Jak poprawić swoje zdrowie psychiczne za pomocą naturalnych metod

Często zapominamy o tym, że jedzenie odżywia zarówno ciało, jak i umysł, dzięki czemu można zwiększyć poziom energii i pracować na wysokich obrotach. Czy wiesz o tym, że głównym odbiorcą składników odżywczych w organizmie jest właśnie mózg? Ma to sens, ponieważ to organ, który zarządza pozostałymi organami, komórkami i procesami metabolicznymi. Co się dzieje, jeśli brakuje nam składników odżywczych? Jak wpływa to na zdrowie mózgu?

Naukowcy doszli do wniosku, że może powodować to wiele niekorzystnych zmian. Wystarczy niewielki niedobór substancji odżywczych, by Twój nastrój się pogorszył, ponieważ wpływa na procesy metaboliczne w mózgu. W takiej sytuacji często stosujemy antydepresanty, jak dziurawiec zwyczajny, ale naszym zdaniem to zbyt mało - choroba ma inną przyczynę. Po pierwsze, należy wzmocnić organizm, przez zmianę diety.
Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego
Medycyna holistyczna to podejście, w którym leczy się całego człowieka, a nie tylko choroby, zwracając uwagę na czynniki biologiczne, genetyczne, emocjonalne i mentalne. Gdy walczymy z zaburzeniami nastroju, nie można brać pod uwagę tylko jednego z tych czynników. Jednym z podejść jest stosowanie takich ziół, jak kava kava (nielegalne jedynie w Polsce) i dziurawiec zwyczajny. Inne zioła są cenione ze względu na to, że zawierają substancje aktywne poprawiające nastrój i ułatwiające myślenie. Oto kilka składników, które warto zastosować:
  • Witaminy z grupy B - chronią mózg przed niedożywieniem i hamują powstawanie zaburzeń poznawczych, zwłaszcza u osób dorosłych.
  • Kwasy Omega-3 Kwasy tłuszczowe, a w szczególności omega-3, odgrywają bardzo ważną rolę, jako środek poprawiający pracę mózgu, a także poprawiają nastrój.
  • Dziurawiec zwyczajny - to popularne zioło, które poprawia nastrój.
  • Kava kava (pieprz metystynowy) - to zioło rosnące w Mikronezji, które jest stosowane, by zmniejszyć stres. W Polsce jest nielegalne.
Psychoterapia i tradycyjne leczenie ma znacznie lepsze działanie u pacjentów, którzy mają pozytywne podejście do życia. Dzięki zwiększeniu ilości niektórych substancji, co można osiągnąć dzięki stosowaniu dziurawca zwyczajnego, można znacznie poprawić swój nastrój.
Jaki jest związek złego odżywiania się i depresji
Tradycyjna dieta w krajach zachodnich jest często zbyt uboga w składniki odżywcze niezbędne dla mózgu i pozostałych organów organizmu. Dieta bogata w węglowodany proste i uboga w niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe, jest stosowana przez większość osób i może być to związane z pojawieniem się problemów związanych ze sferą umysłu, u dorosłych, nastolatków i dzieci. Większość ludzi nie rozumie, a nawet nie myśli o tym, jak ważne jest prawidłowe odżywianie, dla zachowania zdrowia psychicznego. Jest mnóstwo osób, które jedzą za dużo, a mimo to maja problemy z niedożywieniem, co stanowi główną przyczynę ogromnej ilości chorób, pojawiających się na Zachodzie.
Oto krótki przegląd substancji odżywczych, które są niezbędne dla zachowania zdrowia psychicznego.
Aminokwasy
Neurotransmitery, takie, jak dopamina i serotonina są niezbędne do przenoszenia impulsów elektrycznych i informacji między komórkami mózgu. Wpływają one także na poprawę nastroju, a zaburzona ilość tych substancji, prowadzi do depresji i innych, negatywnych objawów. Wiele tradycyjnych antydepresantów wspiera wydzielanie neurotransmiterów. Takie działanie ma także dziurawiec zwyczajny.
Aminokwasy są prekursorami służącymi do produkcji neurotransmiterów, a głównym źródłem ich pozyskiwania, jest dieta. Są trzy aminokwasy, które jednoznacznie wiąże się z nastrojem i objawami podobnymi do depresji - to fenyloalanina, tyrozyna i tryptofan. Fenyloalanina i tyrozyna wspierają produkcję norepinefryny i tryptofanu, dwóch neurotransmiterów koniecznych do zapewnienia pozytywnego nastroju.
Według niektórych badań, terapia aminokwasami może być tak samo efektywna, jak standardowe leczenie depresji za pomocą środków chemicznych. Fenyloalanina i tyrozyna to dwa aminokwasy, które mają podobne działanie antydepresyjne, jak leki na receptę. Aminokwasy zmniejszają także ból, ponieważ wpływają na prawidłową ilość endorfin, które naturalnie hamują to uczucie.
Witamina B1 (tiamina)
Tiamina jest potrzebna dlatego, że zamienia glukozę z krwi w paliwo, które może być wykorzystane przez mózg i inne organy. Gdy ta zamiana nie następuje, mózg nie ma dostępu do preferowanego źródła energii i pojawiają się takie choroby, jak depresja, zaburzenia myślenia, drażliwość i przygnębienie. Inne objawy niedoboru witaminy B1 to problemy z pamięcią, anoreksja i bezsenność.
Witamina B6 (Pirydoksyna)
Jest silne powiązanie między niedoborem witaminy B6 i depresją, ponieważ jest ona niezbędna do wytwarzania neurotransmiterów.
Witamina B12 (Kobalamina)


