Jakie korzyści zdrowotne ma olej arganowy?

Olej arganowy ma mnóstwo korzyści zdrowotnych. Należy do nich między innymi wpływ na gojenie się ran, nawilżanie skóry, spowolnienie starzenia się skóry, zmniejszenie poziomu cholesterolu, wpływ na nowotwory, poprawa stanu włosów, korzystne działanie na trawienie, zmniejszenie stanu zapalnego, ochrona wątroby, wspieranie organizmu przy cukrzycy, wzmocnienie paznokci i wspieranie zdrowia serca.Skąd pochodzi olej arganowy

Olej arganowy wytwarza się z jednego gatunku drzew, rosnącego w Maroku, nazywanego drzewem arganowym. Wartościowy olej wytwarza się z jego orzechów. Naukowa nazwa tego drzewa to Argania spinosa. Można je znaleźć także poza Afryką Północną, ale największa część produkcji odbywa się właśnie w Maroku. W Maroku olej jest używany do gotowania, podobnie, jak oliwa z oliwek. Ostatnie badania na jego temat wskazują, że zalety oleju arganowego wykraczają znacznie poza zastosowanie kulinarne. Olej wytłacza się z samego jądra orzecha arganowego, otoczonego owocem.

Dodaje się go do kuskusu, sałatek i innych potraw. Olej arganowy jest wykorzystywany także w kosmetyce. Pulpa arganowa jest wykorzystywana do deserów i smarowania chleba, ponieważ przypomina nieco masło orzechowe. 

Olej może być aplikowany bezpośrednio na skórę, lub mieszany z kremami, maściami lub tańszymi olejami bazowymi. Wiele osób używa oleju arganowego bezpośrednio na włosy. Olej arganowy ma wszechstronne właściwości, zarówno jeśli chodzi o zastosowanie w przemyśle spożywczym, jak i w leczeniu. Można go używać zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Największym minusem tego oleju jest wysoka cena, wynikająca z ograniczonej ilości drzew arganowych w Maroko. Rząd tego kraju planuje zwiększenie produkcji, co pozwoli na zaspokojenie rosnącego popytu na świecie.


Jakie korzyści zdrowotne ma olej arganowy?


Zdrowie skóry: olej arganowy jest najczęściej stosowany jako środek na poprawienie stanu skóry. W jego skład wchodzą triterpenoidy, które w połączeniu z pozostałymi składnikami oleju, pomagają usunąć zmarszczki i blizny, a także wygładzić skórę po trądziku i stanach zapalnych skóry. Olejek wygładza także zgrubienia na skórze, a olejki eteryczne, które wchodzą w jego skład, redukują nieprawidłowości i sprawiają, że skóra wygląda młodziej. Dla większości kobiet ogromnym problemem jest przedwczesne starzenie się skóry. Olejek arganowy poprawia elastyczność skóry i pozwala się uchronić przed starzeniem.


Ochrona przed słońcem: Promieniowanie UV działające na nieosłonioną skórę może być groźne. Olejek arganowy pozwala uchronić przed nim włosy, skórę i paznokcie, a także zahamować proces ich starzenia się. Prawdopodobnie chroni organizm także przed nowotworami skóry. Dzięki niemu można szybciej zregenerować komórki skóry i poprawić ogólne zdrowie organizmu.


Zdrowie serca: olej arganowy jest dobrą alternatywą dla innych olejów stosowanych w kuchni. Dzięki niemu można utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. Obniżając poziom złego cholesterolu we krwi i zwiększając poziom cholesterolu HDL, można uchronić się przed miażdżycą, zawałem i wylewem, a także innymi problemami zdrowotnymi wywołanymi przez cholesterol.


Ochrona przed nowotworami: Olej arganowy zawiera mnóstwo antyoksydantów i triterpenoidów, co pozwala na usunąć z organizmu wolne rodniki. Wolne rodniki to cząsteczki, które mogą prowadzić do powstania raka i innych chorób, gdyż prowadzą do mutacji komórek. Badania wskazują na to, że olejek arganowy może zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory i inne problemy związane z nowotworami.


Trawienie: w dzisiejszych czasach wielu ludzi odżywia się w prawidłowy sposób, jednak ich ciało nie przyswaja substancji odżywczych, z powodu nieprawidłowego trawienia. Składniki, które znajdziemy w olejku arganowym, zwiększają ilość pepsyny wydzielanej przez żołądek i poprawiają produkcję kwasów żołądkowych. Prowadzi to do efektywniejszego trawienia.


Zdrowie włosów: szukasz sposobu na wzmocnienie swoich włosów? Jednym z rozwiązań jest zastosowanie olejku arganowego. Pomaga on na przykład przy rozdwojonych końcówkach - wystarczy nanieść olejek bezpośrednio na włosy. Znajdziesz w nim duże stężenie witaminy E, która odmładza włosy, chroni cebulki, a także nadaje włosom zdrowego połysku.


Zdrowie paznokci: jeśli masz problemy z paznokciami, Twoje dłonie nie tylko wyglądają nieatrakcyjnie. Mogą stać się siedliskiem bakterii i grzybów. Szczególnie często dotyka to mężczyzn. Olejek arganowy ma działanie antybakteryjne i chroni paznokcie przez chorobami bakteryjnymi, a także poprawia wygląd i kolor paznokci.


Zdrowie wątroby: wątroba to nie tylko najbardziej wrażliwy organ organizmu - odpowiada ona za zdrowie całego ciała. Wątroba pracuje przez cały czas, a gdy zwiększysz ilość szkodliwych substancji lub toksyn, które są dostarczane do organizmu, musi działać na jeszcze wyższych obrotach. Olejek arganowy ma działanie ochronne na wątrobę i wspiera jej pracę, dlatego warto dodawać go w niewielkiej ilości do każdego posiłku.


Leczenie ran: jeśli skaleczyłeś się, lub otarłeś skórę i chcesz przyśpieszyć gojenie i zapobiec infekcji, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie olejku arganowego na brzegi zmiany. Można go przyjmować także wewnętrznie, co nieco przyśpieszy gojenie się ran, ale ta metoda jest znacznie mniej efektywna.


Zwróć na to uwagę: Olejek arganowy nie ma zbyt wielu działań ubocznych, jednak czasem po jego zastosowaniu odnotowuje się wysypkę, a w ekstremalnych przypadkach - poważne uczulenie. Przed zastosowaniem olejku arganowego upewnij się, czy zawiera 100% oleju z tej rośliny (z ewentualnym dodatkiem witaminy E, jako przeciwutleniacza), a przy poważnych zaburzeniach skórnych, porozmawiaj o nim z dermatologiem.Komentarze