Różne rodzaje napojów i ich wpływ na zdrowie


To, co pijemy, ma równie duży wpływ na nasze zdrowie, co przyjmowany pokarm. Przez setki lat, podstawowym napojem człowieka, była woda, mleko oraz znacznie rzadziej, soki owocowe. Z czasem zaczęto pić coraz bardziej wymyślne napoje, takie, jak wino i inne alkohole, herbatę i kawę, mleko kokosowe czy napoje gazowane. Dziś w sklepach znajdziemy ogromny wybór napojów, które mogą wpływać na stan naszego zdrowia pozytywnie lub negatywnie. W tym poście chcę przedstawić je w telegraficznym skrócie.


Napoje bezalkoholowe

Soki – warzywne i owocowe, zawierają skoncentrowane substancje odżywcze, do których często należy także cukier. Pijąc soki można łatwo uzupełnić niedobór minerałów i witamin – o ile będziemy wybierali te z nich, które zawierają jak najmniej sztucznych dodatków. W sokach znajdują się takie składniki, jak:
  • Witamina A, C i D
  • Magnez
  • Potas
  • Wapń
  • Fosfor
Soki zawierają także sporo błonnika, jednak jest go znacznie mniej niż w całych owocach. Często mówi się o tym, że soki zawierające nadmiar cukru, prowadzą do otyłości, jednak trudno się z tym zgodzić. Nie znam nikogo, kto utyłby od picia samych soków.

Herbaty i napary ziołowe – moim zdaniem, są one jeszcze zdrowsze niż soki, ze względu na dużą zawartość substancji aktywnych i brak kalorii. Większość substancji, które znajdziemy w herbacie (niezależnie od rodzaju), ma pozytywny wpływ na zdrowie. Jeszcze bardziej wartościowe są herbaty ziołowe, które potrafią leczyć różne dolegliwości. Herbata jest lepszym wyborem od soku, ze względu na mniejszą zawartość kalorii.

Kawa – to najpopularniejszy napój na świecie oraz towar, który sprzedaje się w największej ilości jeśli chodzi o wagę. Kawa zawiera mnóstwo antyoksydantów, dostarcza umiarkowanej dawki witaminy B oraz sporo kofeiny. Można w niej znaleźć także nieco potasu oraz manganu. Nadmiar kawy jest złym rozwiązaniem, ze względu na jej właściwości uzależniające oraz negatywny w nadmiarze wpływ na zdrowie układu nerwowego. Kofeina ma także działanie odwadniające i może powodować bóle brzucha. Oczywiście, bardzo dużo zależy także od sposobu przygotowania kawy.

Kakao – napój traktowany raczej jako coś w rodzaju słodyczy, niż wartościowe lekarstwo. Okazuje się, że kakao ma wiele korzyści dla zdrowia, a jednocześnie, jest pozbawione szkodliwego działania na organizm, które towarzyszy kawie.

Woda – czy Ty też także znasz osoby, które nigdy nie piją czystej wody? Zdaniem naukowców, to poważny błąd, ponieważ woda powinna stanowić główny płyn, który przyjmujesz. Nie ma różnicy, czy pijesz wodę gazowaną czy też zwykłą kranówkę – będzie ona zawsze zdrowszym napojem, od napojów ze sklepu.

Napoje energetyczne – pijemy je najczęściej by sprostać coraz trudniejszym wymaganiom otaczającego nas świata, jednak mogą być one groźne dla zdrowia. Problemem z napojami energetycznymi nie jest duża ilość kofeiny (będzie ona mniejsza niż w kawie), a ich ilości, które przyjmujemy. Niektóre osoby w czasie sesji lub w czasie imprezy, wypijają nawet kilka takich napojów, dostarczając sobie bardzo dużej dawki kofeiny oraz cukru i witamin z grupy B. Napoje pozbawione cukru, będą źródłem słodzików. Napoje typu Cola są szczególnie niewskazane dla dzieci, ponieważ mają działanie pobudzające.

Mleko – bardzo kontrowersyjny napój, stawiany przez niektórych w gronie takich trucizn, jak gluten. Moim zdaniem, jeśli nie masz nietolerancji laktozy, mleko jest bardzo wartościowym napojem. Znajdziesz w nim wapń, witaminy i minerały oraz białko i zdrowe tłuszcze. Mleko jest też znacznie bardziej naturalne niż na przykład mleko sojowe czy migdałowe.

Napoje gazowane – w jednym z książek Jana Kwaśniewskiego, znalazłem ciekawą opinię na ich temat. Według autora, ich produkcja kosztuje grosze, a nie znajdziemy w nich nic wartościowego. Nie mają one żadnych korzyści dla zdrowia i dlatego, najlepiej jest ich unikać.

Napoje alkoholowe

Piwo – jeden z najstarszych napojów na świecie. Powstaje w wyniku fermentacji, zapoczątkowanej przez słód. Dziś piwo pite jest głównie wieczorem, jako sposób na relaks i często wiąże się je z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Nie jest do końca prawdą, że piwo powoduje otyłość, ponieważ zawiera ono mniej kalorii niż na przykład mleko. Prawdą jest natomiast to, że zwiększa apetyt, oraz … zawiera dużą ilość witamin z grupy B, potasu oraz magnezu. Pijąc je w umiarze, skorzystasz z dużej zawartości antyoksydantów, których najwięcej jest w piwie ciemnym. Piwo poprawia także regenerację mięśni, dzięki sporej zawartości węglowodanów prostych.

Wino – o ile piwo powstaje na całym świecie, o tyle wino, można produkować tylko w rejonach, gdzie rośnie winorośl. Wino zawiera dużą dawkę tanin, antyoksydantów oraz innych fitoskładników, które wpływają pozytywnie między innymi na naczynia krwionośne. Pamiętaj o tym, że wino ma pozytywne działanie tylko wtedy, gdy pijesz je w ograniczonych ilościach.

Cydr – lekki alkohol z fermentowanych jabłek, który zawiera sporo witamin i minerałów. Jeśli szukasz cydru z większą zawartością antyoksydantów, musisz sięgnąć po mocniejsze odmiany.


Mocne alkohole – wódka, whisky czy egzotyczne napoje, typu sake. Niestety, ale zawierają one bardzo mało substancji, które mogą wspierać zdrowie (zostały one utracone w procesie destylacji). Pite regularnie w dużych ilościach mogą być przyczyną chorób serca czy nowotworów, natomiast niewielkie dawki (na przykład okazjonalnie jeden – dwa kieliszki), nie szkodzą. Pamiętajmy o tym, że większość nalewek zdrowotnych, zawiera także bardzo dużą ilość alkoholu.

Komentarze