Niezwykłe, zdrowotne właściwości naturalnego ekstraktu z wanilii


Czy wiesz, że...ekstrakt z wanilii to nie tylko piękny zapach i doskonały dodatek do deserów? Okazuje się, że ma on szereg właściwości prozdrowotnych. Warto aby na dłużej zagościł w Twoim domu.

Wanilia to jeden z najpopularniejszych smaków na świecie. Jest nie tylko pyszna i wspaniale pachnie, przy tym doskonale wspomaga nasze zdrowie. Ta najbardziej aromatyczna, pożądana przez kucharzy na całym świecie roślina pochodzi z Ameryki Południowej. Obecnie także Madagaskar słynie z uprawy wysokiej jakości wanilii. Dlaczego warto wprowadzić do swojej diety naturalny ekstrakt z wanilii?


Czym jest ekstrakt z wanilii?

Najprościej mówiąc ekstrakt waniliowy to połączenie ziaren wanilii oraz alkoholu. Po zanurzeniu w alkoholu laski wanilii (nazywane także strąkami) uwalniają związek, wanilinę, która odpowiada za jej niezwykły smak i aromat. Powstaje ciemnobrązowy ekstrakt, który najczęściej wykorzystuje się w cukiernictwie.

Przy zakupie ekstraktu waniliowego należy zwrócić szczególną uwagę na jego pochodzenie, bowiem aż 95% dopuszczonego do sprzedaży ekstraktu z wanilii jest pozyskiwana z ligniny, czyli produktu ubocznego produkcji papieru. Jest to syntetyczna, niezdrowa wanilina, która może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Najlepiej jest wykonać własny ekstrakt z domu. Taki naturalny ekstrakt ma bogaty smak i aromat. Ponadto jest organiczny i w pełni ekologiczny, taki ekstrakt jest najzdrowszy. Należy pamiętać, że do jego wykonania najlepiej użyć co najmniej 35% alkoholu.

Ekstrakt waniliowy – właściwości odżywcze

Jedna porcja ekstraktu waniliowego (około 13g) zawiera:

  • 37 kalorii
  • 1,6g węglowodanów
  • 19,2 mg potasu (1% zalecanego dziennego spożycia)

Zdrowotne korzyści wynikające ze spożywania naturalnego ekstraktu waniliowego

Naturalny ekstrakt waniliowy to kopalnia zdrowia, wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Poniżej opisujemy przykłady jego pozytywnego wpływu na ludzki organizm.

1. Silny przeciwutleniacz

Antyoksydanty są szalenie ważnym składnikiem diety każdego człowieka. Skutecznie neutralizują one wolne rodniki, które mogą powodować nieodwracalne zmiany w organizmie. Tak zwany „stres oksydacyjny” przyczynia się do powstawania i rozwoju wielu niebezpiecznych chorób.

Naturalna wanilina zawarta w ekstrakcie waniliowym wykazuje silne działanie przeciw utleniające, czyli zwalczające wolne rodniki.

2. Działanie antybakteryjne

Wanilina wykazuje silne działanie antybakteryjne, dlatego też wanilię często wykorzystuje się w środkach zwalczających np. opryszczkę.

Zaleca się namoczenie wacika w ekstrakcie waniliowym i przykładanie w miejsce zranione, zainfekowane itp. Czynność należy powtórzyć 4-5 razy dziennie, pierwsze efekty mogą być widoczne już po pierwszym użyciu.

3. Działanie przeciwzapalne

Wanilina, czyli substancja zawarta w ziarnach wanilii, nie tylko leczy opryszczkę, ale też wspomaga leczenie stanów zapalnych w całym ciele.

Zapalenie to niezwykle niebezpieczny stan, który może dawać początek wielu poważnym chorobom oraz prowadzić do licznych powikłań.

Oprócz usuwania zakwaszających pokarmów ze swojej diety możesz też zapobiegać chorobom poprzez spożywanie odpowiednich produktów, w tym naturalnego ekstraktu z wanilii. Dzięki takiemu żywieniu można eliminować stany zapalne, które nie zdążyły się jeszcze ujawnić.

Przeciwzapalne działanie waniliny potwierdzają badania laboratoryjne.

5. Wanilia na poprawę kondycji psychicznej

Badania potwierdzają, że wanilia może skutecznie zmniejszać stany depresji i niepokoju. Badacze łączą to niezwykłe działanie wanilii z jej właściwościami przeciwzapalnymi. Już sam zapach i smak naturalnej wanilii poprawia humor, pobudza „do życia” i sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi.

6. Wanilia obniża stany gorączkowe

Szukasz skutecznego sposobu na obniżenie gorączki? Ekstrakt z wanilii to naturalny, skuteczny i stosowany przez nasze babcie sposób na obniżenie stanów gorączkowych.

7. Obniżanie poziomu cholesterolu?

W badaniach klinicznych stwierdzono, że naturalna wanilina wykazuje właściwości obniżające poziom złego cholesterolu we krwi. Dlatego też wprowadzenie do diety naturalnego ekstraktu z wanilii może skutecznie wspomóc redukcję cholesterolu i przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Naturalny ekstrakt z wanilii to kopalnia zdrowia. Ne wchodzi w interakcję z lekami, doskonale pachnie i smakuje. Sprawdzi się zarówno w kuchni jak i w domowej apteczce. Warto poświęcić kilka chwil na zrobienie własnego, naturalnego ekstraktu z wanilii – wówczas będziemy mieć pewność, że zdziała w naszym organizmie wiele dobrego.

Naturalna żywność jako lekarstwo? Naturalnie, że tak!
Komentarze

  1. A czy można podawać dzieciom taki ekstrakt i w jakiej ilości by była bezpieczna

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz