Najważniejsze informacje na temat refluksu i zgagi – jak się pozbyć tych dolegliwości?

Refluks i zgaga to problem, który dotyka około 10 procent populacji. Refluks pojawia się wtedy, gdy zwieracz przełyku jest otwarty i powoduje odruchowe wydostawanie się treści żołądka. Powoduje to uczucie pieczenia. Oto kilka rodzajów potraw, których należy unikać, jeśli chcesz zmniejszyć częstotliwość napadów choroby.


Kwaśne potrawy

Kwaśne jedzenie często prowadzi do rozluźnienia zwieracza przełyku i sprawia, że treść żołądka może się cofać. Zadaniem przełyku jest transportowanie jedzenia z ust do żołądka. Niektóre potrawy prowadzą do nasilenia refluksu - są to przede wszystkim cytrusy, keczup, pomidory i sos pomidorowy. Nasilenie objawów refluksu po spożyciu tych produktów różnią się w zależności od osoby. Według badaczy z Uniwersytetu w Illinois, cytryny, grapefruity i pomarańcze zawierające dużą ilość kwasu, mogą bardzo przyczyniać się do powstawania choroby.

Tłuste potrawy

Smażone potrawy i produkty zawierające dużo tłuszczu, wpływają negatywnie na funkcjonowanie układu pokarmowego i sprawiają, że pokarm przebywa dłużej w żołądku. Zwiększa się wtedy ciśnienie w żołądku i nacisk na przełyk, dlatego treść żołądka może wracać ponownie do przełyku. Dieta zawierająca dużo tłuszczu, nabiału i pokarmów przygotowywanych na głęboki tłuszczu, znacznie przyczynia się do powstania tych objawów.

Kofeina i alkohol

Zarówno zwykła kawa, jak i bezkofeinowa, wpływa na zmniejszenie napięcia zwieracza przełyku, przez co pogarsza refluks żołądkowy. Piwo, wino i inne alkohole, także mają takie działanie. Warto unikać także napojów gazowanych, które szybko zwiększają ciśnienie w żołądku. Alkohol może nasilić produkcję kwasu żołądkowego. Niekorzystne działanie ma także czekolada, która zawiera dużą ilość teobrominy, rozluźniającej dolną część zwieracza przełyku.

Komentarze

 1. Bzdura! Kwaśne rzeczy własnie powodują zaciśnięcie zwieracza przełyku a nie jego rozluźnienie. Proszę wypić odrobinę octu jabłkowego czy zjeść kiszonego ogórka mając zgagę... Ulga warantowana... Musimy to zrozumieć i nie powielać bzdur.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zależy od tego co dokładnie to jest
  Ogórki kiszone, ocet jabłkowy, i kapusta kiszona są wskazane przy chorobie refluksowej
  Natomiast cytrusy nie są zalecane. Spożywanie cytryny, grejpfrutów i jeszcze kilku owoców rozluźnia zwieracz przełykowy
  Zwłaszcza picie octu jabłkowego z wodą niweluje dolegliwości refluksowe

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz