Triphala – owocowa mieszanka z himalajów dla oczyszczenia organizmu i walki z nowotworamiStosowana już od pond 2000 lat, triphala to podstawa medycyny ajuwedyjskiej. W całych Indiach jest uważana za najbardziej skuteczny preparat na wszelkie dolegliwości. W tym wpisie postaram się przedstawić jego najważniejsze właściwości.


Czym jest triphala?

Triphala to tradycyjny preparat wykonywany ze sproszkowanych owoców behada, harada oraz amla. Nazwa „triphala” to połączenie słów „tri” czyli „trzy”, „phala” czyli owoce.

W tej niezwykłej mieszance znajdziemy kwasy galusowy, elagowy oraz chebulinowy – silne przeciwutleniacze. Ponadto znajdziemy w niej flawonoidy i polifenole, które wykazują działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwbiegunkowe.

Te wszystkie właściwości sprawiają, że triphala to naturalny środek wspomagający leczenie nowotworów, różnego rodzaju infekcji, kłopotów jelitowo – żołądkowych, stanów zapalnych, obniżający poziom złego cholesterolu oraz oczyszczający organizm i wzmacniający układ odpornościowy.

Triphala to doskonałe lekarstwo jak i suplement diety, który warto stosować codziennie.

Z czego składa się mieszanka triphala?

Kiedy spojrzymy na składniki thripali okaże się, że każdy z nich osobno jest źródłem cennych składników odżywczych i mineralnych, kopalnią witamin oraz doskonałym lekarstwem na różnego rodzaju problemy. Dlatego też ostatecznie mieszanka okazuje się być lekiem na wszelkie dolegliwości.

Jakie właściwości wykazują poszczególne składniki triphali?

Amia – agrest indyjski

Ten owoc jest w kulturze indyjskiej ceniony od wieków. Amla zawiera dużą ilość witaminy C, obniża gorączkę, jest środkiem moczopędnym, regulującym działanie układu pokarmowego oraz przeczyszczającym. Ponadto detoksykuje organizm i działa leczniczo na stany zapalne.

Harada – czyli „król medycyny Tybetańskiej”

Owoc szeroko znany w rejonach Tybetu, Indii oraz Iranu. Jest wykorzystywany w leczeniu zaparć, łagodzeniu objawów cukrzycy oraz zapobieganiu demencji starczej. Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne oraz uspokajające.

Behada – dla odtrucia organizmu

Ten znany ze swoich właściwości leczniczych owoc często nazywany jest źródłem młodości. Używa się go w leczeniu cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz reumatyzmu. Badania laboratoryjne wykazały, że ekstrakt z owoców behada skutecznie hamuje rozwój miażdżycy.

Kilka faktów o thripali?

  • Pierwsze zapiski o zastosowaniu tripali pojawiły się już w 1500 r p.n.e.;
  • Tripala ma aż 5 z 6 rozpoznawanych przez człowieka smaków podstawowych. Jest zarazem słodka, kwaśna, gorzka, cierpka i pikantna;
  • Amla, jeden z trzech skład tripali zawiera aż 20 razy więcej witaminy C niż pomarańcza;
  • Tripalę można stosować miejscowo na skórę, doskonale leczy stłuczenia oraz oparzenia słoneczne;
  • Jest to środek tradycyjnie stosowany na porost włosów.

Jakie korzyści zdrowotne daje nam stosowanie tripali?

1. Wspomaganie leczenia nowotworów

Badania przeprowadzone w 2015 roku wykazały, że mieszanka tripala jest w stanie powstrzymać rozprzestrzenianie się zmian nowotworowych w ludzkim organizmie, co zainicjowało cały szereg badań nad szerszym spektrum jej działania.

Oceniono działanie antyproliferacyjne (hamujące wzrost komórek nowotworowych) oraz proapoptotyczne (przyśpieszające umieranie komórek nowotworowych) tripali.

Zawarty w mieszance kwas galusowy wykazuje działanie przeciwnowotworowe, szczególnie wspomagające leczenie raka prostaty oraz nowotworów układu trawiennego. Płukanka z tripali działa prewencyjnie oraz leczniczo w przypadku nowotworów języka, gardła oraz układu oddechowego.

Na zaawansowanym poziomie są też badania kliniczne, które potwierdzają działanie tripali jako potencjalnego leku antynowotworowego.

2. Naturalny środek oczyszczający organizm

Tripala to w pełni naturalny środek, który oczyszcza organizm z toksyn i niepożądanych produktów przemiany materii. Łagodnie oczyszcza układ trawienny (dzięki czemu z organizmu usuwane są wszelkie toksyny i kwasy), odżywia układ pokarmowy i reguluje wypróżnienia. Dzięki poprawie ruchu jelit wspomaga odtruwanie z metali ciężkich, złych bakterii czy nadmiaru kwasów tłuszczowych.

Oczyszczenie organizmu pozytywnie wpływa na układ nerwowy, eliminuje objawy zmęczenia oraz uczucie niepokoju.

Badania przeprowadzone w 2012 roku potwierdzają, że tripala to w pełni naturalny, nie powodujący uzależnień preparat, który wspomaga leczenie stanów zapalnych pojawiających się, między innymi, w okolicach jelita grubego.

3. Skuteczny środek na odchudzanie

Dzięki działaniu regulującemu działanie układu trawiennego regularne zażywanie tripali może przyczynić się do zdrowej, efektywnej i w pełni kontrolowanej utraty wagi. Ponadto tripala zawiera liczne przeciwutleniacze, które wspomagają usuwanie z organizmu wolnych rodników. To wszystko wywiera pozytywny wpływ na nasze zdrowie i skutecznie wspomaga walkę z otyłością.

W 2012 roku przeprowadzono badania laboratoryjne na myszach, w czasie których zwierzęta przez 10 tygodni karmiono wysoko tłuszczowym pokarmem. Losowo wybranym myszom podawano także napar z tripali.

Wyniki badań okazały się być zaskakujące, u zwierząt, którym podawano tą owocową mieszankę zanotowano znaczne zmniejszenie masy ciała oraz tłuszczu w organizmie, ponadto zaobserwowano cofnięcie się patologicznych zmian w tkance wątrobowej, na które cierpiały myszy.

Późniejsze badania kliniczne przeprowadzone na ochotnikach przyniosły podobne, doskonałe wyniki. Jedno z najnowszych badań przeprowadzono na otyłej grupie kobiet i mężczyzn pomiędzy 16 a 60 rokiem życia. Pacjenci zostali podzieleni na 2 grupy, jedna z nich przez 12 tygodni przyjmowała naturalną tripalę, drugiej przez ten sam czas podawano placebo.

U osób, które piły tripalę zaobserwowano znaczny spadek wagi oraz tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicy bioder i talii. U grupy przyjmującej placebo nie zaobserwowano żadnych zmian.

4. Lek obniżający poziom cholesterolu we krwi

Cholesterol jest naturalną substancją wytwarzaną przez wątrobę, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszych komórek, nerwów oraz hormonów. Jednak jak ze wszystkim, cholesterol jest nam potrzebny w umiarkowanych, kontrolowanych ilościach. Jego nadmiar w organizmie może oznaczać poważne kłopoty zdrowotne.

Nadmiar cholesterolu we krwi łączy się z wapniem, tłuszczami i innymi substancjami, po czym odkłada się w tej postaci w naczyniach krwionośnych i ulga utwardzeniu. W efekcie światło naczyń i tętnic zwęża się, przepływ krwi zostaje utrudniony. Powstaje miażdżyca, która prowadzi do poważnych chorób układu krążenia, zawałów serca oraz udarów niedokrwiennych mózgu.

Regularnie zażywana tripala pomaga obniżyć poziom zbyt wysoki poziom niebezpiecznego cholesterolu. Wspomaga także bezpieczne usuwanie się z organizmu tzw. blaszek miażdżycowych. Efekty jej działania potwierdzają badania opublikowane w „Journal of Pharmaceutical Society of Japan”.

5. Środek o szerokim działaniu przeciwzapalnym

Wysokie stężenie polifenoli i przeciwutleniaczy sprawia, ze tripala to doskonały lek przeciwzapalny. Jak wiadomo, każda choroba wiąże się z większym lub mniejszym stanem zapalnym. Szczególnie dokuczliwe jest przewlekłe zapalenie stawów, które powoduje ból, usztywnienie kończyn i może pogłębiać się z wiekiem.

Wyniki badań przeprowadzonych na zwierzętach laboratoryjnych pokazują, że regularna suplementacja diety o tripalę wspomaga leczenie oraz działa prewencyjnie w zapaleniu stawów. Ponadto wykazano, że dzięki tej niezwykłej mieszance może poprawić się gęstość kości i chrząstek – co jest doskonałą wiadomością dla wszystkich osób szczególnie narażonych na rozwój osteoporozy.

Jak używać tripali?

Naturalną tripalę można kupić w dobrych sklepach zielarskich, zarówno stacjonarnych jak i internetowych. Najczęściej do wyboru mamy mieszankę w 4 formach: proszku, tabletek, kapsułek oraz ekstraktu.

Zaleca się przyjmowanie tripali na pusty żołądek (najlepiej przed śniadaniem, obiadem i kolacją), kilka razy dziennie. Jeśli posiadamy zioła w wersji sproszkowanej najlepiej jest rozpuścić pół łyżeczki w szklance wody i taką mieszankę wypijać 3 razy dziennie. Płynny ekstrakt dodawać do wody lub soku (30 kropej na szklankę 3 razy dziennie). Mieszankę w postaci tabletek i kapsułek najlepiej jest zażywać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu.

Mieszanka tripala to naturalny środek leczniczy znany i stosowany od tysięcy lat. Dzięki swojemu szerokiemu spektrum działania jest wykorzystywania w leczeniu wypadania włosów, leczenia stanów zapalnych, regulacji działania układu trawiennego, leczeniu otyłości a nawet wspomaga leczenie nowotworów.

Ten naturalny środek doskonale sprawdzi się jako suplement diety oraz lekarstwo. Warto wykorzystać ten dar natury dla zdrowia, dobrego samopoczucia i efektywnego oczyszczenia organizmu.Komentarze