Sok z owoców noni – super owoc na wzmocnienie systemu immunologicznego i walkę z pasożytami


Owoce noni, czyli morwy indyjskiej należy do grupy tak zwanych super owoców, czyli naturalnych, organicznych, zasadowych produktów, które przynoszą wiele korzyści dla ludzkiego organizmu.  

Noni wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, jest doskonałym przeciwutleniaczem. Jakie jeszcze właściwości ma sok z tych niezwykłych owoców?

Skąd pochodzą owoce noni?

Drzewa noni to wiecznie zielone rośliny, które rosną na wyspach Pacyfiku, w Azji południowo-wschodniej, w Australii oraz w Indiach. Upodobały sobie glebę wulkaniczną. Owoce drzewa noni wykorzystywane były w tradycyjnej medycynie ludowej wyżej wspomnianych obszarów. Inne części drzewa – liście, kora, kwiaty, pędy i korzenie – także wykazują właściwości lecznicze, można je spotkać w różnych lekach i kosmetykach.


Sok z owoców noni wykazuje działanie przeciwbólowe, poprawiające kondycję skóry. Badacze sprawdzają jego wpływ na leczenie raka skóry, przewlekłych chorób skórnych, chorób układu krążenia oraz cukrzycy.

Sok z owoców noni posiada charakterystyczny, gorzki smak, dlatego też często spotyka się mieszankę soku z noni z sokiem winogronowym lub ekstrakt z owoców noni w postaci kapsułek, tabletek oraz herbatek. Same owoce rozmiarem i kolorem przypominają trochę mango, jednak w smaku są gorzkie.

Drzewa noni są zaliczane do rodziny marzanowatych (tak samo jak kawa), owoce tego drzewa charakteryzują się żółtawo-zielonkawym lub żółto-białym kolorem oraz nierównomierną strukturą. Z owoców noni wyciska się sok, można je jednak spotkać także w postaci koncentratu w proszku oraz w połączeniu z innymi sokami. Olej z noni to składnik niektórych szamponów do włosów. Produkty z drzewa i owoców noni można spotkać dzisiaj na całym świecie, jednak najbardziej popularne są one w Meksyku, Azji i Australii.

Czy wiesz, że noni to owoce kajakowe? Owoce kajakowe, czyli takie, które były transportowane od wyspy do wyspy za pomocą łodzi. Tak właśnie owoce noni zostały rozpowszechnione z rejonu Polinezji na inne wyspy Pacyfiku. Wśród rdzennych mieszkańców tych regionów owoc noni jest określany jako „dar od boga wulkanów”.

Tradycyjnie owoce noni były stosowane na problemy żołądkowe, liście i pędy rośliny wykorzystywano w postaci okładów przy leczeniu ran i obrzęków.

Obecnie przemysł związany z owocami noni jest wyceniany na niemalże 3 biliony dolarów.

Wartości odżywcze soku z morwy indyjskiej

Jedna łyżka soku z owoców noni zawiera:

 • 3,5 kalorii;
 • 0,9 g węglowodanów;
 • 1,5 mg witaminy C (2% dziennego zalecanego spożycia);
 • 300 mikrogramów cynku (2% dziennego zalecanego spożycia);
 • 170 mikrogramów niacyny (1% dziennego zalecanego spożycia);
 • 0,12 mikrogramów kwasu foliowego (1% dziennego zalecanego spożycia);
 • 2 mg wapnia (1% dziennego zalecanego spożycia);
 • 800 mg magnezu (1% dziennego zalecanego spożycia);
 • 35 mikrogramów żelaza (1% dziennego zalecanego spożycia);
 • 10 mg potasu (1% dziennego zalecanego spożycia).

Sok z owoców noni zawiera także zdrowe kwasy tłuszczowe, aminokwasy (seryna, arginina, metionina), silne przeciwutleniacze (antocyjany, beta-karoten, katechiny, koenzym Q10, flawonoidy, kwas liponowy, luteina, likopen oraz selen).

Jakie korzyści daje picie soku z owoców noni?

1. Działanie antyoksydacyjne

Bogactwo przeciwutleniaczy zawartych w soku z owoców noni przyczynia się do zwalczania uszkodzonych komórek chorobotwórczych.

Antocyjany, beta-karoten, katechiny, koenzym Q10, flawonoidy, kwas liponowy, luteina, likopen cz selen – te składniki zawarte w soku z morwy indyjskiej przyczyniają się do zwalczania tzw. stresu oksydacyjnego. Stres oksydacyjny, wywoływany przez wolne rodniki, ma duży wpływ na rozwój niebezpiecznych chorób.

2. Zwalczanie bólu związanego z guzami nowotworowymi

Owoce noni zostały określone przez badaczy jako żywność, która przyczynia się do walki z rakiem.

Wszystko za sprawą antrachinonów, związków fenolowych występujących w soku z owoców noni. Zatrzymują one przedostawanie się glukozy do komórek nowotworowych, przez co zapobiegają przerzutom choroby a w efekcie prowadzą do śmierci komórek rakowych. Krótko mówiąc – owoce noni hamują wzrost komórek nowotworowych.

3. Leczenie stanów zapalnych oraz wzmacnianie odporności

Sok z owoców noni wykazuje, potwierdzone licznymi badaniami, działanie przeciwzapalne. Wprowadzenie do swojej diety soku z owoców noni przyczynia się do odpowiedniego odżywienia organizmu oraz eliminacji istniejących w nim stanów zapalnych.

Z kolei duża ilość aminokwasów zawartych w soku z morwy indyjskiej (między innymi seryny, argininy i metioniny) wspomaga układ immunologiczny człowieka.

4. Obniżenie poziomu złego cholesterolu

Badania przeprowadzone na osobach uzależnionych od papierosów, u których występuje bardzo wysokie ryzyko wystąpienia podwyższonego poziomu złego cholesterolu, wykazują, że sok z owoców noni skutecznie obniża jego poziom.

Eksperyment przeprowadzono podając palaczom sok z noni przez 30 dni. Wyniki były zaskakujące – u palaczy stwierdzono, znacznie niższy niż początkowy, poziom złego cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi.

Powszechnie wiadomo, że palenie papierosów, nawet bierne, przyczynia się do znacznego uszkadzania komórek ciała. Nałogowi palacze są szczególnie narażeni na rozwój chorób układu krążenia – szczególnie miażdżycę i śmiertelnie niebezpieczną zakrzepicę. Sok z owoców noni wspomaga obniżanie poziomu cholesterolu we krwi, oczyszcza naczynia krwionośne i eliminuje stany zapalne występujące w organizmie.

5. Wspomaganie odnowy komórkowej

Sok z owoców noni jest bogaty w alkaloidy, które są bardzo istotne w procesie utrzymania prawidłowej równowagi w organizmie. Szczególnie dwa z nich, kseronina i prokseronina, wspomagają procesy odnowy komórkowej..

6. Zapobieganie chorobom pasożytniczym

Sok z noni wspomaga leczenie chorób pasożytniczym i uniemożliwia pasożytom zagnieżdżenie się w naszym ciele. Wykorzystuje się go w tym celu głównie w rejonach tropikalnych oraz w Europie Południowej.

Owoce noni mają bardzo bogaty skład chemiczny. Dzięki zawartym w nich fenolom oraz związkom aromatycznym stwarzają w organizmie środowisko niesprzyjające osiedleniu się oraz rozwojowi pasożytów z różnych grup.

Sok z owoców noni to niezwykły dar od natury. Zwalcza ból, leczy nowotwory, wykazuje działanie przeciwzapalne, obniża cholesterol, utrzymuje nasze ciało w dobrym zdrowiu, sprzyja dbaniu o urodę. Zalety, zarówno poszczególnych części drzewa noni jak i soku z jego owoców, docenili już rdzenni mieszkańcy wysp Pacyfiku, Australii oraz Azji.

Warto aby ten niezwykły owoc zagościł w Twoim domu jako naturalny lek czy dodatek do codziennej herbaty – jego dobroczynny wpływ na Twój organizm zauważysz bardzo szybko.
Komentarze

 1. Dzięki wielkie. Nie wiedziałam nic o tym szczególnym owocu. Sok leci na listę zakupów!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz