Dzieci i słodycze – jak chronić swoje dziecko od jedzenia nadmiaru cukru


Dzieci uwielbiają cukier i słodycze, jednak gdy jest ich w dziecięcej diecie zbyt dużo, zaczynają się problemy ze zdrowiem. Cukierki, czekolada czy ciastka, traktowane są przez większość rodziców jako nagroda za to, że dziecko wykonało jakąś pożądaną czynność lub było grzeczne. Słodycze kojarzą się nam także z miłymi chwilami, jak święta czy urodziny. Cukier jest wszechobecny w diecie dzieci, także dlatego, że znajduje się w produktach, które niesłusznie uważamy za zdrowe i podajemy je dzieciom – sztandarowym przykładem są płatki śniadaniowe czy Nutella. Bardzo dużo cukru zawierają także soki owocowe oraz napoje gazowane.

Dlaczego cukier jest niezdrowy dla dzieci (a także dla dorosłych)?
Nadmiar cukru w diecie wywołuje szybkie podniesienie się poziomu glukozy we krwi, a następnie, jego gwałtowne opadanie. Jeśli dochodzi do gwałtownych wahań poziomu glukozy we krwi, dziecko staje się senne, a następnie, ma apetyt na produkty, których nie powinno jeść, czyli słodycze.
Co więcej, słodycze (niemal bez wyjątku), to źródło pustych kalorii. Nie znajdziemy w nich żadnych składników odżywczych, a zamiast nich, dostarczają one dużej ilości konserwantów, stabilizatorów i innych substancji, które mogą być potencjalnie szkodliwe dla organizmu. Im dziecko więcej je słodyczy, tym trudniej mu się bez nich obyć.
Kolejnym negatywnym aspektem związanym z jedzeniem słodyczy jest fakt, że mogą one wywoływać zaparcia. Będzie to związane z tym, że nie zawierają one błonnika.
Dla większości rodziców niepokojącym objawem, który pojawia się u dzieci jedzących za dużo słodyczy, jest brak apetytu na normalne posiłki.

Jakie mogą być objawy związane z jedzeniem nadmiaru słodyczy?
 • Problemy ze skupieniem
 • Bóle brzucha
 • Trudności w szkole
 • Zbyt duża masa ciała
 • Próchnica
 • Bóle głowy
Oczywiście, objawy pojawiają się tylko u niektórych dzieci, a większość pociech, nie ma problemu z nadmiernym objadaniem się słodyczami.
W jaki sposób, zmniejszyć ilość słodyczy w diecie dziecka?
Należy przede wszystkim przestać traktować słodycze jako nagrodę i wywoływać negatywne emocje związane ze słodyczami. Dziecko musi być świadome, że na przykład usunięcie z jego diety cukierków, nie jest karą, a formą dbania o jego prawidłowy rozwój. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wyeliminowanie cukru i słodyczy z codziennych zakupów, dzięki czemu, na zdrowiu skorzysta cała rodzina. Chowanie przed dzieckiem czekolady, nie ma żadnego sensu.
Dziecko, które dostanie pieniądze, by mogło sobie kupić drugie śniadanie, zwykle wybierze coś niezdrowego, dlatego lepiej jest, przygotować je w domu.


Warto dokładnie przejrzeć etykiety produktów, które mamy w domu i jeśli zawierają one za dużo cukru, nie kupujmy ich więcej. Kilka produktów, które warto od razu wrzucić na czarną listę, to między innymi:
 • Płatki śniadaniowe
 • Nutella i inne słodkie sosy na kanapki
 • Napoje gazowane
 • Niektóre keczupy
 • Biały cukier
 • Soki owocowe (zarówno te 100% jak i tanie nektary)
Dzieci bardzo chętnie jedzą świeże owoce, które są znacznie zdrowsze od słodyczy.
W Polsce szerokim echem odbiła się próba wyeliminowania ze sklepików szkolnych różnych niezdrowych słodyczy i zastąpienia ich zdrowymi produktami. Moim zdaniem, inicjatywa była dobra, jednak przyczyną otyłości i chorób wśród dzieci, na pewno nie są sklepiki szkolne. 10 lat temu w sklepiku w mojej szkole, można było kupić znacznie gorsze produkty niż teraz, a mimo to, dzieci były zdrowsze niż dzisiaj. Przyczyną otyłości i chorób wśród dzieci, jest raczej amerykanizacja stylu życia, unikanie jedzenia w domu czy częste wypady do modnych fast-foodów. Gdy dodamy do tego nieograniczony dostęp do słodyczy, nie trudno wyobrazić sobie skutki.
Pamiętajmy o tym, że to my sami uczymy dzieci przywiązania od słodyczy, już od najmłodszych lat. Dziecko, które nigdy nie piło wody bez cukru czy gorzkiej czekolady, ma inne wyobrażenie o tym, jak powinno smakować jedzenie i picie.
Podsumowując – słodycze od czasu do czasu nie są niczym złym, jednak należy zwracać uwagę, czy u naszych dzieci, nie wiążą się one z różnymi negatywnymi objawami.Komentarze

 1. Ciężko ochronić dziecko przed słodyczami, ale warto dążyć do tego, aby tych słodyczy dziecko zjadało jak najmniej ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj tak, ciężko odzwyczaić dziecko od słodyczy. Dlatego też staram się od małego nie dawać mojemu Stasiowi słodyczy, aby nie przyzwyczaić jego kubków smakowych do słodkich rzeczy ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz