Uzależnienie od smartfona – najważniejsze oznaki


Mimo tego, że mój blog jest poświęcony głównie naturalnym preparatom na poprawę stanu zdrowia, w tym wpisie, chcę poruszyć inny, równie ważny temat. Moim zdaniem, technologia zbyt mocno wkracza w naszą codzienność, co łatwo zauważyć na przykład w środkach komunikacji miejskiej. Rozejrzyj się, a zobaczysz, że prawie każdy z nas trzyma w rękach smartfon i ma słuchawki w uszach.


Dlaczego uzależnienie od smartfona jest niebezpieczne?

Uważam, że smartfony odciągają nas od innych, ważniejszych rzeczy, które są dookoła. Ciągłe powiadomienia pojawiające się na Facebooku, Instagramie i innych profilach, zabierają nam czas, który można poświęcić na naukę (która pozwoli na przykład na przekwalifikowanie się), kontakt z bliskimi czy zrobienie czegoś dla zdrowia.
Stanowiło to problem także przed rozpowszechnieniem się smartfonów, jednak wyłączenie smartfona, jest znacznie trudniejsze, od wyłączenia komputera.
Ciągłe przeglądanie powiadomień, wpływa na to, że żyjemy nie swoim życiem, a życiem innych osób, na których nam nieszczególnie zależy.

Niedawno mój znajomy zwrócił mi uwagę na to, że nie czytam powiadomień na Facebooku i że mam ich około 100. Odparłem mu, że rzeczywiście, nie wchodzę w powiadomienia, ponieważ nie ma w nich nic, co byłoby dla mnie interesujące. Zamiast czytać komunikaty (które albo nic dla nas nie znaczą, albo są zwykłymi reklamami), można zrobić wiele innych, bardziej wartościowych rzeczy.

Kolejnym zagrożeniem wynikającym z używania smartfonów, jest kształtowanie nieprawidłowych nawyków i ciągłe zajmowanie się kilkoma rzeczami naraz. Wyobraź sobie, że chirurg miałby odrywać się od operacji, by sprawdzić powiadomienie na Facebooku, albo że pilot samolotu podczas szkolenia, byłby ciągle rozpraszany niepotrzebnymi komunikatami. Niezależnie od tego, czym się zajmujesz, wyłączenie powiadomień pozwoli Ci uzyskiwać lepsze efekty i mieć większą satysfakcję z pracy.

Objawy uzależnienia od smartfona

Jednym z objawów uzależnienia od smartfona, jest sprawdzanie powiadomień nawet wtedy, gdy telefon nie zadzwonił. Jeśli zauważyłeś, że sięgasz odruchowo po telefon, przeglądasz strony gdy masz tylko chwilę wolnego czasu lub nie możesz oderwać się od przewijania Facebooka, czas pomyśleć o zmianie swoich zachowań.

Najważniejsze objawy uzależnienia, to między innymi:
 • złe samopoczucie, gdy zostawimy aparat w domu
 • używanie smartfona w sytuacjach, gdy może być to groźne (np. podczas kierowania samochodem)
 • włączanie smartfona po to, by poprawić sobie humor
 • utrata poczucia czasu podczas korzystania ze smartfona
 • pogorszenie relacji lub kłopoty w pracy, z powodu ciągłego używania smartfona
 • złość, gdy ktoś inny weźmie nasz telefon
 • jedzenie przy smartfonie
 • reakcja ze strony naszych bliskich, którzy mówią, że poświęcamy za dużo czasu na zabawę telefonem
Czy rozwiązaniem jest wyrzucenie smartfona?

Każdy z nas wie, że telefon to potrzebne urządzenie, które pozwala nam łatwiej komunikować się z bliskimi czy załatwiać interesy. Znam wiele osób, którzy nie dają się uzależnieniu od smartfona i korzystają z niego tylko wtedy, gdy jest potrzebny, na przykład podczas rozmów telefonicznych czy korzystania z mapy.

Jeśli jednak zauważyłeś u siebie oznaki uzależnienia, pomyśl, jak dużo czasu tracisz na przeglądaniu nic nie znaczących treści i zastanów się, co mógłbyś w tym czasie osiągnąć. Na Zachodzie, coraz częściej można usłyszeć o idei smartfone free, czyli zamianie nowoczesnego telefonu, na „złom”, który nie ma dostępu do Internetu. Innym rozwiązaniem, jest korzystanie ze smartfona tylko w określonych godzinach i wtedy, gdy jest on potrzebny. Dobrą umową zawartą z samym sobą, będzie wyłączanie Internetu w smartfonie wtedy, gdy jesteśmy w pracy i w domu.
Warto też odinstalować niepotrzebne aplikacje i gry, oraz wylogować się z najbardziej uzależniających portali.


Jakie są alternatywy dla smartfona?

Smartfony powstały między innymi po to, by można było łatwiej zabić nudę. Jeśli tak, jak ja, codziennie masz sporo wolnego czasu (na przykład podczas dojazdów), wypróbuj te sposoby:
 • Słuchanie audiobooków
 • Czytanie książek na czytniku e-booków lub tradycyjnych książek
 • Nauka języka na smartfonie
 • Oglądanie filmów edukacyjnych
Sam smartfon nie jest naszym wrogiem, jednak w dużej mierze ułatwia on i zachęca, przeglądanie bezwartościowych treści z Internetu.
Od Ciebie zależy, czy ulegniesz pokusie, czy wykorzystasz swój czas jak najlepiej.

Moim zdaniem, bez smartfona życie jest znacznie prostsze i mniej nerwowe, a także wymusza na nas, lepszą organizację i większe wykorzystanie swoich umiejętności socjalnych w takich sytuacjach, jak pytanie się o drogę.  

Komentarze