5 ziół, które zapobiegają przygnębieniu bez uczucia ospałości


Czy Ty także jesteś zestresowany? W kolejce do zapłaty czeka mnóstwo rachunków? Musisz mierzyć się z wyzwaniami w pracy lub masz problemy w domu? Bardzo prawdopodobne jest, że dotyka Cię problem niepokoju. Niepokój i przygnębienie to problemy, który jest dziś najpoważniejszą dolegliwością w większości krajów rozwiniętych. W USA dotyka aż 40 milionów dorosłych. Przygnębienie dotyka kobiety dwa razy częściej, niż mężczyzn.Niezależnie od tego, czy czujesz przygnębienie przez cały czas, czy tylko wtedy, gdy masz więcej na głowie, zioła będą w stanie Ci pomóc. Oto siedem ziół, które skutecznie pomogą ci się uspokoić, bez uczucia senności. (w zestawieniu nie ma preparatu kava kava i waleriany, które mogą je wywoływać).


1. Męczennica


Badacze z Maryland stwierdzili, że męczennica ma podobne działanie do benzodiazepin, które są przepisywane dla osób chorujących na przygnębienie.


Badania trwające miesiąc miały za zadanie porównać działanie passiflory i oxazepamu. Okazało się, że oxazepam działa szybciej, po pewnym czasie, zarówno lek roślinny jak i benzodiazepiny dają podobne efekty. Passiflora daje znacznie mniejsze efekty uboczne i nie powoduje uczucia senności.


Drugie z badań pokazały, że passiflora pomaga zmniejszyć uczucie przygnębienia, rozdrażnienie, pobudzenie i depresję u osób, które cierpiały na uzależnienie od opiatów.


Dawkowanie - przyjmuj jedną filiżankę naparu 3 razy dziennie, lub 45 kropli, albo 90 mg wyciagu.


2. Lawenda


W 2010 roku porównywano jej działanie z lorazepamem. Okazało się, że jeden i drugi preparat jest pomocny przy leczeniu ogólnej, ciągłej depresji. Dodatkowo, lawenda nie ma żadnych objawów ubocznych.


Olej z lawendy nie usypia i organizm dobrze go toleruje, dlatego można go używać na przygnębienie. Badania z 2000 roku dały podobne wyniki.


Dawkowanie: 80 mg dziennie, lub w kilka kropli w aromaterapii.


3. Melisa


Melisę używa się zwykle w połączeniu z innymi ziołami, ale jeśli chodzi o przygnębienie, może być przyjmowana także samodzielnie.


Badania opublikowane w 2004 roku polegały na tym, że uczestnicy przyjmowali od 300 do 600 mg melisy, albo placebo i następnie sprawdzano ich nastrój. Osoby przyjmujące wyższe dawki, miały niższy poziom stresu, były spokojniejsze i bardziej czujne. Mniejsze dawki pozwalały natomiast szybciej rozwiązywać zadania matematyczne.


Dawkowanie: możesz zastosować ją w aromaterapii, a także przyjmować od 300 do 500 mg suszonej melisy dziennie. Można pić także herbatę z melisy (do kilku razy dziennie).


4. Ashwagandha


W badaniach z 2012 roku, podawano uczestnikom 300 mg ekstraktu z ashwagandy 2 razy dziennie. Badania prowadzono 60 dni. Osoby przyjmujące ashwagandę, a nie placebo, zaobserwowały poprawę nastroju. Najważniejszym efektem jej działania było zmniejszenie poziom hormonu stresu, kortyzolu. Zioło nie ma żadnych poważnych efektów ubocznych.


W badaniach z 2000 roku potwierdzono, że ashwagandha ma działanie zbliżone siłą do lorazepamu.


Dawkowanie: typowe dawkowanie to 300 mg standaryzowanego ekstraktu raz lub dwa razy dziennie.


5. L-theanina


To aminokwas rozpuszczalny w wodzie, który ma bardzo interesujący wpływ na organizm człowieka. Możesz go znaleźć w zielonej i czarnej herbacie, a także jako suplement diety.


Badania wykazały, że wpływa on na funkcjonowanie mózgu, zmniejsza stres i przygnębienie i nie powoduje ospałości.


Badania z 2008 roku wykazały, że osoby przyjmujące 50 mg tej substancje dziennie miały znacznie lepszą aktywność fal alpha (oznaczających zrelaksowanie mózgu) niż te, które przyjmowały placebo.


Wcześniejsze badania z 1998 roku sprawdzały, jaki wpływ na organizm ma przyjmowanie dziennie 200 mg L-teaniny. Wykazano wtedy, że wpływa ona na fale alpha i na nastrój.


L-teanina usuwa przygnębienie, jest dobrze tolerowana i bezpieczna dla przyjmujących.


Dawkowanie: Filiżanka czarnej herbaty zawiera około 25 mg tej substancji, natomiast zielonej - tylko 8 mg. Jeśli odczuwasz pobudzenie po herbacie, lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie suplementu diety, który będzie zawierał jej około 200 mg.


Czy znasz jeszcze inne preparaty na stres?Znasz naturalne środki na przygnębienie? Podziel się nimi z nami - chcemy je znać!

Komentarze