Najgroźniejsze rośliny, które rosną w naszych ogródkach


Przez tysiące lat naszej bytności na Ziemi, nauczyliśmy się rozróżniać rośliny jadalne od trujących. Czasem robiliśmy to metodą prób i błędów, czasem, obserwując zwierzęta. Rośliny, które są jadalne, z czasem przekształciliśmy w jeszcze wydajniejsze i smaczniejsze odmiany, by lepiej nam służyły. Towarzyszy nam także mnóstwo roślin trujących. 

Większość z nas prawdopodobnie zginęła by z głodu, albo uległaby zatruciu, gdyby przyszło nam żyć z dala od sklepów. Wolimy paczkowane, umyte i gotowe do zjedzenia porcje z supermarketu, ponieważ są bezpieczne i nie wymagają od nas wysiłku. Znacznie osłabł nasz instynkt poszukiwacza i łowcy i trudno jest nam rozróżnić rośliny trujące, od jadalnych. Oto lista kilku najbardziej trujących roślin na świecie, które rosną wokół nas.


Cis pospolity

To piękne drzewo, które rośnie w Europie, Północnej Afryce i Południowo-zachodniej Azji. Cis pospolity ma piękne czerwone trujące jagody. Co ciekawe, ptaki jedzą je bez żadnych przeszkód. Zjedzenie około 50 gramów jagód cisu, może spowodować śmierć. Objawy zatrucia, to trudności w oddychaniu, skurcze mięśni, drgawki i zapaść. W przypadku zatrucia znacznie większą ilością jagód, śmierć nadchodzi bardzo szybko.

Tojad - nazwa mówi sama za siebie

Bardzo rzadka, chroniona roślina, która częściej niż w naturze, występuje w powieściach kryminalnych. Tojad ma charakterystyczny, purpurowy kolor. Wynika on z zawartości trucizny, aconityny. Ten alkaloid ma niezwykle silne działanie i powoduje śmierć spowodowaną uduszeniem.

Dzbanecznik

Dzbanecznik to jedna z najdziwniejszych roślin świata. Ma niesamowity wygląd, a jednocześnie, jest skutecznym zabójcą, wyspecjalizowanym w zabijaniu owadów. Wielki dzbanecznik to roślina, która jest w stanie poradzić sobie nawet ze szczurem. Zwierzęta podchodzą do niego, zwabione słodkim zapachem. Roślina ma średnicę 30 centymetrów. Zwierzęta, które wpadną w pułapkę, ulegają strawieniu żywcem, przez żrące enzymy. Roślina może bez problemu zlikwidować kolonię mrówek lub zjeść dużego ślimaka. Roślina nie jest zagrożeniem dla ludzi, ale nie wolno jej dotykać, ze względu na trujące właściwości.

Ageratina - roślina, która zabija krowy

Z tą rośliną, która nie ma polskiej nazwy, wiąże się tragiczna historia. Matka Abrahama Lincolna, Nancy Hanks, napiła się mleka od krowy, która zjadła ageratinę. Roślina zawiera tremetol, nienasycony alkohol, który powoduje śmierć z powodu skurczów mięśni.

Bieluń (anielska trąba)

To piękna roślina o niezwykłym zapachu i dużych kwiatach. Jeśli hodujesz ją w ogrodzie, późnym wieczorem możesz zauważyć, że przyciąga ona ćmy i zawisaki. Jest także śmiertelnie trująca. Bieluń zawiera bardzo silne alkaloidy, takie, jak atropina, hioscyjamina i skopolamina. W Polsce często mówi się o zatruciach, wywołanych przez zjedzenie dużej ilości nasion tej rośliny. Trujące składniki mogą przenikać także przez naszą skórę. Ofiara jest świadoma, jednak panuje nad swoim zachowaniem.

Szalej jadowity - roślina, która zabiła Sokratesa

Szalej to niepozorna roślina, przypominająca nieco koper. Jej trujące właściwości pochodzą z dużej zawartości konityny, która paraliżuje układ nerwowy. To jedna z najbardziej trujących roślin w Ameryce Północnej. Po jej spożyciu, dochodzi do drgawek, utraty świadomości, skurczów mięśni i śmierci. Najbardziej szokujące jest to, że szalej to bliski krewny marchwi!Prawdopodobnie, to właśnie ta roślina wchodziła w skład cykuty, do której wypicia został zmuszony Sokrates.

Mam nadzieję, że ten artykuł chociaż w pewnym stopniu przybliżył Ci rośliny, które należy omijać szerokim łukiem. Jeśli samodzielnie zbierasz zioła, nie lekceważ ich i nigdy nie zabieraj do domu tych roślin, co do których pochodzenia nie jesteś w 100% pewny. Wiele pożytecznych ziół, ma bliskich krewnych, którzy wyglądają bardzo podobnie, a szkodzą zdrowiu.Komentarze

  1. Czy czasem w cisie w owocach są trujące same pestki? Gdzieś spotkałem się z informacją, że miąższ jest jadalny i dosyć dobry, jednak nie opłaca się ryzykować połknięciem pestki, w której to jest zawarta substancja trująca dla człowieka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kto hoduje w ogródku dzbaneczniki i w jaki sposób mają one zaszkodzić ludziom?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz