Pieczarki- intruzi w świecie warzyw. 5 korzyści dla zdrowia.


Pieczarki, chociaż w terminologii żywieniowej zaliczane są do warzyw, nie są roślinami. Należą do królestwa grzybów i jakkolwiek nie są warzywami, mają w sobie wiele wartości odżywczych.
Popularne jest przekonanie, by aby dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość witamin i minerałów konieczna jest dieta w postaci prawdziwego bogactwa różnorodności warzyw i owoców – im więcej kolorów, tym lepiej. I rzeczywiście w wielu przypadkach, gdy żywności brakuje koloru, brakuje również niezbędnych składników. Ta filozofia jednak spycha biel pieczarek w głęboki cień, jak wiemy, zupełnie niesłusznie.

Korzyści płynące z włączenia pieczarek do codziennej diety
Od dawna wiadomo, że jedzenie warzyw i owoców obniża ryzyko występowania wielu chorób związanych ze stylem życia.
Niezliczone badania pokazują, że wzrastająca konsumpcja naturalnie hodowanych pokarmów, jak np. pieczarki, znacznie obniża wskaźnik otyłości, ogólnej śmiertelności wśród ludzi, a także ryzyko wystąpienia cukrzycy czy chorób serca. U badanych zauważalna jest zdrowsza cera i włosy, mają więcej energii i mniej problemów z nadwagą.
  1. Rak
Pieczarki zawierają wysoką ilość przeciwutleniaczy, podobnie jak marchewka, pomidory, zielona i czerwona papryka, dynia, zielony groszek i cukinia.
Ponadto zawierają selen. Selen to minerał, który nie jest obecny w wielu warzywach i owocach, możemy go natomiast znaleźć w pieczarkach. Odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu enzymów wątrobowych oraz wspomaga detoksykację organizmu ze związków rakotwórczych. Dodatkowo selen zwalcza stany zapalne i spowalnia tempo wzrostu nowotworu.
Wykazano też, że witamina D zawarta w pieczarkach przyczynia się do zahamowania rozwoju komórek rakotwórczych poprzez regulację cyklu ich wzrostu. Inna ważna substancja to kwas foliowy. Jest potrzebny do syntezy bądź naprawy DNA, co zapobiega powstawaniu komórek rakotwórczych przez mutacje nici DNA.
  1. Cukrzyca
Badania pokazały, że cukrzycy typu 1, którzy spożywają wysokobłonnikową dietę mają niższy poziom glukozy we krwi a cukrzykom typu 2 poprawił się poziom cukru, lipidów i insuliny we krwi.
  1. Serce
Błonnik, potas i witamina C przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu krążenia. Potas i sód działają wspólnie regulując ciśnienie krwi. Spożywanie pieczarek, które są bogate w potas i mają niską zawartość sodu pomaga obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego i chorób sercowo-naczyniowych. Dodatkowo, dawka 3 gram beta-glukanów dziennie może obniżyć poziom cholesterolu nawet do 5%.
  1. Odporność
Badania potwierdzają również, iż selen pozytywnie wpływa na odpowiedź immunologiczną organizmu w sytuacji zakażenia poprzez stymulację produkcji limfocyt ów T. Wspomniane już włókna beta-glukanowe znajdujące się w ścianach komórkowych grzybów pobudzają system immunologiczny do walki z komórkami rakowymi oraz zapobiegają formowaniu się guzów.
  1. Kontrola wagi i uczucia sytości.

Błonnik odgrywa ważną rolę w kontrolowaniu masy ciała poprzez działanie jako "środek wypełniający" w układzie pokarmowym. Grzyby zawierają dwa rodzaje błonnika w ich ścianach komórkowych: beta-glukany i chitynę, które to zwiększają uczucie sytości i zmniejszają apetyt, dzięki czemu stan najedzenia utrzymuje się dłużej. To prosta droga do obniżenia ogólnej ilości spożywanych kalorii.

Komentarze