5 objawów świadczących o tym, że jesz zbyt dużo błonnikaJedzenie zbyt dużej ilości błonnika, może sprawiać takie same problemy, jak całkowite wyeliminowanie go z diety. Do nadmiaru błonnika w diecie często dochodzi wtedy, gdy nagle zmieniamy dietę ze standardowej na warzywną, lub gdy stosujemy monodiety, opierające się na produktach wysokobłonnikowych. Niektóre osoby mają problem z nadmiarem błonnika dlatego, że zaczęły go przyjmować w formie osobnego preparatu. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym objawom, które świadczą o tym, że w Twojej diecie może być za dużo błonnika.1. Gazy i wzdęcia

Nadmiar błonnika powoduje nagromadzenie się gazów w układzie pokarmowym, co daje z kolei wiele krępujących i nieprzyjemnych objawów.
Z tego powodu, nie należy nagle zmieniać diety na wysokobłonnikową - nasz układ pokarmowy sobie z tym nie poradzi. Jeśli jesz dużo warzyw i innych produktów zawierających błonnik i Twój organizm jest do tego przyzwyczajony, problem zwykle nie występuje.
Jeśli w Twojej diecie jest za mało błonnika, bo unikałeś jedzenia warzyw, musisz to zmienić, ale na pewno nie warto robić drastycznych zmian z dnia na dzień. Nie bądź nadgorliwy i nie łącz ze sobą kilku produktów błonnikowych.

Każdy organizm przyzwyczaja się do konkretnego sposobu odżywiania i jeśli wprowadzisz zbyt drastyczne zmiany (jak przejście z 0 gramów błonnika do 100 gramów dziennie), na pewno poczujesz tego objawy uboczne. Staraj się wprowadzać go po trochę i z nisko skoncentrowanych źródeł, takich, jak owoce, warzywa, ziarna czy orzechy.

Złym rozwiązaniem jest natomiast, przejście na dietę warzywną, dodanie do niej dużej ilości kawy z cykorii i dodatkowe stosowanie otrąb lub błonnika w formie ziaren babki płesznik i babki lancetowatej. Warto zwrócić uwagę na to, że wzdęcia są wywoływane przede wszystkim przez warzywa, które są ciężkostrawne, jak na przykład brokuły lub fasola.

2. Biegunka lub rzadkie stolce

Jedzenie zbyt dużej ilości błonnika, powoduje także biegunkę. Płynne lub rzadkie stolce to oznaka, że pokarm zbyt krótko przebywał w układzie pokarmowym, co jest zwykle wywołane przez nadmiar błonnika.


Staraj się jeść zbilansowane pokarmy, a unikaj takich posiłków, które zawierają przede wszystkim sam błonnik (jak otręby z mlekiem i orzechami). Jeśli połączysz białko, z węglowodanami, tłuszczem i błonnikiem w jednym posiłku, będziesz po nim dłużej najedzony. Jeśli jednak przesadzisz z ilością błonnika, posiłek nie zostanie strawiony i odpokutujesz to biegunką. Przykładem zbilansowanego posiłku jest na przykład pierś z kurczaka z sałatką i dodatkiem węglowodanowym (ziemniaki, ryż), który dostarcza wszystkich witamin i minerałów, a także odpowiednią ilość błonnika.

Wybierając podobne posiłki, zapewniasz organizmowi prawidłowe odżywienie, a odpowiednia ilość błonnika, zapobiega zaparciom. Aby odpowiedzieć na pytanie, czy w Twojej diecie jest wystarczająco dużo błonnika, obserwuj swój organizm. Częste biegunki, mogą świadczyć o tym, że jest go za dużo.

3. Zaparcia

Błonnik zwykle jest stosowany jako preparat, który zmniejsza objawy zaparć i pozwala unormować rytm wypróżnień. Niestety, ale błonnik także wchłania wodę i jeśli przyjmujemy go za dużo i za mało pijemy, pojawiają się poważne problemy z wypróżnieniem.

Z tego powodu, błonnik nie powinien być stosowany przy silnych zaparciach, które dotykają zwykle starsze osoby - może tylko pogorszyć sytuacje. Wiele osób w krajach rozwiniętych cierpi na odwodnienie, a wtedy, błonnik na pewno nie będzie pomocny. Jeśli przyjmujesz preparaty błonnikowe, pamiętaj o popijaniu ich dużą ilością wody. Dzięki temu, unikniesz "zablokowania" układu pokarmowego.

Najłatwiej podsumować to tak - odpowiednia ilość błonnika wraz z prawidłowa ilością wody w diecie, pozwala zmniejszyć zaparcia. Jeśli jest go jednak zbyt dużo, problem się pogarsza. Jeśli masz aktualnie poważny problem z zaparciami, możesz wypróbować doraźne środki, które pozwolą się go pozbyć, takie, jak senes czy kruszyna. Błonnik nie pomoże Ci doraźnie - wręcz przeciwnie, może pogorszyć sprawę.

4. Odwodnienie

Jeśli pijesz ciągle tyle samo wody, ale zwiększasz ilość błonnika w diecie, Twoim problemem może stać się odwodnienie. Błonnik w naturalny sposób wiąże wodę, która nie jest dostępna dla organizmu i zostaje wydalona. Z tego powodu, Twoje organy są gorzej nawodnione.
Najgorsza sytuacja jest wtedy, gdy pijesz za mało wody i przyjmujesz preparaty błonnikowe, takie, jak błonnik w proszku. Objawy odwodnienia mogą pojawić się także u osób, które piją odpowiednią ilość wody, ale są narażone na odwodnienie, bo na przykład trenują na zewnątrz w wysokiej temperaturze, i dodatkowo przyjmują błonnik.

Z tego powodu, zwracaj uwagę na kolor swojego moczu - jeśli jest on żółty lub pomarańczowy, a nie słomkowy, może to oznaczać pierwsze objawy odwodnienia. Jeśli dodatkowo przyjmujesz duże ilości błonnika, zastanów się nad jego zmniejszeniem. Upewnij się także, że wraz ze zwiększeniem ilości błonnika w diecie, idzie picie większych ilości wody.

5. Zwiększenie masy ciała

Zwiększając ilość błonnika w diecie, zwykle liczymy na to, że uda nam się schudnąć. Niestety, ale u wiele osób, daje on odwrotne skutki. Dietetycy często odnotowują sytuację, w której osoby jedzące dużo błonnika, objadają się w nocy.

Ma to logiczne uzasadnienie - Twój organizm jest przyzwyczajony do przyjmowania określonej ilości jedzenia i jednocześnie, do jego odpowiedniej kaloryczności. Jeśli wprowadzasz drastyczne zmiany w diecie, takie, jak zastąpienie połowy normalnego posiłku za pomocą błonnika, Twój organizm czuje się oszukany. U osób, które jedzą zbyt dużo błonnika, dochodzi często do zwiększenia masy ciała, w wyniku objadania się w nocy. Mimo tego, że błonnik daje uczucie sytości, nie jest ono takie samo, jak po zjedzeniu posiłku i w naszym ciele gromadzi się coraz więcej stresu. Aby uniknąć takiego załamania, wprowadzaj do diety błonnik w bardzo małych ilościach. Zacznij od 15 gramów dziennie i następnie zwiększaj ją o 5 gramów co tydzień. Najgorszym rozwiązaniem jest natomiast przestawienie się wyłącznie na jedzenie błonnika na kilka dni. Prowadzi to do wszystkich objawów, które wymieniłem w poprzednich punktach, a co więcej, może być przyczyną efektu jojo.Jedzenie błonnika może powodować także mniej groźne, pozorne przybranie na wadze, które mija po kilku dniach. Błonnik pozostaje długo w naszym organizmie i może prowadzić do zaparcia, które powoduje chwilowy wzrost masy ciała. Staraj się unikać także takiej sytuacji i jeśli zauważysz u siebie, że tyjesz, mimo stosowania diety, przeanalizuj swoją dietę.

Komentarze