Czy wiesz, jaki wpływ na zdrowie ma jedzenie selera?

Seler to warzywo, które ma wiele korzyści dla zdrowia. Zawiera niewiele kalorii i jest pyszny, dlatego warto wprowadzić go, jako element zdrowej diety. Seler nie jest tak doceniany, jak na przykład pomidory czy zdrowe oleje, ale to nadal bogate źródło wapnia, potasu i magnezu, a także wielu witamin. Seler to warzywo, które można wykorzystać w całości, po to, by wspierać zdrowie całego organizmu, a przede wszystkim serca.

W Polsce seler jest traktowany przede wszystkim jako warzywo dodawane do zup, a w sklepach, można kupić tylko jedną odmianę tej rośliny. Okazuje się jednak, że istnieje wiele odmian selera, jak seler australijski, indiański, wietnamski, wodny itd..
Dzisiaj przyjrzę się bliżej działaniu tej odmiany selera, którą znamy najlepiej.
1. Seler chroni przed nowotworami.
Moim zdaniem, wystarczy ten jeden powód, by bliżej przyjrzeć się właściwościom selera. To roślina o silnych właściwościach przeciwnowotworowych. Wynikają one z zawartości luteoliny, składnika, który hamuje rozwój komórek nowotworowych w Twojej trzustce. Regularne jedzenie selera obniża ryzyko występowania nowotworu piersi, a w przypadku jego wystąpienia, będzie hamował tworzenie nowych komórek nowotworowych.
2. Obniża ciśnienia krwi
Nadciśnienie to jeden z najczęstszych powodów ataku serca i wylewu, a także problemów z naczyniami włosowatymi, prowadzących do pogorszenia wzroku i stanu nerek. Aby zmniejszyć ryzyko tych dolegliwości, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej diety, która obniża ciśnienie. Jednym z jej elementów powinien być właśnie seler.
Ta roślina zawiera substancję o nazwie phthalide, która zmniejsza produkcję hormonów stresu, rozluźnia mięśnie wokół naczyń krwionośnych i wpływa korzystnie na krążenie. Seler zawiera także potas, który reguluje pracę serca i również obniża ciśnienie krwi.
3. Obniżenie poziomu cholesterolu.
Wysoki poziom cholesterolu prowadzi do wielu poważnych problemów zdrowotnych, na przykład do powstania kamieni żółciowych. Seler obniża poziom cholesterolu i reguluje ilość witaminy D. Dzięki niemu, można przyśpieszyć proces przemian cholesterolu do innych hormonów. Zawiera także unikalny składnik BuPh, który dodatkowo obniża poziom cholesterolu i wspiera zdrowie serca.
Badania na zwierzętach udowodniły, że ekstrakt z selera obniża ogólną ilość lipidów, a co za tym idzie, wpływa na poziom cholesterolu. Aby tak się stało, należy regularnie jeść przynajmniej dwie porcje selera dziennie.
4. Seler wspiera wzrok
Mimo tego, że coraz więcej osób cierpi na otyłość, często cierpimy także na niedobór witamin. Brak pewnych witamin wpływa negatywnie na wzrok. Seler to bogate źródło witaminy E, źródło antyoksydantów i flawonoidów, a także polifenoli. Wszystkie te składniki przekładają się na lepsze widzenie.
5. Seler zmniejsza stany zapalne
W niektórych, ostrych chorobach, stan zapalny jest potrzebny. Niestety, ale w większości przypadków, stan zapalny jest przewlekły i ma poważny, negatywny wpływ na organizm. Może prowadzić do takich chorób, jak choroba Alzheimera i cukrzyca. To kolejny powód, by regularnie jeść seler.
Hipokrates, ojciec medycyny napisał, że warzywa mogą być stosowane po to, by ukoić nerwy i zmniejszyć takie dolegliwości, jak bóle stawów, astma, trądzik i infekcje płuc, które pojawiają się przy stanach zapalnych.
6. Seler poprawia płodność
Kolejnym poważnym problemem w XXI wieku jest niepłodność, wywołana coraz gorszą jakością spermy. Średnia ilość plemników jest coraz mniejsza, są one także w gorszym stanie.
Jedzenie selera wpływa pozytywnie na poziom męskich hormonów, takich, jak androtestosteron i androstenol, co pozwala poprawić płodność i zwiększyć libido. Seler zawiera także witaminę E, która zwiększa mobilność plemników. Szczególnie cenne jest picie oleju z selera.
7. Seler poprawia trawienie
Gdy łykasz kolejną tabletkę z witaminami i minerałami, pamiętaj o tym, że jeśli masz nieprawidłowe trawienie, te składniki się nie wchłoną. Objawem nieprawidłowego trawienia są między innymi zaparcia i suche stolce. Seler wpływa korzystnie na apetyt i trawienie, a duża zawartość wody i błonnika, zmniejsza ryzyko zaparć. Seler wspomaga także krążenie krwi w obrębie jelit i przyczynia się do odtruwania organizmu.
8. Seler odchudza!
Kolejnym problemem, na który cierpi wiele osób, jest otyłość. Podczas odchudzania często borykamy się z głodem, a najlepszym sposobem, aby go zaspokoić, jest jedzenie pokarmów ubogich w kalorie, ale bogatych w składniki odżywcze. Takim produktem jest właśnie seler.

Dostarcza on minerałów, jak magnez i potas, a ilość kalorii, których dostarcza, jest pomijalna. Seler reguluje także ilość tłuszczu w organizmie i przyspiesza Twój metabolizm. Postaw na niego już od dziś!

Komentarze