3 rzeczy, które każdy powinien wiedzieć o witaminie D


Czy wiesz, że witamina D jest związana z tym jak się czujesz? Niedobór tej witaminy stanowi wskaźnik, który jest pierwszą wskazówką do przeprowadzenia diagnostyki w kierunku, między innymi, takich chorób jak nowotwory, cukrzyca typu I i II, stwardnienie rozsiane, zanik mięśni czy schizofrenia.


1. Witamina D to nie tylko mocne kości

Witamina D odgrywa ważną rolę w pracy układu krążenia, wydzielaniu estrogenu, tworzeniu się nowych komórek mózgowych oraz w pracy układu immunologicznego.

Badania naukowe wykazują, że u dzieci mieszkających bliżej równika występuje dużo niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu I i II oraz astmy niż u dzieci zamieszkujących mniej nasłonecznione regiony świata. Wszystko dlatego, że dzięki dużemu nasłonecznieniu u mieszkańców strefy równikowej praktycznie nie występują braki witaminy D3. Ich organizmy bez trudu syntezują tę życiodajną witaminę z pomocą promieni słonecznych.

Badania przeprowadzone przez Framingham Heart Study stwierdzają, że niski poziom witaminy D u osób powyżej 59 roku życia mocno przyczynia się do ryzyka wystąpienia nagłych zdarzeń kardiologicznych, takich jak zawał serca czy udar mózgu, w kolejnych 5 latach życia.

Witamina D wzmacnia też układ immunologiczny człowieka. Nasze komórki odpornościowe zawierają receptory witaminy D. Wpływa ona na szybszy proces zwalczania stanów zapalnych, które mogą świadczyć o takich chorobach autoimmunologicznych jak: stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, zespół nadwrażliwości jelit, łuszczycę czy nadciśnienie krwi.

2. Witamina D, formalnie rzecz biorąc, wcale nie jest witaminą

Witaminę D tradycyjnie zalicza się do witamin, jednak prawidłowo powinna być ona klasyfikowana także jako prohormon. Witaminę D można także nazywać prowitaminą D.

Konwersja witaminy D w biologicznie czynny związek „kalcytriol” następuje na poziomie wątroby oraz nerek.

Główną rolą witaminy D w ludzkim organizmie jest metabolizm wapnia oraz utrzymanie jego odpowiedniego poziomu w kościach. Okazuje się, że zbyt duża ilość wapnia w organizmie przyczynia się do powodowania zaburzeń rytmu serca czy tworzenia się kamieni nerkowych. Dzięki witaminie D te nadmiary są metabolizowane i wydalane z organizmu w bezpieczny sposób. Ponadto dzięki witaminie D utrzymywany jest odpowiedni poziom fosforu, który wpływa na pracę tarczycy.

Warto pamiętać o tym, że wchłanianie witaminy D do organizmu może opóźnić lub całkowicie ograniczyć niedobór żelaza.

3. Mleko wcale nie jest najlepszym źródłem witaminy D

Przemysł mleczarski od lat wmawia nam, że najwięcej witaminy D przyjmujemy wraz z nabiałem. Jest to jednak jedno wielkie kłamstwo. Owszem, przetwory mleczne zawierają witaminę D, jednak nie są to ilości na tyle duże, aby zaspokoić całe potrzeby organizmu.

Okazuje się, że mleko pasteryzowane może nawet przyczynić się do niedoboru wapnia oraz problemów z przyswajaniem witaminy D.

Najlepszym źródłem witaminy D jest ekspozycja na światło słoneczne. Promienie ultrafioletowe przyczyniają się do konwersji witaminy D do postaci, którą nasz organizm może wykorzystać w najbardziej efektywny sposób. Z pomocą żywności oraz suplementów diety bardzo trudno uzyskać taką ilość witaminy D jak dzięki słońcu.

Ludzka skóra jest w stanie regulować przemianę witaminy D w zależności od temperatury oraz innych istotnych czynników.

Już 5 minut ekspozycji na słońce uruchamia proces konwersji witaminy D, a 20 minut na słońcu przyczynia się do wyprodukowania aż 20 000 jednostek witaminy D.

Ludzie zamieszkujący północną półkulę świata mają problemy z niedoborem witaminy D, szczególnie w okresie zimowym. Dlatego też ludziom zamieszkałym w tych rejonach świata zaleca się naświetlanie specjalnymi lampami.

Niektóre produkty spożywcze to naturalne źródło łatwo przyswajalnej witaminy D. Najlepszym z nich są ryby. Niestety stworzenie dokładnej listy produktów zawierających witaminę D oraz zbadanie jej przyswajalności do ludzkiego organizmu wymaga jeszcze dokładniejszych badań.

Czy suplementacja witaminy D jest dobra?

Syntetyczna witamina D jest tylko w połowie przyswajana do naszego organizmu. Ponadto okazuje się, że jej działanie może blokować przyswajanie się naturalnej, dużo lepszej, witaminy D. Może to powodować problemy z przyswajaniem i wydalaniem wapnia oraz zakwaszenie organizmu.

Witamina D3 jest nam niezbędna. Bez niej nasz organizm nie mógłby funkcjonować prawidłowo, jest ona odpowiedzialna za prawidłowy przebieg wielu ważnych procesów chemicznych. Najlepiej jest dostarczać sobie witaminy D dzięki ekspozycji na słońce oraz z naturalnymi produktami spożywczymi. Witamina D3 to bez witamina życia.

Komentarze