Jakie działanie ma Gymnema sylvestre?


Nazwa botaniczna to Gymnema sylvestre, co po łacinie, oznacza "kogoś nagiego z lasu".
Roślina ma wiele innych nazw, takich, jak gurmar, gudma czy periploca.

Gymnema sylvestre pochodzi z lasów tropikalnych Indii i Południowo-wschodniej Azji.

Do prawidłowego wzrostu ta roślina wymaga wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności.

Opis rośliny - gymnema sylvestre, to zdrewniane pnącze przypominające nieco winorośl, z okrągłymi i eliptycznymi liśćmi. Kwiaty są żółte i kształtem przypominają dzwonki.

W medycynie wykorzystuje się korzenie oraz liście tej rośliny.

Zastosowanie terapeutyczne tej rośliny oraz korzyści z jej stosowania.


Gymnema sylvestre w języku Hindi, jest często określana mianem "niszczyciela cukru". Przez setki lat, stosowano ją jako jedno z niewielu ziół, które poprawia stan zdrowia osób chorych na cukrzycę.
Najważniejszą korzyścią ze stosowania tej rośliny, jest skuteczne wchłanianie glukozy z jelit, oraz zmniejszenie apetytu chorego na cukier.

Dzięki temu, wpływa ona także na zmniejszenie masy ciała.

Żując liście tej rośliny lub przyjmując ją w formie kapsułek, zmieniasz swoje odczuwanie słodkiego smaku - krótko mówiąc, przestaje on być słodki.

Roślina zmniejsza także ilość węglowodanów, które zostają zamieniane w tkankę tłuszczową, a także zwiększa ich spalanie podczas wysiłku fizycznego. Podobne działanie (ale na tłuszcz), ma l-karnityna. Dzięki temu, można zmniejszyć wielkość komórek tłuszczowych (a kolokwialnie mówiąc, schudnąć), oraz zwiększyć ilość energii dla mięśni.

Roślina wpływa także na zmniejszenie poziomu trójglicedyrydów oraz cholesterolu LDL ("złego cholesterolu"). Dzięki temu, gymnema może być stosowana jako preparat na zmniejszenie kłopotów z układem krążenia. Warto zwrócić uwagę na to, że występują one wyjątkowo często u osób, które chorują na cukrzycę.

Gymnema ma także delikatne działanie moczopędne i może być stosowane u osób, które cierpią na obrzęki.

Liście tej rośliny, mają kojące działanie na żołądek, zmniejszają zaparcia i pozwalają uwolnić się od chorób wątroby.

Można ją także stosować w przypadku stanów zapalnych stawów oraz przy reumatyzmie.

Liście tej rośliny, mają także działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe, szczególnie, jeśli stosuje się je w formie płynnego wyciągu lub naparu.

Dawkowanie tej rośliny


Standardowe dawkowanie w celu zmniejszenia ilości poziomu glukozy we krwi, to od 400 do 600 mg dziennie.

Większość suplementów diety zawierających gymnema sylvestre, jest standaryzowana na zawartość kwasu gymnemowego.

Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie tego preparatu wraz z posiłkiem, ponieważ wtedy, ma najsilniejsze działanie. Oczywiście, nie ma sensu jej stosowanie wtedy, gdy w naszym posiłku nie będzie węglowodanów.

Składniki aktywne tej rośliny, wykazują synergistyczne działanie, co oznacza, że będą się wzajemnie wzmacniały.


Objawy uboczne i możliwe interakcje


Gymnema sylvestre stosowana w standardowych dawkach, jest bardzo bezpiecznym preparatem.

Osoby, które mają alergie na niektóre rośliny, takie, jak trojeść, powinny uważać podczas przyjmowania gymnemy, ponieważ rośliny są spokrewnione.

Kobiety w ciąży oraz matki karmiące, nie mogą jej przyjmować, ponieważ nie ma jeszcze badań na temat wpływu tej rośliny na zdrowie płodu.

Gymnema zmniejsza także poziom glukozy we krwi, dlatego należy ją bardzo ostrożnie przyjmować podczas przyjmowania leków przeciwcukrzycowych. Najlepiej jej nie stosować wtedy, gdy przyjmujemy insulinę, a w przypadku zdiagnozowanej cukrzycy, skonsultować jej przyjmowanie z diabetologiem. To samo tyczy się także innych preparatów roślinnych na zmniejszenie poziomu glukozy, takich, jak morwa biała.

Nie stosowanie się do tego zalecenia, może prowadzić do hipoglikemi, czyli nadmiernego obniżenia poziomu glukozy we krwi.

Podsumowując - roślina ma wiele ciekawych właściwości, z których część pokrywa się z morwą białą. Warto się nią zainteresować szczególnie na diecie odchudzającej.Komentarze