5 najlepszych produktów, którymi zastąpisz cukier


W tym artykule chciałbym wskazać Ci pięć najlepszych naturalnych słodzików, które pomogą Ci zastąpić cukier. Zmniejszenie ilości jedzonego cukru jest kluczowe, ze względu na zdrowie.
Osoby cierpiące na otyłość, często jedzą zbyt dużo syropu glukozowo-fruktozowego, cukrów przetworzonych oraz ogólnie - węglowodanów. Rozwiązaniem, które pomoże Ci bezboleśnie odstawić cukier, jest stosowanie naturalnych słodzików. 


Niektóre z nich zawierają także cukier, jednak nie powoduje on tak poważnych problemów zdrowotnych, jak zwykły cukier.
Słodziki zwykle nie są tak uniwersalne jak zwykły cukier - niektórych z nich nie można stosować w wysokich temperaturach, bo ulegają rozkładowi.
Słowo "substytut" zwykle kojarzone jest z czymś gorszym od oryginału, jednak ta zasada nie dotyczy cukru. Jego substytuty są o wiele zdrowszym rozwiązaniem.

1. Miód
Naturalny miód pochodzący z Polski, to jeden z najlepszych słodzików. Inne odmiany miodu, takie, jak "miód sztuczny" czy "miód pochodzący z obszarów i spoza obszaru UE", nie powinny być kupowane, bo nie mają żadnych korzyści zdrowotnych. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup miodu w pobliskiej pasiece, albo kupienie go w sklepie, w którym sprowadza się miód z dobrego źródła.
Miód jest tak wartościowy, ponieważ zawiera nie tylko cukier - oprócz niego znajdziemy szereg zdrowych substancji odżywczych. Miód to źródło aminokwasów, rzadko spotykanych elektrolitów i antyoksydantów, a także składników o działaniu antyoksydacyjnym. Jeśli nie masz cukrzycy, a chcesz uniknąć słodzenia cukrem, miód jest jednym z najlepszych rozwiązań.
Warto pamiętać o tym, że miód także powinien być jedzony oszczędnie. Aby skorzystać z jego korzyści zdrowotnych, wystarczy, że zjesz go od jednej do dwóch łyżeczek dziennie.
Ważną korzyścią zdrowotną z przyjmowania miodu jest to, że zmniejsza on objawy alergii. Miód z Twoich okolic zawiera pyłki z pobliskich drzew, dzięki czemu Twój organizm może się uodpornić na ich alergeny. Przypomina to nieco naturalne metody odczulania.
Badania wskazują na to, że jedzenie miodu z Twojej okolicy pomaga znacznie ograniczyć objawy alergii na pyłki, skrócić czas występowania poważnych objawów oraz zmniejszyć ilość przyjmowanych leków antyhistaminowych.
W USA rynek miodu przedstawia się tragicznie - około 76 procent miodu dostępnego w marketach, nie zawiera nawet jednego pyłka. Jeśli chcesz zyskać na zdrowiu dzięki jedzeniu miodu, powinieneś zainwestować w nieco droższy, ale prawdziwy miód.
Kolejną korzyścią z jedzenia miodu jest to, że ma on działanie antybakteryjne. Stosowanie miodu w inny sposób niż jedzenie, jest stosunkowo mało popularne, ale okazuje się, że miód ma mnóstwo korzyści także na skórę. Miód ma bardzo dobre właściwości, jeśli chodzi o leczenie ran. Można go stosować bezpośrednio na problemy skórne lub trądzik. Obecnie trwają badania nad zastosowaniem miodu na rany i inne poważne dolegliwości.
Miód działa najlepiej, gdy stosujemy go na zimno. Stosuj go, jeśli zależy Ci w mniejszym stopniu na słodkim smaku, a w większym, na innych właściwościach.
2. Stewia
Stewia to bardzo dobry słodzik dla osób, które mają problemy z podwyższonym poziomem cukru lub chcą schudnąć. Stewia nie zawiera kalorii i jest w pełni naturalna.
Istnieje kilka rodzajów preparatów ze stewią, z których najbardziej naturalną, jest stewia w listkach. Pozostałe preparaty zawierające stewię, zawierają przeważnie jej ekstrakty.
Unikaj preparatów, które zawierają bardzo małą ilość stewii i są silnie przetworzone. W tanich preparatach ze stewią można trafią także na dużą ilość kukurydzy, która może być pochodzenia GMO.
Dobre preparaty ze stewią, zawierają niemal 100% wyciągu i bardzo małą ilość innych domieszek. Istnieje wiele marek produktów ze stewią i w jej przypadku można śmiało kierować się zasadą, że cena oznacza wysoką jakość.
Jedzenie cukru nie prowadzi do podwyższenia poziomu glukozy, ponieważ uczucie słodyczy jest związane z zupełnie innymi składnikami. Jeśli masz cukrzycę, stan przedcukrzycowy lub chcesz schudnąć, stewia jest jednym z najlepszych wyborów.
Badania na temat stewii wskazują na to, że wpływa ona korzystnie na zmniejszenie objawów cukrzycy i poprawia reakcję organizmu na insulinę już w ciągu 30 dni od rozpoczęcia jej stosowania.
Stewia jest bardzo słodka, dlatego należy dodawać ją w bardzo małej ilości. Dobrym wyborem jest zakup stewii w formie kropli, które będziemy dodawali do herbaty lub kawy. Można także zaparzać liście stewii i następnie używać naparu do słodzenia. Można dodawać ją do różnych potraw. Jeśli chcesz zastosować ją do wypieków, sprawdź czy stewia, którą wybrałeś, nie traci właściwości w wysokiej temperaturze.
Warto przetestować kilka form stewii i wybrać tą, która ma dla Ciebie najlepszy smak i konsystencję.

3. Daktyle
Bardzo ciekawy smak mają także daktyle. Dobrym rozwiązaniem jest także dodawanie do potraw słodkich owoców, takich, jak rodzynki, morele czy ananasy. Naszym zdaniem, najlepsze działanie słodzące mają daktyle, które są bogate w potas, błonnik, witaminy i minerały. Wyróżniają się one bardzo wysoką wartością odżywczą.
Składniki, które znajdziemy w daktylach, spowalniają wchłanianie cukru i regulują poziom glukozy we krwi.
Z tego powodu, trudno porównać działanie daktyli do tradycyjnych słodzików, takich, jak biały cukier lub syrop glukozo-fruktozowy. W daktylach znajdziemy także antyoksydanty i potas, które pomagają wyregulować poziom glukozy we krwi.
Daktyle dobrze komponują się z orzechami i naturalnym, niesłodzonym masłem orzechowym.
Można je dodawać także do pieczenia.
To także sposób na usunięcie toksyn z organizmu i przywrócenie prawidłowego poziomu elektrolitów. Daktyle obniżają także poziom cholesterolu, zmniejszają zaparcia oraz zwiększają ilość energii.

4. Cukier kokosowy
Cukier kokosowy to jeden z najciekawszych produktów ostatnich lat. Jest nierafinowany, wegański i nie zawiera GMO. Można go dodawać w takich samych proporcjach co tradycyjny cukier.
Sok kokosowy, z którego otrzymuje się cukier kokosowy, zawieram mnóstwo potasu,elektrolitów i składników odżywczych. W sklepach możesz znaleźć także cukier organiczny, którego właściwości są jeszcze lepsze.
Cukier kokosowy wyróżnia się znacznie niższym indeksem glikemicznym niż zwykły cukier z buraków. Indeks glikemiczny zwykłego cukru wynosi około 100, natomiast cukru z kokosa - jedynie 50. To oznacza, że cukier kokosowy ma 2 razy słabszy wpływ na poziom glukozy dwa razy słabiej niż tradycyjny cukier.
Można go stosować także do pieczenia.

5. Syrop klonowy
Syrop klonowy jest także bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli szukasz zastępstwa dla sztucznych słodzików. Najlepiej szukać syropu oznaczonego mianem "grade B" lub "grade C", z certyfikatem organicznym.
Bardzo dobrze sprawdza się do różnych wypieków, oraz tradycyjnie, jako dodatek do naleśników.
Syrop klonowy ma własne korzyści zdrowotne, które wynikają głównie z jego działania antyoksydacyjnego. W czystym syropie klonowym wysokiej jakości, znajdziemy nawet do 24 antyoksydantów. Wpływają one pozytywnie na zmniejszenie ilości wolnych rodników, odpowiedzialnych za rozwój chorób.
Dlaczego warto zacząć stosować zamienniki cukru?
Zwykły cukier dostępny w sklepach, często pochodzi z buraków GMO.
Dodatkowo jest tak oczyszczony, że nie zawiera żadnych wartości zdrowotnych. Dlaczego warto stosować zamienniki cukru? Naturalne słodziki, które opisałem w tym artykule, mają doskonały smak i mnóstwo korzyści zdrowotnych.

Najważniejsze słodziki to prawdziwy miód, daktyle, cukier kokosowy i organiczny syrop klonowy. Zastępując nimi prawdziwy cukier, znacznie zmniejszasz ryzyko różnych chorób.

Komentarze