Najważniejsze trendy zdrowotne z 2016 roku – czy znasz je wszystkie?Rozprzestrzenianie się idei, trendy oraz … dobry marketing, wpływają na to, że co roku spotykamy się z nowymi modami zdrowotnymi i dietetycznymi. Moją obserwacją jest to, że trendy zdrowotne przybywają do nas z największych miast świata zachodniego, a po kilku miesiącach, zaczynają cieszyć się popularnością wśród mieszkańców dużych miast w Polsce. Gdy docierają do najmniejszych miast i wsi, oraz można o nich usłyszeć w telewizji, pojawiają się nowe trendy.

W tym artykule przedstawię kilka z najciekawszych trendów żywieniowych/zdrowotnych z 2016 roku oraz postaram się wyrazić o nich opinię.

1 Jedzenie warzyw strączkowych
Fasola, groch, soczewica, ciecierzyca – jeszcze kilka lat temu, wchodziły one jedynie w skład zup oraz niewielu potraw kuchni polskiej. Dziś hummus i inne potrawy (na przykład pieczywo), które je zawierają, cieszą się nadal dużą popularnością. Są też dobrą alternatywą dla pszenicy, szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę bardzo duży „hype” na dietę bezglutenową. Warto eksperymentować i stosować strączki jako dodatek do zup (pyszny rosół z fasolą), albo jako alternatywę dla mięsa.

2 Żywienie oparte na warzywach
Uwaga – nie mylić z wegetarianizmem i weganizmem. Jeśli zwracasz uwagę na kalorie, to warzywa są twoim sprzymierzeńcem, ponieważ mają mniejszą gęstość kaloryczną, niż mięso czy nabiał. Polskim stereotypem jest obiad zawierający potężną porcję ziemniaków i mięsa oraz niewielką porcję surówki. Nie jestem zwolennikiem starej koncepcji mówiącej o tym, że mięso to przyczyna wszystkich chorób, jednak nie jest ono tak zdrowe jak warzywa. Jeśli zastąpimy przynajmniej jego część za pomocą warzyw, będziemy chudsi i zdrowsi.
Przykład – zamiast pizzy z salami, boczkiem i szynką, wybierz taką, która zawiera jeden składnik mięsny, lub nie ma ich wcale – będzie równie pyszna, a dostarczysz sobie znacznie mniej kalorii.

3 Dbanie o zdrowie jelit
Około 15 lat temu, w magazynie Focus znalazłem artykuł na temat wpływu zdrowia jelit na nasze samopoczucie. Naukowcy nie poznali w pełni tego tematu, jednak wiemy już znacznie lepiej, jak dbać o nasz „drugi mózg”. Jelita mają decydujący wpływ na nasze zdrowie, a także stanowią pierwszą linię obrony przed chorobami. Co więcej, to jelita (a dokładniej, bakterie jelitowe), produkują różne witaminy, hormony i inne substancje, które pomagają utrzymać prawidłowy stan organizmu.
Aby dbać o zdrowie jelit, stosuj się do nowych trendów w żywieniu. Kilka z nich to:
  • Jedzenie większej ilości błonnika
  • Unikanie antybiotyków i leków, gdy nie są konieczne
  • Jedzenie pokarmów fermentowanych

4 Jedzenie ziaren, które były popularne przed wiekami
Współczesne, popularne ziarna, takie, jak pszenica czy żyto, nie mają zbyt wiele wspólnego z roślinami, z których je stworzono. Zawierają znacznie mniej błonnika i witamin, a więcej węglowodanów i składników, które ułatwiają przetwórstwo. Z tego powodu, wiele osób wraca do tradycyjnych ziaren, które pod wpływem rozpowszechnienia tych bardziej popularnych, mocno straciły na znaczeniu rynkowym i jednocześnie, ustrzegły się zaawansowanych manipulacji genetycznych. Najważniejsze z nich, to:
  • bulgur
  • kamut
  • gryka
  • quinoa
  • millet
  • amarantus
Są one droższe od zbóż uprawianych przemysłowo, jednak zawierają znacznie więcej witamin i błonnika.

5 Drożdże odżywcze
Są na razie popularne wśród hipsterów i wegetarian, jednak jestem przekonany, że ich popularność z czasem się zwiększy. Drożdże (mające niewiele wspólnego z drożdżami piwnymi), mają świetny, serowo-orzechowy smak, a także zawierają dużo białka, błonnika oraz witamin z grupy B.

6 Jedzenie pełnotłuste (zamiast odtłuszczonego)
W ostatnich latach zaczęliśmy sobie przypominać o tym, jak ważne jest dla naszego organizmu przyjmowanie odpowiedniej ilości tłuszczu. Dzięki temu, na nasze talerze triumfalnie powróciły takie produkty, jak masło, tłusty nabiał, mięso z przerostem marmurkowatego tłuszczu czy naturalne oleje z pierwszego tłoczenia. Przestań szukać w sklepach odtłuszczonych produktów – ich jedzenie nie ma sensu.

7 Dieta nordycka
Dieta śródziemnomorska traci już na znaczeniu, ponieważ ludzie żyjący w Skandynawii, są jeszcze zdrowsi. Podstawą ich diety, są takie produkty, jak olej rzepakowy, tłuste ryby oraz spora ilość dobrego pieczywa. Przyjrzyj się bliżej tej diecie!

8 Żywność biodynamiczna
Żywność tego typu ma jeszcze mniejszy negatywny wpływ na środowisko niż organiczna. Podczas uprawy biodynamicznej wykorzystuje się naturalne rytmy przyrody, takie, jak fazy księżyca, dzięki czemu uprawy są bardziej odporne na szkodniki, a jedzenie staje się smaczniejsze. Ta metoda uprawy nawiązuje do zasad pierwotnego rolnictwa, w którym na pierwszym miejscu nie stały pieniądze. Istnieje wiele metod, które pozwalają na uzyskanie zdrowych plonów bez uciekania się do stosowania oprysków, na przykład odpowiednie łączenie roślin na grządkach.

9 Jedzenie owadów
Tutaj wiele osób może uciec z obrzydzeniem, jednak moim zdaniem, z czasem owady staną się powszechną żywnością. Białko, które zawierają, jest wysokiej jakości. Zawierają także dużo witamin i minerałów, a odpowiednio przygotowane, są nie do odróżnienia od innych potraw.. Osoby, które przemogły się i spróbowały potraw z owadów, potwierdzają, że smakują one podobnie jak kurczak czy krewetki. Owady mają dwa minusy -na Zachodzie stanowią wciąż temat tabu, a także są drogie w hodowli. Czy sprawdzą się w Polsce? Jeszcze kilka lat temu, nie mogliśmy się przemóc do jedzenia krewetek, dziś, nie są one niczym dziwnym.

10 Świadome jedzenie

Problemem żywieniowym od kilku lat jest sposób, w jaki się odżywiamy – jemy w pośpiechu, często przed ekranem, przez co nie kontrolujemy ilości przyjmowanych kalorii. Postaw na mindfulness, czyli świadome zaspokajanie głodu. Unikaj jedzenia potraw wysokoprzetworzonych i jedz więcej błonnika. Dziel porcje na mniejsze i nigdy nie jedz z nieprzezroczystych paczek.

Komentarze

Prześlij komentarz