpływają na zdrowie mózgu.
  Jego właściwości przeciwzapalne mogą zapobiegać stanom zapalnym mózgu, które podejrzewa się o jedną z głównych przyczyn zaburzeń funkcji poznawczych, takich jak choroba Alzheimera.
  Dodatkowo, właściwości antyoksydacyjne kurkuminy wspierają ogólny stan zdrowia mózgu poprzez wspomaganie usuwania nagromadzonej płytki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych mózgu, a przez to polepszanie przepływu tlenu do komórek. To z kolei zapobiega lub spowalnia postęp choroby Alzheimera.
  Badanie z 2008 roku opublikowane w Annals of Indian Academy of Neurology donosi, że kurkumina ma zdolność wchodzenia do mózgu, wiązania i niszczenia płytek beta-amyloidowych obecnych w chorobie Alzheimera ze zmniejszoną toksycznością.
  Badanie z 2012 roku opublikowane w AYU-International Quarterly Journal of Research w Ayurveda pokazuje wpływ kurkumy na ludzi z chorobą Alzheimera, którzy mieli ciężkie upośledzenie poznawcze, a także behawioralne i psychologiczne objawy demencji. Badanie wykazuje znaczną poprawę funkcji behawioralnych u chorych na chorobę Alzheimera, którym przez dłuższy czas podawano kapsułki ze sproszkowaną kurkumą.
  Codziennie pij szklankę mleka z kurkumą, a także używaj tej przyprawy w kuchni, aby zachować swój mózg w dobrym zdrowiu przez wiele lat.
  Znając prozdrowotne właściwości wyżej opisanych produktów, warto zadbać o urozmaiconą dietę, w której będą one obecne.
  To, co możemy osiągnąć, stosując zdrowy tryb życia dzisiaj, zaowocuje dobrym zdrowiem w przyszłości.
  szachy

 7. Inne metody na Alzheimera
  Aby zmniejszyć ryzyko występowania demencji i choroby Alzheimera, konieczne jest regularne ćwiczenie umysłu oraz ciała. Pomoże Ci w tym, na przykład czytanie książek, nauka nowych rzeczy czy gry umysłowe, takie, jak szachy. Wiele osób w średnim i starszym wieku, niesłusznie przestaje uczyć się nowych rzeczy, co jest poważnym błędem.
  Nigdy nie jest za późno, by odkryć w sobie nowe pasje – w każdym wieku, możesz na przykład zacząć naukę języka obcego lub gry na instrumencie.

Komentarze