Korzyści zdrowotne z przyjmowania rokitnika

Rokitnik to roślina o tysiącach zastosowań. Kilka najważniejszych z nich to zmniejszanie stanu zapalnego, zapobieganie niektórym odmianom nowotworów, korzystne działanie na problemy żoładkowo-jelitowe, wspieranie zdrowia skóry, obniżenie ciśnienie krwi, poprawa wzroku, spowolnienie procesu starzenia i wspieranie układu immunologicznego.Jagody rokitnika

Jagody rokitnika to najbardziej wartościowa część tej rośliny. Rokitnik pochodzi z rodzaju Hippophae. W tym rodzaju mieści się jeszcze 7 innych gatunków, jednak Hippophae rhamnoides jest najbardziej wartościowy. Roślinę można znaleźć w Europie, Mongolii i Chinach. Nazwy tej rośliny różnią się w zależności od tego, z jakiego kraju pochodzi. Na szczęście nazwa nie wpływa na to, jakie korzyści zdrowotne na nasz organizm ma roślina. Rokitnik ma kolczaste, powyginane gałęzie i długie, cienkie i srebrne liście. Owoce rokitnika są niewielkie i pomarańczowe. Wyrastają tylko na roślinach żeńskich.

Jagody rokitnika określane są często mianem "superfood", ponieważ zawierają duże stężenie składników odżywczych, minerałów, antyoksydantów i kwasów organicznych. Znajdziesz w nim takie fitoskładniki, jak flawonoidy, kwasy fenolowe, aminokwasy i karoten. Z uwagi na bardzo bogaty skład, rokitnik jest wszechstronną rośliną, która wpływa na szereg problemów zdrowotnych. W lecznictwie wykorzystuje się trzy formy rokitnika - całe jagody, ekstrakt z jagód, oraz herbatę z liści w formie naparu. Stosowanie rokitnika ma bardzo długą tradycję - używano go już w czasach Genghis Khana! zobaczmy, jakie korzyści zdrowotne mają jagody rokitnika.


Korzyści zdrowotne z przyjmowania rokitnika


Leczenie nowotworów: Sok z jagód rokitnika ma bardzo korzystne działanie, jeśli chodzi o redukowanie ryzyka wystąpienia nowotworów oraz spowalnianie ich rozwoju. Składniki, które znajdziemy w rokitniku, mają silne działanie antyoksydacyjne. Pozwalają między innymi zneutralizować wolne rodniki, które są niebezpiecznym produktem ubocznym, powstającym w procesach metabolicznych. Sok z rokitnika zawiera substancje, które prowadzą do zahamowania rozwoju komórki nowotworowej. Rokitnik, w przeciwieństwie do innych preparatów o naturalnym działaniu przeciwnowotworowym, nie zabija komórek.


Dostarczenie dużej ilości witaminy C: rokitnik wspiera nie tylko układ odpornościowy, ale także zdrowie skóry, kości, zębów i dziąseł. Witamina C jest niezbędna, do prawidłowego formowania się kolagenu, substancji, wpływającej na odbudowę tkanek. Wysoka koncentracja witaminy C w jagodach rokitnika sprawia, że przyśpiesza on gojenie się ran i regenerację organizmu.


Rokitnik zawiera także mnóstwo wartościowych antyoksydantów, które przyczyniają się do poprawienia widzenia. Karotenoidy spowalniają degenerację plamki żółtej, hamując rozwój zaćmy i poprawiając widzenie w nocy.


Zdrowie serca: Olej z rokitnika wpływa korzystnie na poziom cholesterolu - obniża poziom złego cholesterolu LDL i utrzymuje poziom kwasów tłuszczowych na prawidłowym poziomie. Zmniejszając poziom złego cholesterolu we krwi, możesz obniżyć ryzyko miażdżycy, ataku serca i zawału, ponieważ zmniejsza ilość płytki miażdżycowej. Może obniżyć także ciśnienie krwi.


Stabilizacja cukrzycy: do tej pory jest tylko kilka badań na temat wpływu rokitnika na cukrzycę, ale ich wyniki wskazują na to, że ludzie cierpiący na tę chorobę, powinni wprowadzić go do swojej diety. Rokitnik stabilizuje poziom glukozy we krwi, dzięki czemu życie chorego jest o wiele łatwiejsze.


Krążenie krwi: duża zawartość witaminy C w rokitniki, wpływa korzystnie na przyswajanie żelaza w organizmie. Dzięki temu, zwiększa się także ilość czerwonych krwinek.


Zdrowie żołądka - jeśli cierpisz na podrażnienia żołądka lub jakieś problemy trawienne, jagody rokitnika pozwolą Ci pozbyć się dyskomfortu i zmniejszyć stan zapalny. Jagody są znane także z tego, że zmniejszają ból stawów i mięśni.


Spowolnienie procesu starzenia: kolejną korzyścią z dużej zawartości antyoksydantów w jagodach rokitnika jest to, że spowalniają one proces starzenia. Dzięki nim, Twoja strona wygląda młodziej. Antyoksydanty z rokitnika skutecznie usuwają zmarszczki, dlatego tak często znajdują się w składzie kremów przeciwzmarszczkowych. Picie soku z rokitnika, dodawanie oleju z rokitnika do potraw lub jedzenie samych jagód, pozwala zachować młodość.


Uwaga na interakcje: jeśli cierpisz na zaburzenia krzepliwości krwi, powinieneś skonsultować przyjmowanie rokitnika z lekarzem. Może on nasilać dolegliwość. Jeśli przyjmujesz leki na obniżenie ciśnienia krwi lub cierpisz na nadciśnienie i przyjmujesz leki rozrzedzające krew, także porozmawiaj z lekarzem. Tę zasadę powinieneś stosować zawsze, gdy wprowadzasz w swojej diecie znaczne zmiany.
Komentarze