Witamina B12 to witamina, na którą w ostatnich latach zwraca się więcej uwagi, ponieważ wykazuje pozytywny wpływ na nastrój i ilość energii. Jest otrzymywana przede wszystkim z produktów zwierzęcych i wpływa na formowanie się czerwonych krwinek. Jej niedobór może wpływać także na powstawanie anemii, w której pojawiają się zmiany nastroju, drażliwość, objawy paranoi i niedożywienia, a także objawy podobne do depresji
Kwas foliowy
Kwas foliowy to kolejna z witamin z grupy B, która wpływa na produkcję neurotransmiterów. Niedobór tego składnika prowadzi do anemii i takich samych objawów, jak w przypadku braku witaminy B12. Kwas foliowy może wpływać na zmniejszenie problemów z pamięcią u osób z demencją. Są też badania potwierdzające, że kwas foliowy pozwala skutecznie walczyć z depresją.
Witamina C
Jej korzystne działanie na zdrowie jest zwykle łączone z działaniem antyoksydacyjnym, które pozwala ochronić komórki mózgu. Niektóre badania wskazują na to, że witamina C redukuje objawy manii i depresji. Aby osiągnąć pozytywne działanie na organizm, należy stosować ją w dawce przynajmniej 3 gramów dziennie. Witamina C rozpuszcza się w wodzie, a aby osiągnąć jej korzystny wpływ na organizm, trzeba ją przyjmować codziennie.
Witamina D
Ludzie cierpiący na depresję często mają niski poziom witaminy D, w porównaniu do osób, które nie mają objawów tej choroby. Potwierdzono to w kilku badaniach. Światło słoneczne to najważniejszy sposób uzupełniania niedoboru witaminy D. Potwierdzono jej związek z wydzielaniem serotoniny i melatoniny w mózgu. Badania wskazują na to, że światło słoneczne skutecznie poprawia nastrój u osób z depresją.
Minerały
Jest około 15 minerałów niezbędnych dla zdrowia człowieka, a 5 z nich jest kluczowych dla zdrowia psychicznego. Większość składników odżywczych wspiera funkcjonowanie całego organizmu, natomiast te, które wymienimy poniżej, wpływają przede wszystkim na zdrowie emocjonalne.
Sód i potas
Zarówno sód, jak i potas, zapewniają równowagę elektrolitową w organizmie. Jeśli jest ich zbyt dużo lub zbyt mało, dochodzi do wielu chorób. Jeśli ta równowaga jest zachwiana, wpływa to na nieprawidłowe działanie neurotransmiterów, co prowadzi do depresji. Długotrwałe stosowanie diuretyków może prowadzić do niedoboru potasu i objawów podobnych, do depresji.
Żelazo
Niedobór żelaza może prowadzić do anemii - tutaj ponownie muszę wspomnieć o objawach podobnych do depresji, czyli zaburzeń koncentracji, zmęczenia i łatwej drażliwości. Żelazo dostarcza energii dla mózgu i wpływa na produkcję neurotransmiterów. Dzieci z ADD (deficyt koncentracji uwagi) i ADHD cierpią zwykle na niedobór żelaza, dlatego naukowcy zastanawiają się jak wykorzystać je w celu wspierania skupienia. Niedobór żelaza prowadzi także do uczucia mentalnego zmęczenia i depresji.
Magnez
Magnez to minerał, który można znaleźć w warzywach, nasionach i orzechach. Niestety, ale zwykle przyjmujemy go za mało Ma on wpływ na setki różnych procesów w organizmie, także tych, które dotyczą mózgu. Jego niedobór może prowadzić do depresji, przygnębienia i uczucia mętliku w głowie, a także wielu poważniejszych chorób. Choroby nerek, wysokie ciśnienie krwi i problemy z nieprawidłowym wchłanianiem składników odżywczych - te czynniki mogą zwiększyć ryzyko niedoboru magnezu.
Wapń
Badania wskazują także na to, że nadmiar wapnia we krwi jest często związany z chorobami psychicznymi. Hiperkalemia wpływa także na zwiększenie wydalania magnezu z moczem, przez co zwiększa się ryzyko depresji i innych chorób psychicznych.
Cynk
Niedobór cynku często prowadzi do pojawienia się czarnych myśli i wpadania w smutny nastrój. Dzieje się tak dlatego, że cynk jest niezbędny, by poprawić przenoszenie sygnałów do mózgu. Ten minerał można znaleźć w dużych ilościach właśnie w tkance mózgu, a badania wykazały, że jego przyjmowanie w formie suplementów diety wpływa na zmniejszenie objawów depresji. Cynk lepiej wchłania się ze źródeł zwierzęcych niż z warzyw, ponieważ mięso nie zawiera fitynianów, substancji zmniejszających wchłanianie minerałów i witamin. Z tego powodu, suplementacja cynkiem jest zalecana dla wegetarian i wegan.
Inne składniki odżywcze dla zdrowia mózgu
Osoby, które cierpią na depresję, problemy z koncentracją i przygnębienie, mogą wypróbować suplementację za pomocą kwasów omega-3 i probiotyków. Kwasy Omega-3, których źródłem są ryby, nasiona (takie, jak len i chia) i niektóre oleje, regulują funkcjonowanie mózgu. Probiotyki są bardzo ważne dla zdrowia mózgu dlatego, że spora ilość serotoniny znajduje się właśnie w jelitach.
Co jeszcze możesz zrobić?

Na zdrowie psychiczne wpływa mnóstwo czynników, takich, jak dieta, styl zdrowia i geny. Niedobory jakościowe w jedzeniu mogą także wpływać na depresję i koncentrację, jednak bardzo mało osób zwraca uwagę na to, dlaczego tak się dzieje. Dziś najpopularniejszą metoda leczenia jest przepisanie tabletki, jednak naszym zdaniem, nie powinno się działać w ten sposób. Jeśli Ty, lub ktoś, kogo znasz, cierpi na jakieś dolegliwości związane z psychiką, warto udać się do dietetyka i zbadać, czy jest wszystko w porządku z ilością składników odżywczych w jego diecie.

Komentarze

  1. Bardzo ciekawy wpis. Niestety przez pośpiech nie zwracamy uwagi na to jak i co jemy. Często są to puste kalorie bez żadnych wartości odżywczych. A potem są różne choroby, lecz nie tylko złe nawyki jedzeniowe powodują brak koncentracji czy bezsenność. Takie objawy może też spowodować duża ilość energii elektromagnetycznej (elektrosmogu), która emitowana jest z urządzeń elektrycznych i elektronicznych tj. komputer, telewizor, telefon komórkowy, Wi-Fi itp. Sama miałam kłopot z elektrosmogiem w mieszkaniu przez co chodziłam zdenerwowana, miałam bóle głowy i nie umiałam w nocy spać. Nie wiedziałam jak sobie z tym poradzić. Przyjaciółka poradziła mi, żebym kupiła sobie orgonit, który usuwa negatywne energię z swojego otoczenia. Jestem szczęśliwa, że ją posłuchałam i kupiłam sobie orgonity magicstones, ponieważ teraz lepiej mi się śpi, jestem wypoczęta zrelaksowana i nie mam już bólów głowy, które często mi dokuczały. Jeśli ktoś jest zainteresowany co to jest orgonit lub jak wygląda to zachęcam do odwiedzenia strony Magicstones. Mają różnego typu orgonity. Pozdrawiam. Emilia

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz