Jakie korzyści zdrowotne ma olejek goździkowy?


Goździki, wbrew swojej nazwie, nie pochodzą z kwiatów, a z drzewa o nazwie Czapetka pachnąca, które rośnie na Madagaskarze i w Indonezji.
Pąki tej rośliny są zbierane ręcznie i suszone aż do zbrązowienia. Następnie kruszy się je na niewielkie kawałki, które możesz następnie kupić w sklepie. Wytłacza się z nich także olej, który ma wiele zastosowań medycznych.W przeciwieństwie do wielu innych olejków eterycznych, można go pozyskiwać przez cały rok. Wpływa to korzystnie na dostępność tego produktu.


Goździki zawierają bardzo dużo manganu, a także potas, magnez i wapń. Z tego powodu, jego przyjmowanie będzie wspomagało organizm w takich chorobach, jak osteoporoza, anemia i bolesne miesiączkowanie. Inne dolegliwości, w których można go zastosować, to między innymi:
  • Trądzik
  • Zakażenie pasożytami
  • Słabe krążenie krwi
  • Choroby dziąseł
  • Brak energii
  • Stany zapalne
  • Zakażenie drożdżami i grzybami
Goździki były stosowane już 2000 lat przez przez Chińczyków, z uwagi na smak i zapach. Olej z goździków jest stosowany w kosmetykach i środkach do mycia.
Bardzo często stosuje się go także w medycynie homeopatycznej. Najważniejszym składnikiem aktywnym olejku goździkowego jest eugenol, substancja o silnym działaniu antyoksydacyjnym.
Jak działa olejek goździkowy?
Olejek goździkowy jest od lat stosowany po w celu leczenia chorób związanych ze stanem zapalnym. Wykorzystuje się go w tym celu, ze względu na bardzo silne działanie przeciwzapalne.
Niewielkie dawki olejku chronią wątrobę i wspierają jej odbudowę, co wynika z tego, że olejek odwraca stany zapalne. Nie powinno się go stosować w dużej ilości, ponieważ może zniszczyć nabłonek układu pokarmowego oraz podrażnić skórę.
Podobnie, jak inne olejki (na przykład olejek z oregano), należy go rozcieńczyć w innym oleju, na przykład kokosowym.
Olej goździkowy ma także działanie przeciwbakteryjne - wykorzystuje się go jako środek pomocny przy zakażeniach jamy ustnej. W Polsce bardzo częstym zastosowaniem tego olejku jest doraźne leczenie bólu zębów.
Jakie korzyści ma stosowanie olejku goździkowego?
Najważniejsze korzyści tego produktu, to wspieranie zdrowia wątroby, skóry, włosów i jamy ustnej. Wykorzystuje się go w następujących celach:
1. Aby leczyć problemy skórne i trądzik
Na działanie tego olejku są wrażliwe nawet te bakterie, z którymi nie radzą sobie antybiotyki, jak E.coli, gronkowce i bakterie prowadzące do zapalenia płuc.
Można go wymieszać z miodem i nakładać na skórę, a gdy dodasz do niego olejek z drzewa herbacianego, stworzysz ciekawy preparat na trądzik.
2. Olejek goździkowy na kandydozę
Kandydoza to jeden z największych, współczesnych problemów zdrowotnych. Chorują na nią przede wszystkim osoby jedzące zbyt dużo cukru.
Olejek goździkowy ma porównywalne działanie przeciwgrzybicze do nystatyny, która jest najważniejszym lekiem stosowanym na tę dolegliwość i ma wiele działań ubocznych.
Dodatkowo olejek goździkowy zabija pasożyty, które często towarzyszą kandydozie. Aby pozbyć się pasożytów z organizmu, powinieneś przyjmować olejek przynajmniej 2 tygodnie. Taką kurację przeprowadza się pod kontrolą lekarza. Kuracja z użyciem olejku goździkowego nie ma sensu, jeśli nie wyeliminujesz z diety cukrów i mąki. Przyjmuj także probiotyki.
3. Olejek goździkowy na ból zębów
W tym celu stosowano go od tysięcy lat.
Można go zastosować na przykład w stanie po ekstrakcji zęba, nazywanym "suchym zębodołem", w którym pacjentowi doskwiera silny ból.

Według niektórych stomatologów, olejek goździkowy ma podobne działanie do benzokainy, a w przeciwieństwie do tego silnego środka, nie musi być podawany za pomocą igły. Aby zmniejszyć ból, można wymieszać go z olejkiem kokosowym i następnie nakładać taką pastę w okolice zęba.
Badania wskazują na to, że to nie koniec korzystnych działań olejku goździkowego. Okazuje się także, że ma on lepsze działanie na mineralizację zębów od fluoru.
Po jego zastosowaniu dochodzi nie tylko do zahamowania odwapnienia zębów, ale także, do poprawienia ich stanu. To szczególnie ważne dlatego, że stosując olejek goździkowy, unikamy problemów zdrowotnych związanych z fluorem.


Warto kupić na przykład pastę do zębów zawierającą olejek goździkowy, ale pozbawioną fluoru. Ma ona podobne działanie, jak pasta bogata w fluor, ale nie niesie ze sobą problemów, wywoływanych przez tę substancję.
4. Olejek goździkowy ma działanie antyoksydacyjne
Ten preparat wyróżnia się bardzo wysoką wartością ORAC, która wynosi ponad 290 tysięcy jednostek.
Jeden gram goździków zawiera 30 razy więcej antyoksydantów od czarnych jagód.
Antyoksydanty to cząsteczki, które odwracają zniszczenie wywołane działaniem wolnych rodników, prowadzące do śmierci komórek i nowotworów. Badania wskazują na to, że antyoksydanty hamują starzenie i degenerację komórek, a także sprawiają, że organizm lepiej radzi sobie z bakteriami i wirusami.
Z tego powodu, goździki to jedno z najlepszych ziół chroniących przed różnymi chorobami.
Olejek z goździków był stosowany także jako lekarstwo na grypę dymieniczą podczas epidemii w Europie. Znana jest na przykład historia rzezimieszków, którzy okradali domy zmarłych osób. Okazało się, że unikali zakażenia groźną chorobą dlatego, że przyjmowali właśnie olejek z goździków.
Warto dodawać je na przykład do herbaty, by naturalnie wzmocnić swój poziom antyoksydantów. Można je łączyć także z drugim ziołem o bardzo ciekawych właściwościach, czyli z cynamonem.
Olejek goździkowy można rozpylać w domu, by oczyścić powietrze oraz stosować go na skórę i dziąsła. Same goździki można dodawać do różnych napojów.Komentarze

  1. Fajny wpis. Ja osobiście zamiast olejku goździkowego, preferuję zjadanie goździków - tak do 6 dziennie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz