Jagody Maqui - superfood na miarę XXI wieku

Jagody Maqui mają czarno-fioletowy kolor. Rosną dziko na terenach południowych ciepłych lasów deszczowych w Chile, a także Argentynie. Lokalna ludność indiańska Mapuche spożywa te jagody od setek lat. Wiele badań przeprowadzonych na jagodach Maqui wykazało, że owoce te mogą zagwarantować nam wiele różnych korzyści zdrowotnych.

Jagody Maqui są uprawiane tylko w Patagonii- regionie Chile. Ten szczególny kolor jagód bierze się z pory zbiorów, które odbywają się tylko raz w roku. Jagody Maqui rosną na drzewie Maqui zwanym Aristotelia chilensis. Drzewo jest częścią rodziny Elaeocarpaceae. Rośnie głównie w Ameryce Południowej, zwłaszcza w Chile i Argentynie.

Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania jagód Maqui
Jedną z główny zalet zdrowotnych tych jagód jest wspieranie profilaktyki przeziębień. Jedząc jagody możemy znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na kilka dolegliwości, które obejmują grypę, przeziębienie, katar, oraz na choroby długoterminowe, takie jak zwyrodnienie stawów i chorobę nowotworową. Sok z jagód Maqui zawiera taką samą zawartość substancji odżywczych, co owoce. Picie soku z jagód Maqui jest lepszym rozwiązaniem spożywania tych zdrowych owoców, ponieważ sok jest łatwiej dostępny oraz lepiej wchłanialny przez organizm. 

Dieta obfitująca w sok z jagód Maqui pomaga uniknąć niebezpiecznych skutków działania bakterii w naszym organizmie. Zatem zmniejszymy ryzyko zachorowania na liczne choroby wywołane przez bakterie pokarmowe. Sok z jagód Maqui skutecznie podnosi odporność organizmu, dlatego warto je zawrzeć w swojej diecie, szczególnie w okresach zwiększonej zachorowalności.
Jeśli szukasz sposobu na zwiększenie ogólnego stanu zdrowia i starasz się uniknąć małych oraz dużych problemów zdrowotnych, codzienne picie jednej szklanki soku z jagód Maqui może być świetnym rozwiązaniem. Oto niektóre z korzyści zdrowotnych, jakie niesie za sobą spożywanie soku z Maqui.


Sok zawiera wiele antyoksydantów
Naukowcy zgodnie potwierdzają, że jagody Maqui zawierają największą wartość przeciwutleniaczy spośród wszystkich innych jagód. Są niezwykle bogate w antocyjany, substancje roślinne uznawane za bardzo dobre źródło wartości antyoksydacyjnych. Wraz ze zmniejszeniem się stresu oksydacyjnego, sok z jagód Maqui ma korzystny przeciwzapalny wpływ na organizm.

Profilaktyka raka
Skuteczne właściwości przeciwutleniaczy zawartych w soku z Maqui pomagają w hamowaniu rozwoju wolnych rodników w organizmie, które są szkodliwe dla komórek organizmu oraz dla samego DNA. Wolne rodniki są często przyczyną wielu chorób nowotworowych. Regularne picie soku z jagód Maqui skutecznie zapobiega działaniu wolnych rodników.

Wpływ na cukrzycę
Spożywanie soku z jagód Maqui wpływa również na poprawę poziomu produkcji insuliny w organizmie. To działanie może okazać się przydatne dla diabetyków, którzy po posiłku próbują wyrównać poziom glukozy we krwi.

Działanie przeciwzapalne
Antocyjany zawarte w jagodach Maqui posiadają właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka zachorowalności na choroby serca. Picie soku z jagód jednocześnie pomaga w zapobieganiu chorób, które wynikają z długotrwałego pęcznienia, takich jak na przykład reumatoidalne zapalenie stawów.

Działanie antybakteryjne
Wstępne badania nad jagodami Maqui wykazały, że mogą mieć właściwości antybakteryjne, które korzystnie wpłyną na zapobieganie problemom przenoszonym drogą pokarmową.

Zapobieganie chorobom układu krążenia
Inną ważną zaletą picia soku z jagód Maqui jest pomoc osobom narażonym na chorobę wieńcową. Silne antyoksydanty zawarte w jagodach Maqui korzystnie wpływają na proces utleniania cholesterolu we krwi. Większość chorób serca, w tym zawał, stwardnienie tętnic, a także udar mózgu rozwijają się ze względu na utlenianie cholesterolu we krwi. W rezultacie, regularnie spożywając sok z owoców Maqui możemy skutecznie poprawić zdrowie swojego serca i uchronić się od wielu chorób sercowych.

Pomoc w utracie wagi
Utrata masy ciała jest dosyć żmudnym procesem i potrafi nam spędzić sen z powiek. Ci, którzy starają się zrzucić zbędne kilogramy powinni zastanowić się nad sokiem z jagód Maqui. Sok z tych jagód wpływa na zwiększenie produkcji insuliny w organizmie. Picie soku po posiłkach skutecznie zmniejsza poziom cukru we krwi, a picie go przed snem wpływa na proces metaboliczny. Dzięki temu unikniemy rozwijania się komórek tłuszczowych w nocy.

Spowolnienie procesu starzenia

Wolne rodniki również potrafią niszczyć tkanki skóry i komórki krwi. Wynikiem tego działania jest starzenie się skóry. Powierzchnia skórna staje się stara, poplamiona i pomarszczona. Jagody Maqui mogą łatwo powstrzymać proces starzenia skórnego, dzięki dużej zawartości antyoksydantów. Antyoksydanty powstrzymują działanie wolnych rodników i wspierają zdrowy przepływ komórek krwi do tkanek skórnych Antyoksydanty działają również detoksykacyjnie oraz oczyszczająco, eliminując trucizny, niebezpieczne komórki i szkodliwe substancje z organizmu. Dzięki temu skóra może być w pełni odżywiona, a proces starzenia ustępuje.

Komentarze

  1. Czytałam sporo o Jagodyach Maqui ale nie miałam okazji ich jeszcze kupić. Są niby jakieś sklepy internetowe, które posiadają asortyment w swoich zasobach ale chciałabym kiedyś skosztować ich świeżych. Jest szansa, że wspierają również proces odchudzania, dlatego mnie tak interesują. Pytanie więc czy jest szansa na zdobycie takich jagód gdzieś świeżych czy niestety trzeba odwiedzić Chile ? Super, że temat tych jagód został tutaj poruszony :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz