Rokitnik - skorzystaj z jego właściwości zdrowotnych

Używany od wieków w Azji i Europie, sok z rokitnika zyskuje na popularności w Stanach Zjednoczonych ze względu na wiele korzyści, w szczególności dzięki swoim potencjalnym działaniu przeciwdziałającym starzeniu.
Co to jest rokitnik?
Rokitnik zwyczajny to krzew, który należy do rodziny oliwkowatych i rośnie na górzystych i przybrzeżnych obszarach Azji i Europy. Używany był w leczeniu koni, m.in. leczył ze ślepoty i wzmacniał sierść.

Uważa się, że rokitnik pochodzi z Himalajów, ale był stosowany również przez starożytnych greków i inne kultury europejskie. Jego obecność została dostrzeżona w tekstach tybetańskich, indyjskim Materia Medica, wczesnych chińskich papirusach i mitologii greckiej, a nawet pojawił się w tekstach opisujących podboje Czyngis-chana. Oznacza to, że korzyści stosowania rokitnika są znane ludzkości od bardzo dawna.
Istnieją dwa rodzaje soku z rokitnika- sok z nasion i owoców. Oba są bogate w składniki odżywcze. Sok otrzymywany jest z małych, ciemnych nasion lub z miąższu owocowego. Mimo pewnych cech wspólnych sok z owoców jest ciemno-czerwony lub pomarańczowy i dość lepki, natomiast sok z nasion jest żółty lub jasnopomarańczowy i zawiera więcej fluidów. Oba soki mają dość silny zapach piżma.
Stosowanie soku z rokitnika.
Rokitnik używany był od wielu setek i tysięcy lat w medycynie ludowej. Tybetańscy lekarze podczas dynastii Tang używali go w łagodzeniu różnych problemów zdrowotnych. Jest znany w medycynie ajurwedyjskiej od 5000 lat przed naszą erą. W XI i XII roku p.n.e. starożytni grecy używali go w leczeniu różnych chorób. W Tybecie, Rosji, Mongolii i Chinach rokitnik znany jest ze swoich właściwości łagodzących kaszel, usprawniających krążenie krwi i łagodzących ból.
Sok z rokitnika jest znany ze swojego leczniczego i odmładzającego wpływu na skórę. Stosowany miejscowo- oczyszcza skórę. Może również pomóc w leczeniu oparzeń, skaleczeń, ran, oparzeń słonecznych, wysypki i innych rodzajów chorób i uszkodzeń skóry. Codzienne używanie soku z rokitnika pomaga spowolnić oznaki starzenia się skóry poprzez odżywienie tkanek.

Korzyści stosowania soku z rokitnika.
Wysoka zawartość kwasów tłuszczowych i bogactwo składników odżywczych czynią sok z rokitnika jednym z najkorzystniejszych ekstraktów roślinnych. Jest bardzo dobrym przeciwutleniaczem, środkiem przeciwzapalnym i ma właściwości przeciwwirusowe.
Korzyści dla skóry: Doustne i miejscowe stosowanie rokitnika powoduje nawilżenie, uelastycznienie i regenerację skóry, a nawet pomaga w leczeniu i zapobieganiu trądziku.
Kontroli wagi: Eksperci twierdzą, że kwasy tłuszczowe zawarte w soku z rokitnika pomagają zmusić organizm do zatrzymania magazynowania tłuszczu.
Zapobieganie demencji i choroby Alzheimera: Witamina B12, omega-3 i inne kwasy tłuszczowe zawarte w soku z rokitnika mogą przyczynić się do poprawy funkcji poznawczych.
Gojenie wrzodów i choroba refluksowa przełyku: Sok z rokitnika nawilża tkanki błony śluzowej przewodu pokarmowego, a także może być użyteczny w leczeniu chorób żołądka, takich jak niestrawność, rozstrój żołądkowy i zaparcie.
Łagodzenie suchości oczu: Sok z rokitnika zapewnia ulgę suchemu oku. Suchość oczu występuje szczególnie u osób starszych i kobiet w okresie menopauzy i spowodowana jest najczęściej przez zmiany hormonalne. Suplementacja sokiem z rokitnika sprawia, że po pewnym czasie kuracji objawy pieczenia i zaczerwienionych oczu ustępują.
Zapobieganie uszkodzeniom wątroby: Badania na zwierzętach wykazały, że sok z rokitnika ma dużą zdolność hepatoprotekcyjną i jest silnym przeciwutleniaczem. Sok zmniejsza stężenie aflatoksyny w wątrobie i niweluje jej niekorzystne efekty. Inne badania kliniczne wykazały, że pomaga w normalizacji aktywności enzymów wątrobowych i żółciowych.
Czy sok z rokitnika jest bezpieczny?
Podobnie jak z innymi sokami roślinnymi, należy zachować ostrożność podczas korzystania z soku z rokitnika. Nie jest on zalecany przy chorobach jelit i nerek.
Sok z rokitnika jest na ogół bezpieczny dla większości zdrowych osób dorosłych, jednak nie jest zalecany dzieciom poniżej 12 roku życia. Nie należy stosować soku przez więcej niż 3 miesiące. Przed rozpoczęciem kuracji należy sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni na któryś z czynników zawartych w soku z rokitnika.
Podczas stosowania soku z rokitnika można zauważyć, że mocz zmienił kolor na żółty lub czerwonawy, jednak jest to najczęściej nieszkodliwe. Obficie smarowane miejsca na skórze mogą przebarwić się na kolor żółty.
Skutki uboczne stosowania soku z rokitnika.

Sok z rokitnika może powodować pewne skutki uboczne u niektórych osób, takie jak biegunka, skurcze brzucha i inne problemy żołądkowo-jelitowe. Należy unikać przyjmowania zbyt dużych ilości specyfiku, ponieważ może to doprowadzić do odwodnienia i utraty korzystnych elektrolitów. Przedawkowanie soku po pewnym czasie może doprowadzić do problemów z nerkami. Sok z rokitnika wzmaga przepływ krwi w żyłach i tętnicach, więc jeśli przyjmujemy leki rozszerzające naczynia krwionośne, nie należy stosować soku. Sok z rokitnika ma również właściwości obniżające poziom cukru we krwi, więc ludzie chorzy na cukrzycę powinni używać oleju ze szczególną ostrożnością.

Komentarze