Jakie działanie ma glistnik jaskółcze ziele?

Glistnik jaskółcze ziele to zioło, które stosuje się w krajach Europejskich od stuleci. Pisał o nim Pliniusz i Dioscorides, określając go, jako zioło o silnym działaniu odtruwającym. Starożytni Rzymianie stosowali go, jako środek oczyszczający krew. Słynny, francuski zielarz Maurice Messegue opisywał działanie tej rośliny na problemy wątroby.

Wykorzystuje się go także w medycynie chińskiej, a ostatnio przekonały się do niego nawet zachodni producenci suplementów. Ekstrakt z glistnika ma szerokie spektrum działania - niszczy zarówno szkodliwe mikroorganizmy, jak i wspiera działanie wątroby. Dzięki temu stosuje się go coraz częściej w preparatach na wątrobę i oczyszczenie woreczka żółciowego.
Glistnik jaskółcze ziele - zalety
To zioło ma silne działanie antyoksydacyjne, osiągane dzięki dużej zawartości alkaloidów i flawonoidów. Stężenie alkaloidów w jego korzeniu wynosi nawet 2- 3 procent. Z tego powodu, często stosuje się go jako lek, który wspiera drogi żółciowe i wątrobę.
Glistnik jaskółcze ziele zwiększa także wydzielanie żółci. Większa ilość wydzielanej żółci wspiera proces trawienia tłuszczu i oczyszczanie organizmu.
Jednym z jego składników jest kwas chelidonowy, redukujący dyskomfort w jamie brzusznej i niszczący bakterie. W jednym z badań odkryto, że kwas chelidonowy zmniejsza ilość wrzodów i zmniejsza podrażnienia jelit.
Wspomaganie organizmu
W Chinach odkryto, że glistnik jaskółcze ziele ma silny wpływ na paciorkowce i inne szkodliwe bakterie. Skuteczność działania glistnika potwierdzono na Uniwersytecie w Milanie.
W Instytucie Chorób Tropikalnych w Czechach sprawdzano skuteczność działania 16 syberyjskich ziół i ich wpływ na 5 groźnych bakterii. Glistnik jaskółcze ziele wykazywał największą aktywność spośród tych ziół.
Zwróć na to uwagę

Badania na temat glistnika są dopiero w początkowej fazie. Jeśli masz jakiś problem zdrowotny, szczególnie z wątrobą, przed zastosowaniem glistnika skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Jest kilka wyników badań, które pokazują, że po przyjęciu glistnika w dużych dawkach mogą wystąpić problemy z wątrobą. Na szczęście, takie efekty pojawiały się sporadycznie. Kobiety w ciąży i karmiące, nie powinny go przyjmować.

Komentarze

  1. Czy z tego ziela wypływa żółty sok? Coś wyglądającego identycznie babcia poleciła mi na kurzajki. Smarowałam żółtym sokiem kurzajkę i zniknęła.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz