Naturalne produkty na zespół jelita wrażliwego.

Objawy syndromu jelita wrażliwego (nazywanego także jelitem spastycznym), są zarówno zawstydzające, jak i bardzo niekomfortowe. Jest jednak kilka sposobów, by pozbyć się tej dolegliwości.

Naturalne produkty na zespół jelita wrażliwego.
Odkąd lekarze poinformowali wszem i wobec, że nie ma lekarstwa na IBS, ludzie musieli nauczyć się żyć z tą chorobą. Nie powinieneś jednak się zrażać do terapii. Zmiany w diecie i zmniejszenie poziomu stresu, sprawia, że można znacznie zmniejszyć objawy tej choroby. Jeśli połączysz je z jedną z alternatywnych terapii, które opisaliśmy poniżej, poczujesz znaczną ulgę. Jeśli znajdziesz metodę na kontrolowanie swoich objawów choroby, IBS stanie się znacznie mniej dokuczliwe.


Walcz ze stresem
Stres to jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na pojawienie się IBS. Z tego powodu, warto nauczyć się z nim radzić z użyciem takich technik, jak medytacja, joga i ćwiczenia oddechowe takich, jak to, które opisujemy poniżej. Usiądź wygodnie lub połóż się. Zwróć uwagę na to, jak powietrze przepływa przez Twój organizm. Gdy poczujesz przygnębienie, skup się na oddechu. Ćwicz to za każdym razem. Gdy czujesz napięcie lub jesteś przygnębiony, wykorzystaj ćwiczenia oddechowe, by się uspokoić.

Prowadź dziennik swoich objawów IBS, dzięki czemu będziesz mógł sprawdzić, co je wywołuje. Zapisuj w dzienniczku także stresujące sytuacje, z którymi musiałeś się mierzyć każdego dnia. Raz na jakiś czas czytaj swój dziennik. Jeśli zauważyłeś, że masz bardziej nasilone objawy IBS zaraz przed podróżą samolotem lub spotkaniem z szefem, możesz przed taką sytuacją zażyć tabletkę uspokajającą. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie technik oddechowych.

Jednym słowem, wystarczy wyluzować, by pozbyć się dolegliwości.

• Zmniejsz ilość smażonych pokarmów, mięsa, oleju, margaryny, nabiału i tłuszczu w diecie. Mogą one powodować problemy z jelitami, biegunkę i ból brzucha.

• Unikaj jedzenia ostrych pokarmów. Kapsaicyna w ostrej papryce prowadzi do skurczów jelit, co może doprowadzić nawet do pojawienia się biegunki.

• Ogranicz spożycie kofeiny Kofeina podrażnia jelita i nasila objawy IBS

• Unikaj potraw, które prowadzą do wzdęć, takich, jak kapusta, brukselka czy brokuły.

• Nie żuj gumy i unikaj słodyczy, które zawierają sztuczne słodziki. Zawierają one zwykle sorbitol i mannitol, które wykazują działanie przeczyszczające. Dzieje się tak dlatego, że ich trawienie jest trudne. Jeśli bakteriom jelitowym w Twoim układzie pokarmowym uda się strawić te cukry, może to wywołać gazy i biegunkę.

• Przestań palić. Nikotyna jest związana z nasileniem objawów IBS. Gdy palisz, połykasz bardzo dużo powietrza, a ludzie z zespołem jelita wrażliwego, są zwykle na to wrażliwi.

• Zwiększ ilość błonnika w diecie. Rozpuszczalny błonnik wchłania płyn, który znajduje się w Twoich jelitach, co pozwala zapobiegać biegunce. Dobrym źródłem błonnika jest fasola, owsianka i niektóre owoce, na przykład jabłka, truskawki i grapefruity.

Jeśli w Twojej diecie brakuje rozpuszczalnych włókien, warto przyjmować odpowiednią dawkę babki płesznik. Uzupełnia ona niedobór błonnika. W przeciwieństwie do preparatów chemicznych na przeczyszczenie, stosowanie babki jest bezpieczne, nawet w długim czasie. Aby wybrać odpowiednią dawkę babki, kieruj się oznaczeniem producenta.
Jeśli cierpisz na zaparcia, zastosuj nierozpuszczalny błonnik. Znajdziesz go w pełnych ziarnach zbóż, otrębach, warzywach z zielonymi liśćmi i innych pokarmach. Nierozpuszczalne włókna zwiększają objętość treści jelitowej, dzięki czemu poprawiają ruchy jelit.

Jeśli do tej pory w Twojej diecie było mało błonnika, zacznij go stopniowo zwiększać. Jeśli zastosujesz go od razu za dużo, doprowadzi to do wzdęć. Możesz zacząć na przykład od dawki 8 gramów błonnika (to ilość, jaką znajdziesz w dwóch gruszkach) i następnie zwiększaj ją o 3 - 4 gramy dziennie, aż dojdziesz do 30 gramów.

Kilka innych metod

 • Pij od 6 do 8 szklanek wody dziennie, by błonnik mógł łatwo przechodzić przez Twój układ pokarmowy.
 • Jedz często, ale w mniejszych porcjach. Jedz mniejsze posiłki, ale przyjmuj je częściej. To działa na jelita znacznie lepiej niż jedzenie kilku dużych posiłków. Jeśli jesz jednocześnie zbyt dużą porcję pokarmu, dochodzi do nadmiernej stymulacji Twojego układu trawiennego. Bardzo ważne jest to, by dokładnie przeżuwać swój posiłek. Osoby, które jedzą bardzo szybko, połykają dużo powietrza, co przekłada się na ból brzucha.
 • Jedz jogurt. Jeśli masz częste biegunki, może to oznaczać, że w Twoich jelitach jest zbyt dużo szkodliwych bakterii, a zbyt mało tych o pozytywnym działaniu. W takiej sytuacji należy jeść dużo jogurtów zawierających bakterie acidophilus. Możesz je przyjmować także w formie suplementów diety. Dziennie warto przyjmować od 1 do 2 miliardów pożytecznych bakterii. Przyjmuj je na pusty żołądek. 
 • Pij herbatę miętową. Każdego dnia powinieneś pić jedną lub dwie szklanki herbaty miętowej, która zmniejsza napięcie jelit, redukuje skurcze i likwiduje ból. Kupując herbatę miętową w saszetkach, wybierz tego producenta, który oferuje największe saszetki. Dobrym rozwiązaniem są też tabletki na trawienie zawierające miętę. W sprzedaży pojawiają się także kapsułki z olejem miętowym, które rozpuszczają się dopiero w żołądku. Przyjmuj jedną lub dwie kapsułki trzy razy dziennie, między posiłkami.
 • Pij herbatę z imbiru. Imbir zmniejsza nasilenie większości problemów trawiennych, także IBS. Do herbaty można dodać pół łyżeczki imbiru i następnie zaparzać go przez około 10 minut. Można kupić także prawdziwą herbatę imbirową. Pij ją do sześciu razy dziennie.
 • Trenuj. Dobrym sposobem na zmniejszenie bólu jelit jest spacer. Ćwiczenia zmniejszają napięcie i prowadzą do zwiększonego wydzielania endorfin, które wpływają pośrednio na trawienie.
Komentarze

 1. Ostatnio mocno zaufałam ziołom, staram się je pić nie tylko kiedy coś dolega, ale również systematycznie i zapobiegawczo. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakie naturalne produkty na wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz