10 najlepszych produktów spożywczych oczyszczających tętnice

ciśnieniomierz

Tętnice to naczynia krwionośne, które dostarczają bogatą w tlen krew z serca do różnych tkanek w całym ciele. Każda arteria to muskularna rura składająca się z trzech warstw:
 • Intima (warstwa wewnętrzna)
 • Media (warstwa mięśni, która radzi sobie z wysokim ciśnieniem krwi)
 • Przydanka (tkanka łączna łącząca tętnice z pobliskimi tkankami, najbardziej zewnętrzna)
Największą tętnicą jest aorta, od niej odchodzi sieć mniejszych tętnic, zwanych tętniczkami i kapilarami, które rozciągają się w całym ciele. Zdrowe tętnice mają gładkie wewnętrzne ściany i łatwo przepływa przez nie krew.
Jednakże, gdy płytka miażdżycowa osadzi się na wewnętrznych ścianach, tętnice zostają zatkane i hamują przepływ krwi. Płytka miażdżycowa składa się z różnych substancji krążących we krwi, takich jak tłuszcz, cholesterol, wapń, odpady komórkowe i fibryna.


pomiar ciśnienia tętniczego

Osoby z wysokim poziomem lipoprotein o małej gęstości (LDL lub "złym" cholesterolem) i niskim poziomem lipoprotein o dużej gęstości (HDL lub "dobry" cholesterol) mają większe ryzyko rozwoju zatkania tętnic. Inne czynniki ryzyka to wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca i palenie.
Zatkane lub zablokowane tętnice mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak choroba wieńcowa, choroba tętnic szyjnych, choroba tętnic obwodowych, zawał mięśnia sercowego (atak serca) i udar mózgowo -naczyniowy (udar).
Utrzymywanie tętnic w zdrowiu i bez złogów jest bardzo ważne. Możesz to zrobić, prowadząc zdrowy tryb życia i jedząc zdrową żywność. Wiele produktów żywnościowych jest szczególnie korzystnych dla utrzymania drożności tętnic i poprawy kondycji serca.

Oto 10 najlepszych produktów żywnościowych dla zdrowia serca i drożności arterii.


 1. Czosnek
  Jednym z łatwych naturalnych sposobów na oczyszczenie tętnic jest włączenie czosnku do diety. Według badań przeprowadzonych w Centrum Farmakologii Serca w Mainz w Niemczech naukowcy odkryli, że regularne spożywanie czosnku może pomóc w zapobieganiu stwardnienia aorty.
  Regularne jedzenie czosnku, poprawia zdrowie tętnic, obniżając poziom cholesterolu LDL. W badaniu stwierdzono także, że czosnek przynosi korzyści dla zdrowia układu krążenia i redukuje problemy zdrowotne związane z podeszłym wiekiem.
  Jedz 1 do 4 ząbków surowego czosnku każdego dnia. Możesz również włączyć czosnek do zup, gulaszu, zapiekanek i sosów sałatkowych.
  Jeśli nie lubisz smaku czosnku, możesz przyjmować suplementy diety zawierające ekstrakt z czosnku. Zanim jednak zdecydujesz się na to, skonsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że nie ma ku temu przeciwwskazań.


 2. Granat
  Ten egzotyczny owoc również pomaga oczyścić tętnice. Według badań z 2005 roku opublikowanych w Proceedings of National Academy of Sciences, naukowcy uważają, że przeciwutleniacze zawarte w granacie (szczególnie witamina C i polifenol) stymulują produkcję tlenku azotu, co z kolei pomaga utrzymać przepływ krwi i tętnice drożne. Jedzenie tego owocu może zmniejszyć istniejące już formacje blaszki miażdżycowej w tętnicach.
  Możesz pić świeżo wyekstrahowany sok z granatów lub przygotowywać sałatki owocowe i koktajle owocowe zawierające granat.

  Uwaga: Ponieważ sok z granatów może nie być odpowiedni w przypadku przyjmowania niektórych leków, zanim wprowadzimy owoc granatu do swojej diety, należy skonsultować się z lekarzem.
  śniadanie - tost z łososiem i serem
 3. ŁosośŁosoś jest rybą zdrową dla serca i może odgrywać kluczową rolę w utrzymaniu tętnic wolnych od gromadzenia się płytki miażdżycowej. Jego mięso jest bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3 - kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentaenowy (EPA) - pomagające zwiększyć poziom cholesterolu HDL, obniżyć poziom trójglicerydów i zmniejszyć stan zapalny naczyń krwionośnych i tworzenie się skrzepów krwi w tętnicach.
  American Heart Association zaleca spożywanie od 2 do 3 porcji łososia tygodniowo. Najzdrowsze, dla ogólnego zdrowia układu krążenia,są pieczone i grillowane potrawy z łososia. Oczywiście, polecamy dzikiego, a nie hodowlanego łososia.


 4. Kurkuma
  Kurkumina zawarta w tej przyprawie to silny środek przeciwzapalny, który może pomóc w utrzymaniu tętnic wolnych od wszelkiego rodzaju złogów.
  Według badań przeprowadzonych w 2009 r. Przez francuskich badaczy, kurkumina może pomóc w redukcji złogów tłuszczu w tętnicach o prawie 26%.
  Kurkuma zawiera witaminę B6, która jest ważna w utrzymywaniu optymalnych poziomów homocysteiny, co w nadmiarze powoduje nagromadzenie płytki miażdżycowej i uszkodzenie naczyń krwionośnych. Ponadto kurkuma pomaga zmniejszyć poziom cholesterolu LDL.
  Aby utrzymać prawidłowe funkcjonowanie tętnic, codziennie pij szklankę ciepłego mleka z kurkumą. Wykorzystuj również tę przyprawę podczas gotowania.
 5. Oliwa z oliwek
  Oliwa z oliwek, zwłaszcza oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, jest korzystna dla zdrowia serca. Jest ona bogata w przeciwutleniacze zwane polifenolami, a także w tłuszcze jednonienasycone. Unikalna kombinacja przeciwutleniaczy i zdrowych tłuszczy pomaga obniżyć poziom LDL i poprawić poziom HDL. To z kolei pomaga zmniejszyć odkładanie się płytki miażdżycowej w tętnicach.
  Używaj oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia do gotowania i zdrowych sosów do sałatek. Możesz również użyć oliwy z oliwek zamiast masła do przygotowania potraw.

  Oliwka


 6. Awokado
  Badania pokazują, że awokado może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu LDL. Wysoki poziom cholesterolu LDL prowadzi do gromadzenia się płytki miażdżycowej wzdłuż ścian tętnic. Ponadto awokado może podnieść poziom HDL w organizmie.
  Awokado zawiera witaminę E, która zapobiega utlenianiu cholesterolu wraz z potasem, który pomaga obniżyć ciśnienie krwi.
  Zaleca się jedzenie 1 awokado dziennie. Można go również używać jako zdrowego zamiennika masła lub śmietanki na chleb i tosty. Awokado dobrze smakuje również w zupach, kanapkach, sałatkach i jako przekąska.
 7. Arbuz
  Arbuz jest owocem, który jest dobry dla twoich tętnic. Badanie przeprowadzone przez naukowców University of Kentucky w 2011 r. Wykazało, że arbuz pomaga zmniejszyć miażdżycę tętnic (nagromadzenie blaszki miażdżycowej w tętnicach).
  Aminokwas L-cytrulina znajdujący się w arbuzie pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Pomaga on również rozszerzyć naczynia krwionośne, stymulując wytwarzanie tlenku azotu.
  Ponadto regularne jedzenie arbuza pomaga w modyfikacji lipidów we krwi i zmniejsza gromadzenie tłuszczu na brzuchu, co z kolei zmniejsza ryzyko związane z gromadzeniem się płytki miażdżycowej i chorób serca.
  Zjedz 1 szklankę świeżego arbuza lub wypij szklankę soku z arbuza każdego dnia, aby utrzymać tętnice wolne od płytki miażdżycowej i cieszyć się dobrym zdrowiem układu krążenia.
 8. Migdały
  Migdały są bardzo dobre dla twojego serca, ale należy jeść je w małych ilościach ze względu na wysoką kaloryczność. Badanie opuz umiaremblikowane w 2002 roku w American Heart Association Journal wykazało, że migdały mogą obniżyć poziom cholesterolu LDL nawet o 15 procent.
  Orzechy te zawierają wielonienasycone i jednonienasycone tłuszcze, które pomagają obniżyć poziom LDL i podnieść poziom HDL. To z kolei zmniejsza ryzyko nagromadzenia się płytki miażdżycowej w tętnicach. Ponadto magnez zawarty w migdałach również zapobiega powstawaniu płytki miażdżycowej i utrzymuje stałe ciśnienie krwi.
  American Heart Association zaleca jedzenie od 3 do 5 porcji migdałów tygodniowo. Jedna porcja jest równa garstce migdałów. Staraj się jeść moczone lub prażone migdały dla poprawy ogólnego stanu zdrowia.
 9. Brokuły
  Naukowcy z Imperial College London mówią, że jedzenie co najmniej 1 szklanki brokułów dziennie może zapobiec zatykaniu tętnic. To warzywo jest bogate w sulforafan, który pomaga organizmowi wykorzystać białko, aby zapobiec tworzeniu się płytki miażdżycowej w tętnicach.
  Ponadto, ze względu na wysoką zawartość witaminy K, brokuły zapobiegają uszkodzeniu naczyń przez wapń. Co więcej, są one bogate w błonnik, a badania wykazały, że dieta bogata w błonnik może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.
  Jedz 2 do 3 porcji brokułów tygodniowo. Porcja brokułów to ½ szklanki surowych brokułów. Najzdrowsze są brokuły z grilla, pieczone lub gotowane na parze.
 10. Szparagi
  Szparagi, zdrowe zielone warzywa, działają również jako doskonałe pożywienie oczyszczające tętnice. Jedzenie szparagów pomaga zwiększyć produkcję glutationu, przeciwutleniacza, który zwalcza stany zapalne i zapobiega szkodliwemu utlenianiu, które może prowadzić do zablokowania tętnic.
  Ponadto szparagi zawierają kwas alfa-linolowy i kwas foliowy, które zapobiegają stwardnieniu tętnic.
  Najzdrowsze są szparagi przygotowane na parze, pieczone, grillowane i smażone. Możesz również użyć tego zielonego warzywa do przygotowywania sałatek lub zup.

Komentarze