Wpływ szafranu na zdrowie psychiczne

Szafran to droga przyprawa o słodkawym smaku, stosowana przede wszystkim w kuchni indyjskiej, tureckiej i perskiej. To bliski krewny kurkumy. Jest wykorzystywana od tysięcy lat, ze względu na smak, aromat i właściwości zdrowotne. Te ostatnie, potwierdzają badania naukowe. Nie ma innej przyprawy o tak silnym działaniu na obrzęki i podrażnienia tkanek. Badacze są pewni, że szafran poprawia nastrój i można go używać jako broń przeciwko depresji.

Wpływ szafranu na depresję
Szafran na pewno nie jest uniwersalnym środkiem przeciwdepresyjnym, ale może być pomocny dla ludzi, którzy mają problemy z nastrojem. Kilka badań potwierdziło to, że szafran zmniejsza znacznie objawy depresji. Nie wiadomo dokładnie, na czym polega mechanizm jego działania - jedna z hipotez jest taka, że szafran ma działanie antyoksydacyjne.
Jego zaletą jest nie tylko to, że ma niewielki współczynnik skuteczności do ryzyka. To także zioło, które zmniejsza efekty uboczne spowodowane przez antydepresanty. Oznacza to, że już niedługo lekarze mogą go stosować jako suplement, który będzie zmniejszał niekorzystne działanie antydepresantów. Na razie szansa na to, że zastąpi te leki, jest bardzo niska. Jeśli jednak przyjmujesz jakieś leki wpływające na nastrój, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, czy nie można ich czymś zastąpić.
Szafran: Naturalne wsparcie dla zdrowia psychicznego
Jest wiele naturalnych metod na wspieranie Twojego nastroju, a niektórym z nich przypisuje się działanie silniejsze, niż wielu środkom farmaceutycznym. Co prawda, są choroby, w których niezbędne jest stosowanie antydepresantów, ale zanim poprosisz o nie lekarza, zwiększ ilość witaminy D, ćwicz i lepiej się wysypiaj. Nie zapominaj o prawidłowej diecie.
Kwasy omega 3 także mają wpływ na nastrój i można zwiększyć ich ilość w diecie, dzięki przyjmowaniu nasion chia i lnu.

Jakie są Twoje naturalne metody na poprawienie nastroju? Podziel się nimi w komentarzu!

Komentarze